همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

در مجمع نوری چه گذشت؟

تاریخ انتشار : 1400/4/26 16:50:59 تعداد بازدید : 391 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : ستایش روانشاد

1. آخرین اطلاعات قیمتی

2. هیئت‌رئیسه مجمع

3. آخرین ترکیب سهام‌داران شرکت

4. مهم‌ترین نکات مطرح‌شده توسط مدیرعامل در مجمع عمومی

 • تولیدات نوری 109 درصد ظرفیت اسمی بوده است و تولید محصولات اصلی شرکت مانند پارازایلین و بنزن به ترتیب 7 درصد و 11 درصد بالاتر از ظرفیت بوده است. نوری در سال 1399 بیشترین رکورد تولید خود را به ثبت رسانده است.
 • قیمت هر سهم نوری در سال 1399 بیشتر از 200 درصد رشد داشته است.
 • سود عملیاتی و سود خالص شرکت به ترتیب در سال 1399 به مبلغ 490 میلیون دلار و 550 میلیون دلار رسیده است و روند آن نیز افزایشی بوده است.
 • حاشیه سود شرکت از 14 درصد به 28 درصد رسیده است.
 • با توجه به قیمت‌های جهانی، نوری به‌راحتی می‌تواند از ظرفیت محصولات ارزان‌تر برای تولید محصولات با قیمت بالاتر استفاده کند و سبد محصولات شرکت از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است.
 • کرک اسپرد شرکت 98 دلار به ازای هر تن خوراک بوده است درصورتی‌که برای سایر پالایشگاه‌های میعانات گازی این عدد به‌طور میانگین برابر 35 دلار هست.
 • پروژه شیرین سازی هوی‌اند 17 درصد پیشرفت داشته است.
 • پروژه زیروفلرینگ دارای سه بخش می‌باشد که یک بخش آن با پروژه دیگری ادغام‌شده است که این عمل 20 میلیون دلار هزینه پروژه را کاهش می‌دهد
 • تولیدات آمونیاک پتروشیمی هنگام تا پایان سال 1400 آغاز می‌شود و واحد اوره آن نیز در سال 1401 راه‌اندازی خواهد شد.

5. مهم‌ترین نکات حسابرسی مطرح‌شده در خصوص صورت‌های مالی شرکت و پاسخ هیئت‌رئیسه

بند اظهارنظر:

به نظر این سازمان، صورت‌های مالی یادشده بالا، وضعیت مالی گروه و شرکت پتروشیمی نوری (سهامی عام) در تاریخ ۳۰ اسفند ۱۳9۹ و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی گروه و شرکت را برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور، از تمام جنبه‌های بااهمیت، طبق استانداردهای حسابداری، به نحو مطلوب نشان می‌دهد.

تأکید بر مطلب خاص

 اظهارنظر این سازمان در اثر مفاد بندهای ۵ الی ۷، زیر مشروط نشده است:

 ۵- به شرح یادداشت توضیحی 25-1، مقررشده بود در سال ۱۳۹۷، مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار تسهیلات مالی از محل صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک صنعت و معدن به شرکت پتروشیمی هنگام، جهت تکمیل پروژه اوره و آمونیاک پرداخت گردد که با توجه به مشکلات تخصیص ارز و جلوگیری از تحمیل هزینه‌های اضافی به شرکت، ناشی از کارمزد تبدیل و نقل انتقال ارز بانک مذکور به میزان 6/20 میلیون یورو تخصیص ‌یافته است. همچنین دارایی‌های در جریان تکمیل شرکت فرعی به شرح یادداشت توضیحی 1-1-12 به مبلغ 17/967 میلیارد ریال ناشی از افزایش نرخ ارز عمدتاً بابت بدهی به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و شرکت طراحی مهندسی صنایع پتروشیمی پیدک بوده که به بهای تمام‌شده پروژه منظور شده است و با توجه به یادداشت توضيحي 12-14-1، طبق برنامه زمان‌بندی اولیه پروژه اوره تا پایان سال مورد گزارش پروژه آمونیاک تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد که پیشرفت فیزیکی واقعی فازهای اوره آمونیاک به ترتیب ۹۱ و ۶۱ درصد می‌باشد.

پاسخ هیأت‌رئیسه: نرخ‌های آن تسهیلات بسیار بالا بود و ریسک شرکت افزایش می‌یافت، بنابراین از آن تسهیلات صرف‌نظر شد و توانستیم منابع ارزان‌تری را تأمین کنیم تا بهای تمام‌شده پروژه مناسب‌تر شود. شرکت کمبود نقدینگی ندارد و پروژه آمونیاک تا آخر 1400 و اوره نیز در شش‌ماهه اول 1401 به بهره‌برداری می‌رسد.

بند 10- به شرح یادداشت‌های توضیحی ۵ و ۷ صورت‌های مالی بخش عمده عملیات بازاریابی، حمل و فروش محصولات صادراتی و داخلی بر اساس قرارداد منعقده در سال‌های قبل به شرکت کارگزار فروش (از شرکت‌های هم‌گروه و فرعی سهامدار عمده) واگذار گردیده است، برخی از مفاد قرارداد ازجمله ارائه مستندات در خصوص گزارش‌ها فروش و هزینه‌ها و تبدیل ارز و پرداخت به‌موقع وجوه ارزی رعایت نشده است.

.پاسخ هیأت‌رئیسه: کل محصولات شرکت در سال گذشته فروش رفته است و منابع ارزی به کشور برگردانده شده و تبادلات ارزی صورت گرفته است با توجه به شرایط تحریم طبیعی است که برخی از مفاد رعایت نشده باشد

6. مصوبات مجمع

7. مهم‌ترین سؤالات مطرح‌شده از سوی سهام‌داران و پاسخ‌های مرتبط با آن

 

پاسخ: شرکت پتانسیل افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی را دارد اما حال حاضر انجام آن به نفع شرکت نیست.

سؤال: معافیت مالیاتی منطقه ویژه برای پتروشیمی نوری نیز اعمال می‌شود؟

پاسخ: معافیت مالیاتی برای 10 سال مجدداً تمدید شده است و شرکت تا سال 1406 معاف از مالیات می‌باشد.

سؤال: نرخ خوراک چگونه تعیین می‌شود؟

پاسخ: قیمت خوراک تابعی از قیمت نفت و فرآورده‌ها می‌باشد و بر اساس فوب صادراتی ایران تعیین می‌شود. دولت برای فروش به مشتریان خارجی باید هزینه‌هایی مانند حمل‌ونقل و بازرسی انجام دهد و چون فروش داخلی بهای تمام‌شده کمتری دارد باقیمت پایین‌تری می‌تواند به فروش برساند. درواقع تخفیفی وجود ندارد.

سؤال: آیا افزایش حاشیه سود پایدار می‌باشد؟

پاسخ: با توجه به اینکه قیمت محصولات از 350 دلار به ازای هر تن به 600 دلار رسیده است در نظر گرفتن حاشیه سود 35 تا 40 درصد منطقی به نظر می‌رسد و قیمت خوراک هنوز علی‌الحساب می‌باشد و اعلام‌ نشده است.

سؤال: از ظرفیت 2 میلیون تنی واحد شیرین سازی چگونه استفاده می‌شود؟

پاسخ: واحد تولیدی به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که با 30 درصد هم بتواند کار کند اما برنامه این است که ظرفیت باقی‌مانده با خرید گازوئیل و دیزل تکمیل شود و سپس عملیات شیرین سازی صورت گیرد که این اقدام می‌تواند حاشیه سود خوبی ایجاد کند.

سؤال: افزایش فروش محصول برش سنگین در فصل آخر سال 1399 به چه دلیل بوده است؟

پاسخ: این اتفاق مربوط به فروش به شرکت ملی پالایش و پخش بوده است که در دفاتر نیز ثبت‌شده است.

8. سایر نکات

 • موضوع مطالبات از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی که تکلیف سال قبل بوده است، طرح شکایت شده و پیشرفت مناسبی داشته است.
 • مطالبات از شرکت بازرگانی پتروشیمی به مبلغ 12،620 میلیارد ریال که از این بابت 4،148 میلیارد ریال ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول در دفاتر ثبت‌شده است و طرح دعوی شده است ولی به نتیجه نرسیده است پیگیری‌ها در این پرونده ادامه دارد.

  9. جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

 • پتروشیمی نوری به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده آروماتیک در سال 1386 به بهره‌برداری تجاری رسید و در تیرماه 1398 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. پتروشیمی نوری با ظرفیت اسمی 4،458 هزار تن در سال، در رده اول صنعت تولید مواد آروماتیک قرار دارد. محصولات اصلی شرکت شامل پارازایلین، بنزن و برش سنگین می‌باشد. پتروشیمی نوری یک شرکت صادرات محور بوده و با افزایش نرخ دلار و شرایط معاف از مالیاتی که دارد، می‌تواند وضعیت مناسبی داشته باشد. شرکت امسال توانسته است محصولات باارزش افزوده بالاتر مانند پارازایلین و بنزن را بیشتر تولید کند. حاشیه سود خالص شرکت نیز امسال دو برابر شده است. نوری در سال 1400 و 1401 با را‌ه‌اندازی پتروشیمی هنگام، محصولات آمونیاک و اوره را نیز به سبد محصول خود اضافه می‌کند و از این محل نیز می‌تواند سودآوری مناسبی داشته باشد.

  پیش‌بینی ما برای سود هر سهم نوری در سال 1400 بدون احتساب تولیدات پتروشیمی هنگام برابر 1،900 تومان می‌باشد که با در نظر گرفتن نسبت P/E 6 برای صنعت می‌توان گفت سهم نوری زیر ارزش در حال معامله است و برای سرمایه‌گذاری مناسب به نظر می‌رسد.

لطفا نظرات خود را راجع به این مقاله بیان کنید.
refresh icon

اشتراک با دوستان