پذیره نویسی واحد های ممتاز (ضمان) صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

نویسنده: میثم رحمتی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

روز یک شنبه 20 شهریور 1401 واحد های ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما با نماد ضمان پذیره نویسی خواهد شد. صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما، نخستین صندوق مختلط دارای تضمین اصل سرمایه در ایران می باشد که توسط گروه مالی کاریزما به زودی پذیره نویسی خواهد شد.

نماد ضمان، پذیره نویسی می شود 

صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما، نخستین صندوق مختلط دارای تضمین اصل سرمایه در ایران می باشد که پذیره نویسی واحد های ممتاز (بدون تضمین اصل سرمایه) صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما با نماد ضمان روز یک شنبه 20 شهریور 1401  توسط گروه مالی کاریزما از طریق کلیه کارگزاری های عضو فرابورس به روش عرضه به قیمت ثابت و با ارزش اسمی هر واحد 10،000 ریال پذیره نویسی خواهد شد.
حداکثر مبلغ کل این پذیره نویسی 5،000 میلیارد ریال خواهد بود و حداقل حجم سفارش برای هر شخص حقیقی یا حقوقی 100،000 واحد معادل یک صد میلیون تومان است.  

حتما این مقاله را مطالعه کنید: صندوق تضمین اصل سرمایه چیست؟

واحدهای ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما چیست؟

صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما دارای دو نوع واحد عادی و ممتاز می باشد. واحد های ممتاز از نوع ETF یا قابل معامله در بورس هستند که در ازای تضمین اصل سرمایه واحدهای عادی، در سود این واحد ها سهیم می شوند و در عمل دارندگان این واحد ها، خودشان تضمین اصل سرمایه ندارند بلکه ضامن اصل سرمایه واحد های عادی خواهند بود.


واحد‌های ممتاز با نماد ضمان در صورت رشد ارزش روز دارایی‌های صندوق تضمین اصل سرمایه، علاوه بر سود خود، از سود واحد‌های عادی کارمزد دریافت می‌کنند. کارمزد جبران اصل سرمایه برای واحد‌های ممتاز به صورت دو صورت کارمزد ثابت و متغیر محاسبه می‌شود. کارمزد ثابت شامل 1.5 درصد از متوسط روزانه ارزش سهام و حق تقدم سهام و 0.3 درصد از ارزش روزانۀ اوراق بهادار تحت تملک صندوق و سالانه 2درصد از سود حاصل از سپرده و گواهی سپردۀ بانکی به نسبت خالص ارزش دارایی های واحدهای سرمایه گذار عادی و بخش متغیر به صورت پلکانی است . بخش متغیر به این صورت می باشد که تا بازدهی ۲۰ درصد کارمزدی دریافت نمی‌شود، اما برای بازدهی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کارمزد ۱۰ درصد، برای بازدهی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد، کارمزد ۲۰ درصد و بازدهی‌های بالای ۴۰ درصد مشمول ۳۰ درصد کارمزد از سود واحدی‌های عادی برای واحد‌های ممتاز خواهد شد.

واحد‌های ممتاز با نماد ضمان به دلیل دریافت این کارمزد، در صورتی که در زمان ابطال واحد عادی در صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما، و سپری شدن حداقل 90 روز از زمان سرمایه گذاری در این صندوق، در صورتیکه مبلغ ناشی از ابطال کمتر از اصل سرمایه آن‌ها باشد، باید مابه التفاوت ارزش ابطال واحد عادی با اصل سرمایه آن‌ها را پرداخت کنند.

مبنای محاسبه کارمزد دریافتی دارندگان واحدهای ممتاز:

کارمزد دارندگان واحدهای ممتاز به صورت روزانه محاسبه و در خالص ارزش دارایی واحدهای ممتاز لحاظ می گردد. بدین صورت که بازدهی صندوق به صورت روزانه محاسبه شده و تبدیل به معادل سالانه می گردد. چنانچه معادل سالانه آن تا 20 درصد باشد، کارمزد متغیری به واحدهای ممتاز تعلق نمی گیرد ولی چنانچه این بازدهی بیش از 20 درصد باشد، مطابق جدول فوق، به صورت پلکانی کارمزد از واحدهای عادی اخذ و در ارزش واحد های ممتاز لحاظ می گردد.

خرید واحد های ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

برای خرید ضمان (واحدهای ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما) می توانید از طریق پورتال کاریزما اقدام نمایید و یا با داشتن کد بورسی از طریق کلیه کارگزاری های عضو فرابورس اقدام به خرید واحدهای ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما نمایید. کافیست در پنل کارگزاری خود  نماد "ضمان" را جستجو کنید.

خرید واحد های ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
بازگشت به وبسایت