زمان مطالعه 5دقیقه

پادکست کاریزما - قسمت 94

نویسنده: تیم تولیدی پادکست
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

قسمت 94 پادکست کاریزما: چرا برنج گران شد؟
مهمان: مسیح کشاورز (دبیر انجمن واردکنندگان برنج)

 

 

در هفته‌ای که گذشت شاهد اتفاقات زیادی در بازارهای مالی مختلف بودیم. از بسته 10 بندی سازمان بورس برای حمایت بازار گرفته تا روند رو به رشد دلار در روزهای اخیر. لازم است که نگاهی به بسته حمایتی سازمان بورس بیندازیم شروع کنیم به خصوص بند بیمه سهام که خیلی سروصدا کرد.

بازار سرمایه در این هفته با توجه به اقدامات حمایتی که انجام شده بود با خریدهای حقوقی همراه شد و کف 1 میلیون و 230 هزار واحدی حفظ شد . با این وجود اما ارزش معاملات همچنان کمتر از 3 هزار میلیارد تومان است. سازمان بورس یک بسته 10بندی را برای حمایت از بازار تصویب کرد که جز بند بیمه سهام مابقی بندها خیلی قابل توجه نبود. در بخش بیمه سهام هم سازمان پرتفوهای سرمایه‌گذاران که ارزش حداکثر 100 میلیون تومان را دارد از 4 آبان تا یک سال آینده را تضمین می‌کند.

 به نظر من با وجود صندوق تضمین در بازار سرمایه این بیمه کردن سهام جایگاه خاصی نمی‌تواند پیدا کند این در حالی است که سرمایه‌گذاران با ابزارهای سرمایه‌گذاری به خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری آشنایی ندارند و بسیاری از مشکلات فعلی به همین ابزارها قابل حل بود اما در کلیت بازار صندوق‌های با ماهیت مختلف برای هر نوع سرمایه‌گذار وجود دارد. سرمایه‌گذاری که می‌خواهد پولش تضمین شود تا سرمایه‌گذاری که می‌خواد اهرم بگیرد. درست است که شاخص کل که در محدوده 1 میلیون و 230 هزار واحد را حفظ کرده است ولی یک محدوده مهم 1 میلیون و 290 هزار واحد تا 1 میلیون و  300هزار واحد دارد که به اصطلاح گره قیمتی شاخص کل است و تا زمانی که این گره رو به بالا شکسته نشود نمی‌توان انتظار رشد از آن داشت. از طرفی ما شرط‌های دیگری مثل بالا رفتن ارزش معاملات را هم داریم که هنوز به آن نرسیده‌ایم.

دو عامل افزایش نرخ دلار و کاهش نرخ بهره می‌تواند دو تغییر مهم برای تغییر روند بازار محسوب شود. دلار به یک قدمی سقف تاریخی خود رسیده و با توجه به تحلیل‌ها به نظر می‌رسد این سقف شکسته می‌شود. از طرفی سکه هم در بازار با رشد همراه شده و با محاسبات انجام شده، افرادی که سکه را در این سطوح قیمتی خریداری می‌کنند به نظر در حال معامله دلار نزدیک 40 هزار تومان هستند. در نتیجه انتظارات از رشد دلار کاملا بالا است بنابراین با شکست سقف دلار، دلار نیمایی دیر یا زود حرکت می‌کند و قطعا این باعث رشد بازار سرمایه نیز می‌شود و حتی ممکن است این رشد خیلی شارپ هم باشد اما باید تاکید کرد که هم می‌توان از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کرد که بتوانند ریسک را کنترل کنند و یا اگر شخصی تمایل به انجام معامله دارد حتما برای خودش یک سری شرط برای برگشت روند قرار دهد مثل افزایش ارزش معاملات بازار طی چند روز، شکست گره‌های قیمتی شاخص و مواردی از این دست که می‌تواند شروط برگشت روند محسوب شود .

بررسی اخبار هفته گذشته

خبر پرسرو صدایی که در این هفته نیز رکورد شکنی دلار بازار آزاد بود. در روز چهارشنبه نرخ دلار سقف قبلی خود در 11 مهرماه را شکست و به 33770 تومان رسید. رکورد قبل دلار در حوالی 33500 تومان بود.

در هفته‌ای که گذشت بلوک‌ فارس عرضه شد که رقابت بالایی بر روی آن شکل گرفت. در همین راستا سرپرست نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با ارسال نامه‌ای به مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران، دلایل رقابت بالا در خرید بلوک فارس جهت حفظ حقوق سهامداران را جویا شد.

پس از افزایش نرخ بهره بدون ریسک اوراق بدهی که تا حدود 26 درصد افزایش یافت، خبرهایی از گوشه و کنار درباره اقدام برخی بانک‌ها در راستای افزایش نرخ سپرده‌ها شنیده شد. در همین راستا ️معاون نظارت بانک مرکزی در رابطه با بانک‌های متخلف در زمینه نرخ سود سپرده اظهار کرد: بانک‌های متخلف در زمینه عدم رعایت نرخ سود علی‌الحساب سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار، به هیئت انتظامی بانک‌ها معرفی می‌شوند.

دلایل افزایش نجومی قیمت برنج

افزایش قیمت برنج از سال گذشته تاکنون افزایش قیمت قابل توجهی پیدا کرده است افزایش نجومی هم در برندهای ایرانی قابل مشاهده است و هم در برندهای خارجی. این در حالی است در بهمن ۱۴۰۰ زمانی که نرخ این محصول به مرز ۹۵ هزار تومان رسید؛ دولت ابتدا آن را تکذیب کرد و سپس با قیمت‌گذاری دستوری و تعیین نرخ ۶۵ هزار تومان از کنترل بازار خبر داد. اما حالا برنج مرغوب ایرانی در مرز رکوردشکنی و رسیدن به قیمت 150 تا 170هزار تومان قرار دارد. در گفت‌وگو با مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در این قسمت به بررسی علل افزایش قیمت برنج پرداخته شده است.

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری عمومی جهانی سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین