جزییات فروش متری مسکن در بورس - قسمت هفتادم پادکست کاریزما

نویسنده: تیم تولیدی پادکست کاریزما
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

قسمت هفتادم پادکست کاریزما:  جزییات فروش متری مسکن در بورس

مهمان: جناب آقای یاسر امامی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مسکن

 

آنچه که در متن زیر میخوانید خلاصه ای از قسمت های مهم پادکست میباشد:

 

در دو بهار گذشته بازار سرمایه سرمایه‌گذاران خاطرات خوبی را از بازار به یاد نمی‌آورند به همین سبب اتفاقات رخ داده در این مقاطع باعث شده انتظارات از بازار سرمایه در بهار 1401 خیلی مطلوب نباشد اما باید این مساله را در نظر گرفت که بر خلاف انتظارات موجود که قبل از شروع امسال برای بازار وجود داشت، بازار سرمایه دوباره سرمایه‌گذاران را غافل‌گیر کرد و به نظر یکی از بهترین بهارهای خود را آغاز کرده است تا جایی که شاخص کل به محدوده یک میلیون و 500هزار واحدی رسیده است. ارزش معاملات که یک آیتم بسیار مهم برای بازار محسوب می‌شود نیز به عدد 6 هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان از رونق نسبی بازار دارد.از طرف دیگر در بازارهای موازی هم شاهد رشد قیمتی هستیم دلار به میانه‌های کانال 27هزار تومان رسیده است و آمارها از بازاری چون مسکن نیز رشدی بود در این بازار در اسفند ماه رشد 6درصدی نشان از افزایش قیمت‌ها و رشدی بودن چنین بازاری داشته است.با وجود تمامی این مسائل به نظر می‌رسد انتظارات افراد از آینده تغییر کرده است و ترس حاکم در بازار رفته رفته کمتر می‌شود.

در حال حاضر سهم‌های بزرگبازار رشد نسبتا خوبی را داشته‌اند و این شتاب در رشد کمی دور از انتظار بود در صورتی که روند  دلار همچنان صعود باشد می‌توان به رشد بیشتر گروه‌های بزرگ بازار را نیز انتظار داشت البته باید در نظر گرفت که افراد ریسک‌پذیری که در قیمت‌های پایین‌تر خرید کرده‌اند در این سطوح فروشنده هستند و پاداش ریسک‌پذیری خود را خواهند گرفت.از نظر شاخص کل به نظر کمی استراحت در این شاخص دور از انتظار نیست.هر چند شاخص کل تا زمانی که زیر محدوده یک میلیون و 400 هزار واحد نرسد می‌تواتد محدوده یک میلیون و 600هزار واحدی را برای آن متصور شد. در نمادهای کوچک‌تر به نظر می‌رسد این نمادها مورد استقبال بازار قرار خواهند گرفت گروه‌هایی نظیر ساختمانی، لیزینگ، بیمه و دارویی می‌توانند مورد توجه قرار گیرند.

در هفته‌های گذشته شاهد کاهش قیمت نفت برنت بودیم اما با شروع هفته جاری قیمت این طلای سیاه مجدد روندی صعودی داشت. قیمت های آتی نفت در اوایل معاملات روز سه شنبه افزایش یافت چرا که احتمال تحریم های بیشتر روسیه به دنبال جنایات جنگی سربازان روس در اوکراین، بر نگرانی ها در مورد اختلالات عرضه افزود. همزمان با این اتفاق، مذاکرات هسته ای ایران نیز متوقف شده است که به دنبال آن شاهد افزایش نرخ دلار از کانال 26 هزار تومان تا حدود 27 هزار و 700 تومان در روز چهارشنبه بودیم.

شاید بتوان گفت مهم ترین خبری که در این هفته شنیدیم حذف ارز دولتی برای اقلام دارویی بود. در نهایت و پس از خبرهای ضدو نقیض فراوانی که در مورد تداوم یا حذف ارز ترجیحی برای دارو شنیده بودیم، معاون وزیر صمت از حذف آن در سال 1401 خبر داد و گفت که هدف وزارت صمت کاهش ۵۰ درصدی ارزبری در این حوزه تا پایان سال است.اتفاق مهم دیگری که در این هفته رخ داد، افزایش عمق مظنه بازار بود که از 15 فروردین اجرایی شد. بنابراین تمام سهامداران می‌توانند تمام مظنه‌های یک سهم را بدون محدویت مشاهده کنند. پس از شنیدن حرف و حدیث های فراوان برای شکست انحصار خودرو و قانونی شدن واردات خودرو، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن از منتفی شدن مصوبه واردات خودرو خبر داد. روح الله  جانی عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در خصوص آخرین وضعیت ماجرای آزاد شدن واردات خودرو گفت: در نهایت شورای عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر مخالف داد و واردات خودرو تایید نشد.

در هفته‌ای که گذشت نماد آریا اولین چراغ گزارش‌های 12 ماهه را روشن کرد و در آن از تحقق سود 980 تومانی به ازای هر سهم خبر داد. بالاخره تفارس در تابلو زرد بازار پایه فرابورس درج نماد شد. بنا به اطلاعیه مدیریت عملیات بازار فرابورس، نماد معاملاتی مذکور در صورت انتشار مجوز فعالیت، در روز جاری به تاریخ چهارشنبه 17 فروردین گشایش خواهد یافت.

در این قسمت از پادکست در گفت‌وگویی با یاسر امامی مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری مسکن به جزییات طرح فروش متری مسکن در بورس پرداخته شد:امامی توضیح داد:با توجه به شرایط اقتصادی نابه سامان و اتفاقاتی که برای اقتصاد کشور در سال‌های اخیر افتاده، اقشار کم درآمد از خرید مسکن محروم شده‌اند.ما یک ابزار برای خانه‌دار شدن افراد طراحی کردیم و  آن هم خرید متری مسکن در قالب اوراق سلف موازی استاندارد است که این طرح می‌تواند به اقشار کم درآمد برای خرید مسکن کمک کند.در خصوص آخرین وضعیت فروش متری مسکن در بورس باید گفت که طرح فروش متری مسکن از سال گذشته مطرح شده و هفته گذشته در جلسه کمیته فقهی مسکن مجددا این مساله بررسی و اقدامات تکمیلی جهت فروش در بورس مدنظر قرار گرفته است.

امامی در خصوص طرح فروش متری مسکن از طریق فروش اوراق سلف توضیح داد: یک سال است که بر روی طرح فروش متری مسکن یا اوراق سلف موازی استاندارد، کارهای کارشناسی انجام شده، کمیته فقهی نیز تاییدیه داده است. در حال حاضر دستورالعمل و امیدنامه تهیه شده و امیدواریم شرایط به نوعی پیش برود تا این ابزار اجرایی شود. باتوجه به بالا بودن قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید خانه و به علاوه معضل نبود اعتماد به پیش فروش مسکن به شکل مرسوم این ابزار مفید می‌تواند بسیار کمک‎کننده باشد.سازندگان و رقبا از شرکت سرمایه گذاری مسکن برای قیمت مسکن الگوسازی می‌کنند بنابراین همواره تلاش کرده‌ایم قیمت‌های فروش پایینی برای پروژه‌ها داشته باشیم.

 

 

castboxlogo

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

کارگزاری کالا

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین