همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1399/2/7 16:40:23 تعداد بازدید : 5058

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کاریزما؛ بازدهی بیش از 582 درصد یکسال گذشته

نویسنده : خسرو صیادنیا

 

صندوق سرمایه گذاری مشترک کاریزما؛ حفظ زمان و ارزش سرمایه شما در بلند مدت

 

 

 

1-صندوق سرمایه‌گذاری سهامی چیست و چگونه کار می‌کند؟

صندوق سرمایه‌گذاری سهامی نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که بخش عمده‌ای از دارایی آن  (حداقل 70درصد) تشکیل شده است از سهام شرکت‌های مختلف پذیرفته شده در بورس و فرابورس، و مابقی سبد دارایی را نیز اوراق مشارکت دولتی و سپرده بانکی تشکیل می‌دهد. بنابراین صندوقهای سهامی را می‌توانیم یک سبد متشکل از انواع دارایی‌ها در نظر بگیریم که:

 1. وجوهی را که سرمایه‌گذاران در اختیـار صندوق قرار می‌دهند، در سبد متنوعـی از سهام و سایـراوراق بهادار سرمایـه‌گذاری می کنند.
 2. با مدیریت افراد متخصص و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند.
 3. به دلیل مدیریت تخصصی سبد دارایی این صندوقها؛ بازده مناسب‌تری را نصیب سرمایه گذاران می‌کند.
 4. به واسطه‌ی کیفیت و کمّیت بالای سهام موجود در سبد صندوق، ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را برای غیرحرفه‌ای‌ها، کاهش می‌دهند.

 نمونه ای از سبد دارایی صندوق سهامی (صندوق مشترک کاریزما)

2- صندوق سرمایه گذاری سهامی برای چه نوع افرادی مناسب است؟

برای همه‌ی افرادی که متمایل به سرمایه‌گذرای در بورس هستند ولی تخصص و فرصت لازم جهت تحلیل سهام شرکت‌ها را ندارند توصیه می‌شود.

3- صندوق‌های سهامی چه مزیت هایی ایجاد می کند؟

 • ریسک پایین‌تر نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس: تصمیم‌گیری در خصوص ترکیب سبد سهام صندوق‌های سهامی از لحاظ زمان ورود و خروج سرمایه‌گذاری و ارزش ذاتی سهم توسط مدیران سرمایه‌گذاری صندوق که همگی از خبرگان بازار و حائز تخصص لازم هستند صورت می‌پذیرد. معمولاً بالغ بر 20 تا 40 سهم مختلف برای صندوق خریداری می‌شود که این تعداد نسبتاً بالا موجب کاهش ریسک صندوق می‌گردد. به‌گونه‌ای که اگر هم بعضی از سهم‌های موجود در سبد صندوق دچار کاهش ارزش شوند، افزایش ارزش سایر سهم‌ها موجب تعدیل مثبت ارزش سبد صندوق خواهد شد.
 • بازده بسیار بالاتر نسبت به بانک‌ها و صندوق‌های با درآمد ثابت: تجربه سالیان طولانی نشان داده که در کشور ما به‌دلیل ماهیت تورمی اقتصاد، سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به ویژه در بلندمدت بازدهی بسیار بالاتری را نسبت به سپرده‌گذاری در بانک‌ها و موسسات اعتباری برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده است.
 • نقدشوندگی بالا: این ویژگی به معنی تضمین همیشگی نقدشوندگی نیست. البته به طور قطع نقدشوندگی صندوق‌های سهامی نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام بسیار بالاتر است. در هر حال این امکان وجود دارد که در اثر حوادث غیرمترقبه سیاسی یا اقتصادی، تشکیل صف‌های فروش متوالی اجازه فروش سهم را به مدیر صندوق برای پرداخت وجوه ناشی از ابطال سرمایه‌گذاران را ندهد. هرچند این موضوع خوشبختانه در کل تاریخ بازار سرمایه تاکنون رخ نداده است.

 

4- آیا صندوق مشترک تقسیم سود ماهیانه دارد؟

 • خیر. به منظور کسب سود مورد نظر بایستی نسبت به فروش قسمتی یا همه‌ی دارایی خود اقدام نمایید.

5- افق سرمایه‌گذاری در صندوقهای سهامی حداقل باید چه مدت باشد؟

 • به منظور جلوگیری از متضرر شدن سرمایه‌گذاران به دلیل نوسانات بازار سهام که بطور غیرمستقیم باعث نوسان ارزش واحدهای صندوقهای سهامی می‌شود-که ویژگی لاینفک بازار بورس می‌باشد- ؛ توصیه کارشناسان به حداقل افق 1 ساله سرمایه‌گذاری می‌باشد.

6- چه نوع سرمایه‌‌‌ای برای سرمایه‌گذاری در صندوقهای سهامی مناسب‌تر

 

 

است؟

 • به دلیل نوسانات بازار بورس که ذاتاً طبیعی، منطقی و معقول می‌باشد و هیچ سهم یا صندوقی آنگونه نیست که همیشه در روند صعودی قرار داشته باشد؛ توصیه می‌شود از پس‌اندازهای راکد و دارایی‌هایی که در بلندمدت نیازی به نقد کردن آن احساس نمی‌شود برای سرمایه‌گذاری در این بازار مورد استفاده قرار گیرد که احیاناً در مواقع منفی بودن بازار نیازی به فروش واحدهای صندوق برای تامین نقدینگی احساس نشده و سرمایه‌گذاران تا زمان کسب بازدهی معقول بتوانند همچنان به سهام‌داری ادامه دهند.

7- چگونه می توانم ارزش سرمایه ام را نسبت به تورم حفظ کنم؟

 • بازار بورس از جمله بازارهایی است که ضمن کسب بازدهی فراتر از حد تصور در دوره های خاص، هیچ وقت از قافله‌ی تورم عقب نمانده است. بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی به دلیل دارا بودن سبد متنوعی از سهام صنایع مختلف همیشه همسو با بازار بورس و گاها فراتر از آن نیز بوده است.

  

نمونه ای از سبد سهام صندوق سهامی (صندوق مشترک کاریزما)

 

8- تفاوت سرمایه گذاری در صندوق سهامی با سهام سایر شرکتها در چیست؟

 • صندوق سهامی از مجموعه‌ای از سهام سایر شرکت‌ها تشکیل شده است که این موضوع باعث ایجاد مزیتهایی نسبت به خرید مستقیم سهام شرکتها می‌شود. از جمله این مزایا می‌توان به تضمین نقد شوندگی وجوه سرمایه‌گذاران اشاره کرد که خصوصاً در نوسانهای منفی بازار بورس بسیار حائز اهمیت می‌باشد. از جمله مزیت‌های مهم دیگر می‌توان به تقلیل اثر نوسانات هیجانی بازار بورس اشاره کرد که به دلیل تنوع سهام مختلف سبد این صندوقها می‌باشد.

9- واحد یا یونیت صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

 • کل دارایی‌ صندوقها به بخش‌هایی به نام "واحد" یا "یونیت" سرمایه‌گذاری تقسیم می‌شود و این امکان به وجود می‌آید که هر فرد می‌تواند به اندازه‌ی دلخواه حتی با مبالغ پایین در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری نماید و همچنین در مواقع نیاز به وجه نقد به اندازه‌ی دلخواه از دارایی خود برداشت نماید.

10- بازدهی ماهیانه، 3 ماهه، 6 ماهه و 12 ماه اخیر صندوق مشترک کاریزما چند بوده است؟

 • بازدهی صندوق مشترک کاریزما (به روز شده به تاریخ 1399/04/16)
 • یک ماهه: بازده 60.19 درصد (رشد 1/6 درصدی)
 • سه ماهه: بازده 192 درصد (رشد 2/92 برابری)
 • 6 ماهه: بازده 362 درصد (رشد 4/62 برابری)
 • 12 ماهه: 582 درصد (رشد 6/82 برابری)

11- صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری به چه معنی است؟

 • به عملیات خرید واحدهای صندوق اصطلاحاً "صدور" و فروش واحدهای صندوق "ابطال" گفته می‌شود.

12- آیا احتمال کاهش ارزش سرمایه‌ی من در صندوقهای سهامی وجود دارد؟

 • به دلیل وجود نوسان همیشگی در بازار بورس، کاهش دارایی سرمایه‌گذاران طی بازه‌های خاص زمانی امری طبیعی می‌باشد. نکته‌ی حائز اهمیت این است که بایستی از هرگونه شتاب‌زدگی در فروش یا خرید صندوقها جلوگیری گردد قطعاً در بلندمدت نوسانات منفی جبران خواهد شد.

13- چگونه می توانم هم ماهیانه سود بگیرم و هم از بازدهی بازار بورس عقب نمانم؟

 • با تقسیم سرمایه خود به دو بخش و با سرمایه‌گذاری بخشی از آن در صندوق بادرآمد ثابت کاریزما از سود ماهیانه منتفع می‌گردید و با سرمایه گذاری بخش دیگر در صندوق مشترک کاریزما از بازدهی بالای بازار بورس منتفع می‌شوید.

14- آیا هرموقع که تصمیم به فروش واحدهای صندوق مشترک نمایم امکان فروش خواهد بود؟

 • بله. صندوق‌های سهامی کاریزما از نقدشوندگی بسیار بالایی برخوردارند و هر زمان که سرمایه‌گذار تصمیم به فروش واحدهای صندوق بگیرد با نرخ روز (چه با نوسان مثبت و چه نوسان منفی) قادر به فروش واحدها خواهند بود.

15- آیا در رابطه با بهترین زمان خرید و فروش صندوق سهامی مشاوره می‌دهید؟

 • مشاوران ما در خصوص نحوه‌ی خرید، فروش و همچنین بازدهی گذشته‌ی صندوقها همیشه آماده‌ی ارائه مشاوره هستند اما در رابطه با بهترین زمان خرید و فروش برای کسب بازدهی بیشتر به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن بازار بورس؛ و همچنین غیرقانونی بودن این نوع مشاوره هیچ پیشنهادی ارائه نمی‌گردد.