زمان مطالعه 8دقیقه

سهام عدالت چیست؟

نویسنده: حمیدرضا گروسی ها
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

سهام عدالت سبدی از سهام است که از شرکت های دولتی تشکیل شده و برای کم کردن سهم دولت در بنگاه های بزرگ اقتصادی و توزیع ثروت بین اقشار کم برخوردار جامعه ایجاد شد.برای اطلاع از نحوه فروش، دریافت سود و اطلاعات بیشتر پیرامون سهام عدالت تا آخر این مقاله همراه ما باشید. 

سهام عدالت چیست؟

به صورت خلاصه سهام عدالت سبدی از سهام دولتی است که به نوعی یارانه برای تامین عدالت اجتماعی و فقر زدایی و هم چنین کاهش سهام دولت در شرکت های بزرگ اقتصادی محسوب می شود.در حال حاضر سهام عدالت درگیر مشکلاتی همچون فروش و برگزار نشدن مجامع شرکت های سهام عدالت استانی است.

هدف از سهام عدالت چیست؟

اصلی ترین هدف سهام عدالت خصوصی سازی و کاهش مالکیت دولت در اقصتاد و بنگاه های بزرگ اقتصادی است.هم چنین اهداف دیگری از جمله کمک به اقشار کم درآمد و آسیب پذیر نیز در زمان عرضه سهام عدالت مطرح بودند:
•    مستقل کردن خانوارهای نیازمند به خود و کاهش حمایت‌های مالی مستقیم دولتی به آن‌ها؛
•    سرعت بخشیدن به روند خصوصی‌سازی از طریق واگذاری سهام شرکت‌های دولتی؛
•    به کارگیری روش‌هایی سالم و شفاف برای واگذاری سهام شرکت‌ها؛
•    کوچک کردن دولت و افزایش تصدی‌گری مردمی؛
•    گسترش سهم بخش تعاون در کشور؛
•    توزیع متعادل ثروت و درآمد در کشور.

سهام عدالت چقدر است؟

سهام عدالت ابتدا 500 هزار تومان بود که بعدا قابلیت افزایش به 1 میلیون تومان هم پیدا کرد.سهام عدالت به صورت مجموعه ای از سهام بود که تا اواسط سال 1399 قابلیت فروش هم نداشت.هرچند سود سهام عدالت در فواصل زمانی معینی برای دارندگان پرداخت می شد. ارزش روز سهام عدالت با توجه به قسمت بورسی آن که در هر روز قابل معامله بوده تغییر می کند که در حال حاضر بین 10 تا 12 میلیون تومان است.البته عدد گفته شده برای قسمت بورسی سهام عدالت است و برای قسمت غیربورسی آن نمی توان ارزش مشخصی را تعیین کرد.

مشمولان سهام عدالت

تقریبا بیش از 49 میلیون نفر دارندگان سهام عدالت هستند که در سامانه سهام عدالت ثبت شده اند.همانطور که اشاره شد مشمولان سهام عدالت به واسطه هدف گذاری این طرح بیشتر افراد کم درآمد جامعه بودند.روستاییان و عشایر، زنان سرپرست خانوار، کارگران فصلی ساختمان ها، کارمندان و دیگر اقشاری که در مراحل مختلف مشمول این طرح شدند.

مقاله پیشنهادی: کد بورسی چیست؟ + دریافت رایگان کد بورسی

شرکت های واگذار شده به طرح توزیع سهام عدالت

سبد سهام عدالت در مجموع از 49 شرکت تشکیل شده است که از 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیر بورسی است.


شرکت های بورسی سهام عدالت:

شرکت های بورسی سهام عدالت

شرکت های غیر بورسی سهام عدالت:

پتروشیمی ارومیه، پتروشیمی بندر امام (ره)، پتروشیمی بوعلی سینا، پتروشیمی بیستون، پتروشیمی تبریز، پتروشیمی خوزستان، دخانیات ایران، ساختمان سد و تاسیسات آبیاری سابیر، شهر صنعتی البرز، شهر صنعتی رشت، شهر صنعتی کاوه، مشانیر و مگا موتور از شرکت های غیر بورسی سهام عدالت هستند.لازم به ذکر است که در حال حاضر این بخش از سهام عدالت سودی به دارندگان پرداخت نمی کنند.

شرکت های غیر بورسی سهام عدالت

نحوه استعلام سهام عدالت

برای استعلام از دارایی و قیمت روز سهام عدالت می توانید به سامانه WWW.SAMANESE.IR  مراجعه کنید.

نحوه استعلام سهام عدالت

 

پس از ورود و طی مراحل اولیه با صفحه زیر مواجه می شوید:

مشاهده سهام عدالت

که در این صفحه تمام دارایی بورسی سهام عدالت شما همراه با تعداد برگه سهم و قیمت و ارزش روز آن قابل مشاهده است.قابل ذکر است که قسمت غیر بورسی سهام عدالت به دلیل قابل معامله نبودن و نداشتن قیمت مشخص قابل مشاهده نیست.

سامانه سود سهام عدالت

برای مشاهده سودهای دریافتی سهام عدالت باید به سایت ddn.csdiran.ir/login  مراجعه کنید.در این سایت در قسمت سود سهام عدالت سوابق دریافت میزان و تاریخ سود سهام عدالت مشخص شده است.

دریافت سود سهام عدالت

نحوه پرداخت سود سهام عدالت:

تمامی دارندگان سهام عدالت برای دریافت سود سهام عدالت باید مشخصات شناسایی و اطلاعات بانکی مخصوصا شماره شبای خود را در سامانه سجام ثبت نام کنند.بنابراین برای دریافت سود سهام عدالت باید حتما در سامانه سجام ثبت نام کرده و مشخصات خود را ثبت کنید.در صورتی که شماره شبای بانکی خود را ثبت نکرده و یا دارای مشکل باشد، سود شما به صورت بستانکار باقی خواهد ماند.

نحوه فروش سهام عدالت

قبل از این که به نحوه فروش سهام عدالت اشاره کنیم باید روش های مستقیم و غیر مستقیم سهام عدالت را توضیح دهیم. در اوایل سال 1399 مقرر شد که دارندگان سهام عدالت یکی از روش های مستقیم یا غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب کنند.

روش مستقیم سهام عدالت

در روش مستقیم سهام عدالت سهامداران خودشان مدیریت سبد سهام عدالت را در دست می گیرند.به این معنی که می توانند هرتعداد از هرسهمی که بخواهند برای فروش در بورس قرار دهند.البته مشکلاتی که در فروش و حجم بالای درخواست فروش ایجاد شد، جلوی فروش سهام عدالت به روش مستقیم را گرفت.در ابتدا مقرر شد که حدود 30% از بخش بورسی سهام عدالت با درخواست دارندگان قابل فروش باشد که به دلایل مختلف از جمله حجم بالای درخواست فروش جلوی آن گرفته شده و تا به امروز هم هیچ راه حلی برای فروش سهام عدالت به روش مستقیم معرفی نشده است.

روش غیر مستقیم سهام عدالت

در این روش که سهام عدالت به حساب صندوق های سرمایه گذاری استانی ریتخته می شود، دارندگان هیچ دخل و تصرفی در سهام خود نداشته و سهامداران می توانند سود خود را در فواصل زمانی معین سود سهام عدالت را دریافت می کنند.البته درحال حاضر نمادهای سهام عدالت استانی درگیر مشکلات فراوانی هستند که معاملات آن ها در بازار سرمایه نیز به مشکل خورده است.

فروش سهام عدالت

همانطور که قبل تر هم گفتیم قسمت بورسی سهام عدالت که درحال حاضر از 36 شرکت تشکیل شده است، قابل فروش می باشد.با آزاد سازی این بخش از سهام عدالت در تابستان سال 99 امکان فروش سهام عدالت نیز مهیا شد.هرچند پس از گذشت چندماه و شکل گیری موجی از فروش و به واسطه حجم بالای سهامداران عدالت، جلوی فروش سهام عدالت گرفته شده است.درحال حاضر امکان فروش سهام عدالت در هیچ یک از روش های مستقیم و غیر مستقیم وجود ندارد.

مقاله پیشنهادی: کارگزاری چیست؟

سهام عدالت متوفیان

با گذشت چندین سال از آغاز طرح سهام عدالت ممکن است برخی از دارندگان این سهام در قید حیات نباشند.سوال اصلی این است که بازماندگان چگونه می توانند از سود سهام عدالت و یا مزایای آن استفاده کنند؟وراث قانونی افراد متوفی مشمول سهام می توانند با مراجعه به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت و با ارائه مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت نسبت به فروش و تقسیم آن اقدام نمایند.
بدیهی است تا زمانی که کلیه وراث قانونی نسبت به تامین مدارک لازم و امضای تقسیم ‌نامه سهام اقدام نکنند، درخواست تقسیم ترتیب اثر داده نخواهد شد و چنانچه یک یا چند نفر از وراث در دفاتر پیشخوان حاضر نباشند و مدارک لازم را ارائه ندهند، انجام خدمات سایر وراث نیز امکان پذیر نمی ‌باشد. 

مدارک مورد نیاز فروش سهام عدالت

سوالات متداول

-مشمولان سهام عدالت چه کسانی هستند؟
تاکنون بیش از 49 میلیون و 132 هزار و 251 نفر به عنوان سهامدار سهام عدالت ثبت شده اند که عمدتا از اقشار کم درآمد جامعه بوده اند.

روش سهامداری مستقیم در سهام عدالت به چه معناست؟ 

در این روش مالکیت و مدیریت سهام عدالت به صورت مستقیم و بدون واسطه به خود فرد منتقل می‌شود. به هر فرد به میزان سهام تخصیص یافته در شرکت‌های سرمایه‌پذیر، تعدادی از سهام شرکت‌های بورسی واگذار می‌شود. در روش سهامداری مستقیم، مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام بر عهده سهامدار است. 

روش سهامداری غیرمستقیم در سهام عدالت به چه معناست؟ 

در روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت، از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و سهامدار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت. در این روش سود یا زیان قابل تخصیص به سهامدار براساس نحوه عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تعیین و تخصیص پیدا خواهد کرد.

ارزش سهام عدالت چقدر است؟ 

با ورود به سایت WWW.SAMANESE.IR می توانید به صورت روزانه ارزش دارایی سهام عدالت خود را مشاهده کنید.

چرا سهام عدالت به پرتفوی من در کارگزاری اضافه نمی‌شود؟ 

پرتفوی سهام عدالت شما قابلیت اضافه شدن به پرتفوی نزد کارگزاری را ندارد و معاملات آن نیز در سامانه سهام عدالت کارگزاری قابل انجام است. 

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین