زمان مطالعه 7دقیقه

نگاهی به عملکرد ماهانه خزامیا

احمد محمدی
نویسنده: کاریزما
اشتراک گذاری
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

معرفی شرکت

شرکت زامیاد در تیرماه 1342 در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده و مجوز ایجاد کارخانه به شرکت داده شده است. در حال حاضر شرکت زامیاد جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سایپا می باشد. محل کارخانه در تهران جاده قدیم کرج واقع شده است. همچنین این شرکت در اسفند 1377 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

فعالیت اصلی شرکت

فعالیت اصلی شرکت عبارت است از طراحی و تولید و مونتاژ انواع خودرو های بنزینی ، ديزلي و گازسوز شامل انواع كاميونهاي سنگين و سبك، وانت، ميني بوس، اتوبوس و سایر خودرو های سواری.

بازارهاي اصلي شركت داخل كشور و مشتمل بر خدمات حمل و نقل ، باربري عمومي و خصوصي با مالكيت حقيقي و حقوقي مي باشد. مزيت رقابتي شركت عمدتاً خوشنام بودن برند آن و ظرفيت حمل بار بالا در مقايسه با محصولات مشابه بوده است.

سهم از خزامیا از تولید محصولات سبک تجاری در کشور در سال1399 برابر 44 درصد که این مقدار در سال گذشته به 47 درصد افزایش یافته است.

 

ظرفیت و محصولات تولیدی شرکت

همانطور که در تصویر مشاهده می کنیم، مقدار تولید شرکت در محصولاتی نظیر خودرو سواری و اتوبوس بسیار زیر ظرفیت بوده و در صورت وجود تقاضا برای محصولات، شرکت می توانید در این حوزه نیز تولید بالایی داشته باشد

 ظرفیت تولید خزامیا

 

عملکرد تولید و فروش

روش شرکت های خودرویی عمدتا به سایر شرکت های تولیدی مقداری تفاوت دارد. برای مثال این شرکت ها معمولا سفارش خرید را دریافت کرده و سپس محصولات را تولید و به فروش می رسانند. پس کشش و تقاضای بازار نقش مهمی در تولید و فروش دارد ولی با توجه به انحصاری بودن صنعت خودرو در کشور، معمولا تقاضا برای محصولات وجود دارد و شرکت از این محل مشکل جدی ندارد.

مقدار تولید خزامیا نسبتا با ثبات تر از فروش بوده و بجز ماه فروردین، در سایر ماه ها بین 2.5 تا 4 هزار دستگاه تولید داشته است ولی فروش شرکت متغییر بوده و در دو سال گذشته معمولا عمده فروش در نیمه ی دوم سال رخ داده است.

گزارش ماهانه خزامیا

 

مبلغ فروش شرکت

طبق سابقه تاریخی مبلغ فروش شرکت نیز با توجه به بالا بودن فروش مقداری، عمدتا در نیمه دوم سال محقق شده ولی از سال جاری به واسطه فروش بالا، شرکت عملکرد بهتری نسبت به سال های قبل داشته است. همچنین با توجه به وجود تورم بالا در کشور، نرخ محصولات شرکت رشد بالایی را شاهد بوده که تاثیر آن در مبلغ فروش، به وضوح قابل مشاهده می باشد.

 

فروش ماهانه خزامیا

 

ترکیب بهای تمام شده

ترکیب بهای تمام شده شرکت عمدتا از مواد مستقیم مصرفی تشکیل شده است که در این بخش موادی نظیر موتور و گیر بکس، قطعات، لاستیک و سایر موارد که از شرکت های داخلی و مواردی نظیر کاتالیست که به صورت وارداتی تامین می شود.

  1. بهای تمام شده خزامیا 

 

نسبت های مالی مهم شرکت

در لیست زیر تعدادی از مهمترین نسبت بهای مالی شرکت را مشاهده می کنیم که می توان با بررسی آنها به عملکرد شرکت پی برد

 نسب های مالی مهم خزامیا

 

 مقاله پیشنهادی: کارنامه ضعیف "شفن" در سال 1400

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;