زمان مطالعه 6دقیقه

سود نقدی یا DPS چیست؟

نویسنده: حمیدرضا گروسی ها
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

سود نقدی که در مجمع سالیانه تمام شرکت های سود ده بورسی تصویب و پرداخت می شود یکی از مهم ترین ابزارهای کسب سود از بازار سرمایه است.برای مشاهده نحوه دریافت سود نقدی، مشاهده میزان سود سهم و ماهیت این سود تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

مفهوم DPSچیست؟

سود نقدی سهام که آن را با DPS نشان می‌دهند، بیان‌گر مبلغی است که شرکت از محل سود محقق‌شده به سرمایه‌گذاران خود در پایان هر سال مالی پرداخت می‌کند. البته این نکته به معنای آن نیست که همه شرکت‌ها باید در پایان سال مالی سودی را تحت عنوان سود هر سهم بین سهامداران خود تقسیم ‌کنند، زیرا ممکن است شرکتی در یک سال مالی زیان‌ده باشد و یا این‌که تصمیم مجمع عمومی سالیانه بر این باشد که سودی بین سهامداران تقسیم نگردد.

چرا که به هر میزان سود نقدی که به سهامدار پرداخت می‌شود، ارزش قیمتی هر سهم به همان میزان کاهش می‌یابد.پس سود نقدی تنها برای سهامی در مجمع قابل تصویب و تقسیم است که در سال مالی که مجمع برای آن برگزار می شود، سود ساخته باشد.

سود نقدی به چه سهامدارانی تعلق می گیرد؟

سود نقدی و یا DPS به سهامدارانی تعلق می‌گیرد که در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، سهام شرکت را خریداری کرده باشند. و این امر به معنی این است که تفاوتی ندارد سهامدار، چند روز پیش از تشکیل مجمع سهام شرکت را خریداری کرده و یا چند روز پس از تخصیص سود، سهام خود را به فروش می‌رساند.حتی اگر شما یک ساعت قبل از بسته شدن سهم به دلیل مجمع عمومی هم آن را خریداری کنید، سود مجمع به شما تعلق خواهد گرفت.

سود نقدی یا سود مجمع چه زمانی پرداخت می شود؟

 تقسیم سود تصویب شود شرکت موظف است حداکثر تا ۸ ماه از زمان تصویب، سود تقسیمی را به سهامداران پرداخت کند. معمولا شرکت های بورسی برنامه پرداخت سود نقدی مجامع همراه با اطلاعیه مجمع در سامانه کدال قرار می دهند.جدول زمان بندی پرداخت سود نقدی به ترتیب میزان دارایی و تعداد برگه سهم بوده و همانطور که گفتیم باید تا حداکثر ۸ ماه از زمان تصویب پرداخت شود.

نحوه دریافت سود نقدی

سود سهام تقسیمی را چگونه می توان دریافت کرد؟

دریافت سود نقدی سهام به دو روش زیر امکان‌پذیر است که بسته به شرایط مد نظر شرکت، متفاوت خواهد بود:

۱: واریز سود نقدی به حساب بانکی سهامدار

درحال حاضر با دریافت کد بورسی و ثبت نام در سامانه سجام، دریافت سود نقدی از شرکت های بورسی راحت تر شده است.از جمله مراحل ثبت نام در سامانه سجام، وارد کردن مشخصات حساب بانکی است که بسیاری از شرکت های بورسی سود مجمع را به حساب بانکی تعریف شده در سامانه سجام پرداخت می کنند.

۲: مراجعه سهامدار به یک بانک خاص برای دریافت سود سهام

در این حالت، شرکت مورد نظر با یک بانک قراردادی امضا می‌کند که سود سهامداران توسط آن بانک پرداخت شود، در چنین شرایطی سهامدار، با مراجعه حضوری به بانک می‌تواند سود تقسیمی هر سهم تعلق گرفته به خود را دریافت کند؛ بنابراین سهامدار با کارت ملی، کپی کارت ملی و کد معاملاتی خود باید در شعب بانک موردنظر حضور یابد.

 

چگونه می توان از مقدار سود سهام و روش پرداخت آن اطلاعاتی کسب کرد؟

برای آن‌که بتوانید به اطلاعات سود نقدی سالیانه سهام شرکت مورد نظر دسترسی پیدا کنید، دو راه دارید:

۱: تماس با امور سهام شرکت مورد نظر

۲: مراجعه به سایت کدال

3:مراجعه به درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه 

اگر مراجعه به سایت کدال را برای دریافت اطلاعات مورد نظر خود انتخاب می‌کنید، باید مراحل زیر را طی کند:

۱: وارد سایت کدال شوید.

۲: روی منوی جستجوی اطلاعیه کلیک کنید.

۳:در فیلد نماد، ”نماد بورسی شرکت» را بنویسید.

۴: برای گزینه نوع اطلاعیه روی”زمان بندی پرداخت سود» کلیک کنید.

۵:در نهایت روی دکمه”جستجوی اطلاعیه‌ها “در پایین فرم کلیک کنید.

۶:اگر اطلاعیه‌ای از طرف شرکت ارسال شده باشد، نشان داده خواهد شد که روبروی اطلاعیه، با کلیک روی آیکون‌ها، «بصورت فایل pdf یا عکس» اطلاعات را دانلود کنید.

۷:توجه داشته باشید که نحوه دریافت سود در اطلاعیه، ذکر شده است.

نکته:بهترین و راحت ترین راه مراجعه به سامانه کدال است اما با درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه نیز می توان به میزان و نحوه پرداخت سود نقدی مجامع سهامی که به شما تعلق گرفته نیز دسترسی داشته باشید.

حداکثر و حداقل سود نقدی (DPS) چقدر است؟

باتوجه به تصویب شورای عالی بورس، کلیه شرکت های پذیرش شده در بازار سرمایه که در سال مالی سود ساخته اند، موظف اند که حداقل 10% از سود را بین سهامداران تقسیم کنند.از طرفی شرکت های بورسی نمی توانند بیش از 90% سود سال مالی را بین سهامداران تقسیم کنند مگر اینکه ذخیره قانونی تصویب شده را از قبل پر کرده باشند.
هم چنین گاهی ممکن است یک شرکت با تصمیم سهامداران عمده اقدام به تقسیم سود انباشته کند که همین امر سود تقسیم شده را بیش از سود سال مالی خواهد کرد.

حداقل سود نقدی

تفاوت DPS و EPS چیست؟

EPSسود ساخته شده به ازای هر سهم در سال مالی است اما DPS سودی است که بین سهامداران تقسیم می شود.همانطور که گفتیم شرکت های بورسی موظف اند حداقل 10% و حداکثر 90% سود ساخته شده را بین سهامداران تقسیم کنند.مگر در شرایط خاص که شرکت زیان ده باشد ویا ذخیره قانونی خود را پر کرده باشد.

سوالات متداول

- DPS را چگونه می‌توان از طریق سایت کدال مشاهده کرد؟

برای آن‌که بتوانید میزان سود نقدی هر سهم را در سایت کدال مشاهده کنید، باید سراغ گزینه «خلاصه تصمیمات مجمع عمومی سالیانه» بروید. در یک توضیح مختصر می‌توان بیان کرد که در مجمع عمومی سالیانه شرکت‌ها، میزان سود نقدی سال مالی پیشین هر شرکت تصویب می‌شود.

- آیا برای دریافت سود نقدی مجمع سهم خود باید کار خاصی انجام دهید؟

برای اطلاع از نحوه و میزان سود نقدی سهام موجود در پرتفوی خود حتما اطلاعیه های شرکت که در سامانه کدال قرار می گیرند را مطالعه کنید.در برخی سهم ها برای دریافت سود مجمع باید به بانک مراجعه حضوری کرد.

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
بازگشت به وبسایت