مهلت زمان مقرر برای ثبت نام سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری در سامانه سجام

نویسنده: کاریزما
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

سجام یک سامانه زیر ساختی در بازار سرمایه است نه یک سامانه تجاری، زیرا هدف آن کسب درآمد نیست بلکه ایجاد یک سامانه مادر برای جمع آوری اطلاعات مشتریان است. این سامانه به صورت فراگیر برای ثبت نام اولیه تمامی سرمایه گذاران حقیقی، حقوقی، ایرانی و خارجی در بازار سرمایه استفاده می شود. بنابراین می توان آن را یک سامانه ملی نیز نام گذاری کرد. ثبت نام در سامانه سجام برای هرگونه فعالیت در زمینه بورس الزامی است و در حقیقت بستری برای بازار سرمایه شناخته می شود که اطلاعات همه سرمایه گذاران بورسی، اعم از ایرانی، خارجی، حقیقی و حقوقی را در بر می گیرد.

این مقاله را حتما بخوانید: سامانه سجام چیست؟

تعیین مهلت قانونی برای ثبت نام در سجام 

سازمان بورس و مدیریت نظارت بر نهادهای مالی در دستورالعملی جدید ثبت نام در سجام را یکی از الزامات سرمایه گذاری در کلیه صندوق های سرمایه گذاری میداند. به همین دلیل سازمان بورس یک مهلت قانونی به تمام افراد سرمایه گذار در کلیه صندوق ها داده است تا در سایت سجام ثبت نام کنند و احراز هویت شوند. این مهلت قانونی به شرح زیر میباشد:

سرمایه گذاران جدید :

افرادی که تا قبل از 15 خرداد ماه در کلیه صندوق های سرمایه گذاری ثبت نام نکرده بودند، از این تاریخ ( 15 خرداد 1400 ) به بعد ثبت نام و صدور در صندوق های سرمایه گذاری منوط به ثبت نام سرمایه گذار در سامانه سجام میباشد. این مهلت به این معنی است که اگر فردی تا به حال در صندوق های سرمایه گذاری ثبت نام نکرده است، برای این کار حتما باید در سامانه سجام ثبت نام کند و احراز هویت شود.

سرمایه گذاران قدیم:

اما شاید شما عضو صندوق های سرمایه گذاری باشید. سازمان یک مهلت قانونی به تمام افرادی که عضو کلیه صندوق های سرمایه گذاری هستند داده است تا بتوانند در سامانه سجام ثبت نام کنند. کلیه افرادی که در صندوق های سرمایه گذاری ثبت نام کرده اند و واحد سرمایه گذاری دارند تا ابتدای مهر ماه فرصت داده شده است تا بتوانند در سامانه سجام ثبت نام کنند. این مهلت قانونی به این معنی است که افرادی که قبلا در صندوق های سرمایه گذاری ثبت نام کرده اند فقط تا ابتدای مهر ماه میتوانند بدون ثبت نام در سامانه سجام صدور واحد بزنند ولی از اول مهر ماه به بعد برای صدور واحد جدید حتما باید در سجام ثبت نام کرده باشند. نکته مهم این است که در صورت عدم ثبت نام در سجام افراد سرمایه گذار صرفا نمیتوانند واحد جدید صدور بزنند ولی ابطال واحد بلامانع است. ( برای ثبت نام در سامانه سجام اینجا کلیک کنید.)

برای مشاوره گرفتن در مورد صندوق های سرمایه گذاری میتوانید با شماره 41000-021 تماس حاصل فرمایید.

سجام

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین