زمان مطالعه 27دقیقه

چگونه از بورس کالا خودرو بخریم

نویسنده: میثم رحمتی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته
فهرست مطالب
سرمایه گذاری سریع

فقط با 3 کلیک

سرمایه گذاری در کاریزما را تجربه کنید.

* حداقل مبلغ قابل پرداخت 1,100,000 ریال

پس از مدتها کش و قوس فراوان شاهد عرضه خودروهای پرتقاضا در بورس کالا هستیم . خودروهایی نظیر 207 و تارا خودروهایی هستند وارد بورس کالا شدند و به شدت هم پرتقاضا دنبال می شوند. برای خرید خودرو از بورس کالا، اول باید کد بورسی داشته باشید تا بتوانید کد بورس کالا دریافت کنید. در این مقاله صفر تا صد خرید خودرو از بورس کالا را توضیح میدهیم.  

نحوه خرید خودرو در بورس کالا به دلیل شفافیت نوع خرید و عرضه می تواند جایگزین مناسبی برای قرعه کشی خودرو باشد. در این روش عرضه کننده خودرو بدون واسطه و بر اساس قیمت رقابتی محصولات خود را به فروش می رسانند. در خرید خودرو از بورس کالا هم شرکت های خودرویی سود فروش بالاتر نسبت به قرعه کشی و سایر روش ها را بدست می آورد و هم خریدار نهایی می تواند خودرو را با اختلاف معناداری ارزان تر از بازار خرید کند. 

خرید خودرو ارزان تر از بازار 

خریداران خودرو در بورس کالا با اختلاف معناداری خودروی خود را ارزان تر از بازار آزاد خریداری می کنند. عرضه های گذشته به همراه قیمت معامله و مشاهده سود ایجاد شده برای خریداران را در جدول زیر می توانید ببینید.  

 

کدام خودروها در بورس عرضه می شوند؟

در حال حاضر خودروهای عرضه شده در بورس کالا خودروهای دیگنیتی، فیدلیتی، لاماری ایما، هایما، پژو 207، کی ام سی، تارا، جک، وانت کارا و کامیون های کشنده می باشند و لیست این خودروها روز به روز متنوع تر می شود. لیست جدید خودرها به طور دقیق در اطلاعیه که از قبل بر روی سایت بورس کالا گذاشته می‌شود، مشخص می‌شود. نکته مهم این است که این خودروها زیر قیمت بازار در حال معامله هستند و شما می‌توانید لیست جدیدترین خودرهای عرضه شده و نحوه خرید خودرو در بورس  را می توانید در لیست عرضه های جدید خودرو در بورس کالا زیر ببینید.   

خرید پژو 207
خرید هایما S5  
خرید هایما S7
خرید لاماری ایما
خرید دیگنیتی
خرید فیدلیتی
خرید شاهین
خرید تارا
خرید وانت کارا
خرید جک S5
خرید جک T8
خرید ریسپکت

   

خرید خودرو در بورس کالا چگونه است؟

برای خرید خودرو از بورس کالا علاوه بر داشتن کد بورسی، باید کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا هم داشته باشید. در ویدیو زیر می توانید مراحل کامل خرید خودرو با کارگزاری کاریزما را مشاهده کنید

 

مراحل خرید خودرو در بورس کالا

برای آموزش نحوه خرید خودرو از بورس کالا و ثبت سفارش خودرو در بورس در ادامه همراه ما باشید و در این بخش صفر تا صد خرید خودرو از بورس کالا را با هم یاد میگیریم: 

گام اول : ثبت نام در سامانه سجام

بعد از باز کردن حساب ، افراد متقاضی حتما باید در سامانه سجام ثبت نام کنند. سامانه جامع اطلاعات مشتریان که به اختصار سجام نامیده می‌شود، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و برای ارائه خدمات یکپارچه و فراگیر به فعالان بازار سرمایه ایجاد شده است. سجام سامانه‌ای است که برای جمع‌آوری و تجمیع سوابق معاملاتی سهامداران ایجاد شده و سهامداران به راحتی می‌توانند دارایی‌های خود را در این سامانه مشاهده و از سودهای دریافتی نیز اطلاع پیدا کنند. 

این مقاله را مشاهده کنید: مراحل ثبت نام در سامانه سجام چگونه است؟

گام دوم: ثبت نام در کارگزاری

در گام دوم، فرد متقاضی باید در یک کارگزاری ثبت نام کند. ثبت نام در کارگزاری باعث می شود که فرد راحت تر به معاملات در بورس کالا بپردازد. در نتیجه بعد از اینکه فرد در سایت سجام ثبت نام کرد باید در کارگزاری ثبت نام کند و سپس اقدام به گرفتن کد آنلاین از بورس کالا شود.  

گام سوم: بازکردن حساب وکالتی

در گام سوم خرید خودرو در بورس کالا، فرد متقاضی باید یک حساب وکالتی داشته باشد. حساب وکالتی، در واقع یک نوع حساب بانکی است که برای واریز وجوه پیش‌پرداخت مشتری نزد یکی از بانک‌های منتخب افتتاح می‌شود. برای افتتاح حساب وکالتی با دریافت معرفی نامه بانک ملت (دانلود فرم معرفی نامه) و پر کردن آن، باید به یکی از شعب بانک ملت مراجعه کنید و حساب وکالتی خود را باز کنید.

آیا برای معامله افراد باید حساب وکالتی داشته باشند؟

با توجه صحبت های گفته شده ، هر فردی که بخواهد خودرو یا هر محصول دیگری از بورس کالا به صورت فیزیکی خریداری کند باید یک حساب وکالتی داشته باشد. نکته مهم این است که این حساب وکالتی کاملا با حساب در اختیار بورس متفاوت است و افرادی که در بازار آتی بورس کالا معامله میکنند هم باید حساب وکالتی را افتتاح کنند.

مقاله پیشنهادی: انواع حساب بانکی را بشناسید

گام چهارم: دریافت کد معاملاتی آنلاین بورس کالا

بعد از دریافت کد سجام در گام سوم، فرد متقاضی خودرو از بورس کالا، باید کد آنلاین مخصوص بورس کالا را دریافت کند. نکته مهم این است که این کد با کد معاملاتی بازار سهام فرق میکند و افرادی که کد معاملاتی بازار سهام را دارند هم باید کد آنلاین بورس کالا را دریافت کنند.

جزییات و چگونگی دریافت کد و خرید از بورس به چه صورت است؟

 • وارد شدن به سامانه خرید آنلاین بورس کالا ( لینک سامانه )
 • بعد از کلیک بر روی لینک بالا، شما با صفحه پایین مواجه می شوید. در این صفحه بر روی گزینه اخذ کد آنلاین در بورس کالا کلیک می کنید.

بازکردن حساب کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس

 

 • بعد از کلیک بر روی گزینه اخذ کد آنلاین بورس کالا، شما وارد صفحه زیر می شوید. در این صفحه باید کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس

 • بعد از وارد کردن کد ملی و شماره موبایل همراه خود و زدن گزینه ادامه، یک کد 5 رقمی به شماره موبایل وارد شده در مرحله قبل از سامانه سجام ارسال خواهد شد. این کد ارسالی را در جای خالی وارد می کنید و گزینه ادامه را می زنید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس

 • بعد از وارد کردن کد ارسالی، تمام اطلاعات شما از سامانه سجام خوانده و برای شما نمایش داده میشود. در این مرحله اطلاعات کاربر نمایش داده می شود. در صورت صحیح بودن، گزینه ادامه را بزنید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

 • بعد از مرحله اطلاعات کاربر، به مرحله نشانی شخص حقیقی می رسیم. در این مرحله هم در صورت صحیح بودن اطلاعات و تکمیل باقی خانه های ضروری، گزینه ادامه را بزنید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

 • بعد از وارد کردن اطلاعات کاربر، فرد در این مرحله باید اطلاعات شغلی خود را وارد کند. با تکمیل این مرحله، گزینه ادامه را بزنید. نکته مهم در این مرحله گزینه نوع فعالیت است که شما باید خرید خودرو را بزنید. 

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

 

 • بعد از وارد کردن اطلاعات شغلی، به مرحله اطلاعات مالی می رسیم. در این مرحله باید به صورت دقیق اطلاعات خود را وارد کنید و گزینه ادامه را بزنید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

 

 • بعد از مرحله اطلاعات مالی، اطلاعات حساب بانکی شما که از حساب سجام گرفته شده است نمایش داده میشود.در این مرحله شما از قبل حساب وکالتی خود را بازکرده اید و نیاز به دانلود معرفی نامه ندارید.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

 

 • بعد از تکمیل اطلاعات حساب بانکی، وارد مرحله آپلود مدارک مورد نیاز می شوید. در این مرحله صرفا نیاز است عکس نمونه امضا خود را آپلود کنید. نکته مهم در این مرحله این است که عکس نمونه امضا الزامی میباشد ولی برای اطمینان بیشتر؛ عکس کارت ملی و شناسنامه خود را هم در قسمت های مربوطه آپلود کنید.
 • بعد از سپری کردن مرحله قبل، وارد مرحله تعهدات مشتری می شوید. در این مرحله با تیک زدن دو گزینه و قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی، یک پیام حاوی اینکه کد بورسی بازارهای فیزیکی و مالی شما نزد کارگزاری کاریزما با موفقیت ثبت گردید، به موبایل شما ارسال می شود. بعد از حدود 2 روز کاری هم نام کاربری و رمز عبور برای شما پیامک می شود.

دریافت کد معاملاتی-خرید خودرو از بورس کالا

 

گام پنجم: وارد کردن حساب وکالتی

در این مرحله شما باید حساب وکالتی که در بانک ملت باز کرده اید، را وارد سامانه خرید آنلاین بورس کالا کنید. با وارد شدن به این سایت و زدن گزینه "اعلام شماره حساب وکالتی" میتوانید حساب وکالتی خود را وارد سیستم کنید.

گام ششم: واریز قیمت پایه

بعد از دو روز کاری که نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کردید، شما آماده خرید خودرو از بورس کالا هستید و باید منتظر اعلامیه عرضه خودرو در بورس کالا باشید. اعلامیه هر عرضه با توجه به صحبت های انجام شده از چند روز قبل در سایت بورس کالا اعلام می شود و فرد خریدار، باید تا روز قبل از عرضه خودرو در بورس کالا، حساب وکالتی خود را به اندازه قیمت پایه خودرو مورد نظر شارژ کند. به طور مثال در روز چهارشنبه هفته گذشته خودروی کارای تک کابین با قیمت پایه حدود 291 میلیون تومان عرضه شد. در صورتی که فردی درخواست خرید این خودرو را داشت، باید مبلغ 291 میلیون تومان را قبل از عرضه در حساب وکالتی خود شارژ می کرد.

گام هفتم: ثبت سفارش خرید خودرو

بعد از اینکه متقاضی خرید خودرو در بورس کالا، مبلغ پایه خودرو مورد نظر را در حساب وکالتی خود شارژ کرد، باید در روز عرضه با وارد شدن به سامانه آنلاین بورس کالا درخواست خود را ثبت کند. این ثبت درخواست سریعا به بخش معاملات کالای کارگزاری ارسال می شود و خودرو مورد نظر در صورت عرضه کافی خریداری می شود.

گام هشتم: تعیین نمایندگی

بعد از تایید خرید خودرو توسط کارگزاری، فرد خریدار باید نمایندگی را جهت دریافت خودرو در همان سامانه آنلاین بورس کالا تعیین کند.با انجام دادن مراحل بالا، شما توانسته اید از بورس کالا، خودرو مورد نظر خود را خریداری کنید. متقاضیان باید در نظر داشته باشد که در صورت برنده شدن باید هزینه‌های دیگری را نیز بپردازند. این موارد شامل مالیات بر ارزش افزوده، مالیات و عوارض شماره‌گذاری و هزینه بیمه شخص ثالث است.

قوانین جدید عرضه خودرو در بورس کالا

طی اطلاعیه منتشر شده توسط بورس کالا، شرایط خرید خودرو از بورس کالا بدین صورت است که:

1) متقاضیان ملزم به واریز میزان مبلغ پایه و درصد وجه قیمت پایه اعلام شده برای هر خودرو در حساب وکالتی نزد بورس هستند، که از زمان ثبت و ارسال سفارش تا زمان اعلام نتایج این مبلغ در حساب مذکور مسدود خواهد شد. ثبت و ارسال سفارش از سوی متقاضی به منزله برنده شدن در رقابت نیست و متقاضیان باید تا زمان اعلام نتایج منتظر بمانند.

2) متقاضیان خرید خودرو باید با توجه به قیمت پایه اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی و هزینه‌های جانبی هر خودرو (مالیات و عوارض شماره‌گذاری خودرو، ۹ درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش، هوشمندسازی کارت خودرو، خدمات حمل و نقل پستی، تولید پلاک، شماره‌گذاری و بیمه شخص ثالث) قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنند.

3) افراد منتخب در رقابت خرید خودرو، در صورتی که بنا به هر دلیلی قصد انصراف از خرید و تکمیل وجه داشته باشند، موظفند میزان «۵ درصد» ارزش کل معامله را به عنوان هزینه انفساخ به علاوه «۰.۵ درصد» هزینه کارمزد دو سر معامله (در مجموع پنج و نیم درصد ارزش کل معامله) را پرداخت نمایند.

4) منتخبان در رقابت ۳ روز کاری مهلت دارند تا مابقی مبلغ (باقی مانده) را به حساب وکالتی خود واریز کنند. در صورت عدم تکمیل وجه بعد از روز سوم، به ازای هر روز تاخیر (از روز چهارم) به میزان «۰.۲۵» درصد ارزش کل معامله برای آن‌ها به عنوان جریمه محاسبه می‌شود.

5) چنانچه منتخبین رقابت پس از پایان روز ششم برای تکمیل وجه تاخیر داشته باشند، معامله آن‌ها فسخ می‌گردد. و میزان «۵.۵ درصد» ارزش کل معامله به‌عنوان هزینه انفساخ معامله برای آ‌ن‌ها محاسبه می‌گردد.

هزینه های جانبی خرید خودرو در بورس کالا

هزینه های جانبی خرید خودرو در بورس کالا شامل هزینه مالیات، بیمه، شماره گذاری و سایر هزینه های اداری می باشد که برای خودروهای مختلف متفاومت می باشد.

آخرین جزئیات عرضه خودرو لاماری ایما در بورس کالا  + تاریخ

 یک شنبه 14 اسفندماه 550 دستگاه لاماری ایما در 4 رنگ را عرضه می شود.از نکات قابل توجه عرضه لاماری در بورس کالا، درصد پیش پرداخت سفارش خرید آن است که 50 درصد درنظر گرفته شده است. براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران این خودرو به قیمت 981 میلیون تومان که تحویل خودروها 31 خرداد 1402 بوده عرضه می شود.

مشخصات عرضه لاماری ایما

آخرین جزئیات عرضه سایپا شاهین در بورس کالا + تاریخ

گروه صنعتی سایپا یک شنبه 18 دی ماه 4000 دستگاه شاهین را عرضه می کند. از نکات قابل توجه عرضه شاهین در بورس کالا، درصد پیش پرداخت سفارش خرید آن است که 100 درصد درنظر گرفته شده است.براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران این خودرو به قیمت 304 میلیون تومان بوده که تحویل این خودروها 30 فرودین 1402 بوده عرضه می شود.براساس مشخصات ارائه شده، هر کد ملی (حقیقی) مجاز به ثبت سفارش بر روی یک دستگاه خودرو می باشد.

مشخصات عرضه شاهین در بورس کالا

آخرین جزئیات عرضه دیگنیتی پرایم در بورس کالا + تاریخ

گروه صنعتی بهمن موتور دوشنبه 5 دی ماه 506 دستگاه دیگنیتی پرستیژ در 2 رنگ و در 2 تریم مشکی و قرمز را عرضه می کند. از نکات قابل توجه عرضه دیگنیتی در بورس کالا، درصد پیش پرداخت سفارش خرید آن است که 50 درصد درنظر گرفته شده است.براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران این خودرو در به قیمت 997 میلیون تومان بوده که تحویل همه این خودرو ها 14 اسفند بوده عرضه می شود.براساس مشخصات ارائه شده، هر کد ملی (حقیقی) مجاز به ثبت سفارش بر روی یک دستگاه خودرو می باشد.

مشخصات عرضه دیگنیتی در بورس کالا

آخرین جزئیات عرضه هایما S7 به بورس کالا + تاریخ

در عرضه قبلی در تاریخ 7 آذر، 600  دستگاه هایما s7 در 2 رنگ سفید و مشکی عرضه شد.در این عرضه حدود 1.5 برابر تعداد عرضه تقاضا وجود داشت که تقریبا این خودروها در قیمت پایه معامله شدند.

آخرین جزئیات عرضه هایما S5 به بورس کالا + تاریخ

در عرضه قبلی در تاریخ 7 آذر، 300   دستگاه هایما s5 در 3 رنگ عرضه شد.در این عرضه تقاضا و عرضه در 2 رنگ تقریبا برابر بود اما برای رنگ قرمز ونیزی تقاضای پایینی شکل گرفت.در رنگ سفید شاهد شکل گیری رقابت 3% برای خرید این خودرو بودیم.

آخرین جزئیات عرضه وانت کارا در بورس کالا + تاریخ

گروه صنعتی بهمن موتور چهارشنبه 26 بهمن ماه 1000 دستگاه کارا دوکابین و تک کابین را عرضه می کند. از نکات قابل توجه عرضه کارا در بورس کالا، درصد پیش پرداخت سفارش خرید آن است که 50درصد درنظر گرفته شده است.براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران قیمت پایه کارا دو کابین 301میلیون و 500 هزار تومان و قیمت پایه کارا تک کابین 291 میلیون و 300 هزارتومان بوده که تحویل همه خودروها 25 اردیبهشت 1402 بوده عرضه می شود. براساس مشخصات ارائه شده، هر کد ملی (حقیقی) مجاز به ثبت سفارش بر روی یک دستگاه خودرو می باشد.

مشخصات عرضه وانت کارا در بورس کالا

آخرین جزئیات عرضه کشنده امپاور در بورس کالا + تاریخ

در عرضه قبلی در تاریخ 27 آذر، 86 دستگاه کشنده EM POWER عرضه شد.در این عرضه حدود 3 برابر تعداد عرضه تقاضا وجود داشت که به صورت میانگین 20% رقابت شد.

آخرین جزئیات عرضه کشنده فاو در بورس + تاریخ

در عرضه قبلی در تاریخ 14 آذر، 40 دستگاه کشنده faw عرضه شد.در این عرضه حدود 7 برابر تعداد عرضه تقاضا وجود داشت که به صورت میانگین 50% رقابت شد.

آخرین جزئیات عرضه فیدلیتی در بورس کالا + تاریخ

گروه صنعتی بهمن موتور سه شنبه 25 بهمن ماه 1000 دستگاه فیدلیتی را عرضه می کند. از نکات قابل توجه عرضه فیدلیتی در بورس کالا، درصد پیش پرداخت سفارش خرید آن است که 100 درصد درنظر گرفته شده است.براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران تحویل این خودرو ها 25 اردیبهشت 1402 خواهد بود.براساس مشخصات ارائه شده، هر کد ملی (حقیقی) مجاز به ثبت سفارش بر روی یک دستگاه خودرو می باشد.

مشخصات عرضه فیدلیتی در بورس کالا

آخرین جزئیات عرضه تارا در بورس کالا + تاریخ

گروه صنعتی ایران خودرو سه شنبه 25 بهمن ماه 2000 دستگاه تارا دستی را عرضه می کند. از نکات قابل توجه عرضه تارا در بورس، درصد پیش پرداخت سفارش خرید آن است که 100 درصد درنظر گرفته شده است.

مشخصات عرضه تارا در بورس کالا

آخرین جزئیات عرضه پژو 207 اتوماتیک و دستی در بورس کالا + تاریخ

گروه صنعتی ایران خودرو یک شنبه 18 دی ماه 6000 دستگاه پژو 207 دستی و اتوماتیک سفید را عرضه می کند. از نکات قابل توجه عرضه ۲۰۷ در بورس، درصد پیش پرداخت سفارش خرید آن است که 100 درصد درنظر گرفته شده است.براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران این خودرو پژو 207 دستی به قیمت 185 میلیون و 500 هزار تومان و پژو 207 اتوماتیک 280 میلیون تومان بوده که تحویل این خودروها 31 فرودین 1402 است، عرضه می شود.براساس مشخصات ارائه شده، هر کد ملی (حقیقی) مجاز به ثبت سفارش بر روی یک دستگاه خودرو می باشد.

مشخصات عرضه پژو 207 در بورس کالا

آخرین جزئیات عرضه جک S5 در بورس کالا + تاریخ

در عرضه قبلی در تاریخ 28 آبان، 68  دستگاه جک s5  سفید و مشکی عرضه شد. در این عرضه، تقاضا با عرضه برابر بود که این خودروها در قیمت پایه معامله شدند.

آخرین جزئیات عرضه کی ام سی T8 در بورس کالا + تاریخ

در عرضه قبلی در تاریخ 28 آبان، 69 دستگاه کی ام سی T8 سفید و مشکی عرضه شد. در این عرضه، تقاضا با عرضه برابر بود که این خودروها در قیمت پایه معامله شدند.

آخرین جزئیات عرضه ریسپکت در بورس کالا + تاریخ

گروه صنعتی بهمن موتور سه شنبه 25 بهمن ماه 500 دستگاه ریسپکت را عرضه می کند. از نکات قابل توجه عرضه ریسپکت در بورس کالا، درصد پیش پرداخت سفارش خرید آن است که 100 درصد درنظر گرفته شده است.براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران تحویل این خودرو ها 25 اردیبهشت 1402 خواهد بود.براساس مشخصات ارائه شده، هر کد ملی (حقیقی) مجاز به ثبت سفارش بر روی یک دستگاه خودرو می باشد.

خرید ریسپکت از بورس کالا

آخرین اخبار خرید خودرو از بورس کالا

در برخی از خودروهای عرضه شده در بورس کالا شرط نخریدن خودرو از شرکت های خودروسازی از ابتدای سال 98 نیز وجود دارد.برای مطالعه شرایط و محدودیت های هر خودرو به مشخصات عرضه آن خودرو مراجعه کنید.

سوالات متداول

-موعد تحویل خودرو چه زمانی است؟

موعد تحویل برای خودروهای مختلف توسط کارخانه سازنده آن تعیین شده و در اطلاعیه عرضه خودرو در بورس کالا مشخص می شود.

-چه نوع خودرو هایی در بورس کالا قابل معامله است؟

باتوجه به تلاش وزارت صمت و بورس کالا قرار است تمام محصولات تولیدی کارخانه های مهم سازنده خودرو در بورس کالا عرضه شود. درحال حاضر محصولات مختلفی از سواری و وانت تا کشنده و از چندین کارخانه در بورس کالا قابل خرید است.

-اگر خرید انجام نشود، مبلغ بلوکه شده در حساب عملیاتی چگونه آزاد خواهد شد؟

باتوجه به شرایط بورس کالا مبلغ پایه که برای خرید خودرو واریز شده درصورت لغو یا ناموفق بودن در انجام معامله در طی چند ساعت تا 1 روز به حساب بازخواهد گشت.

-آیا برای خرید خودرو محدودیتی در بورس کالا وجود دارد؟

باتوجه به شرایط عرضه محصولات مختلف ممکن است محدودیت های مختلفی برای خریداران خودرو از بورس کالا وضع شود.محدودیت هایی که تا به امروز برای برخی خودروها اعمال شدند عبارتند از:شرط سن بالای 18 سال یا نخریدن خودرو از بورس کالا در طی سال جاری هم چنین در برخی از خودروهای عرضه شده در بورس کالا شرط نخریدن خودرو از شرکت های خودروسازی از ابتدای سال 98 نیز وجود دارد.برای مطالعه شرایط و محدودیت های هر خودرو به مشخصات عرضه آن خودرو مراجعه کنید.

-چگونه از زمان عرضه خودرو در بورس کالا مطلع شویم؟

با مراجعه به سایت بورس کالا و قسمت اطلاعیه عرضه خودروهای مختلف می توان از شرایط و زمان عرضه خودروها مطلع شد.

-محل تحویل خودرو چطور تعیین می‌شود؟

بعد از خرید خودرو از بورس کالا باید به سایت فروشنده (به عنوان مثال ایران خودرو) مراجعه کرده و مراحل بعدی از جمله تعیین نمایندگی مناسب برای تحویل خودرو اقدام کرد.

-نحوه ثبت سفارش خرید خودرو چگونه است؟

درمرحله اول باید در سامانه ebgo ثبت نام کرده و در این سامانه ثبت سفارش کنید.پس از آن باید با کارگزاری خود در تماس بوده تا بتوانید هماهنگی های لازم برای معامله را انجام دهید.

-مبلغ پیش پرداخت جهت خرید خودرو را باید به چه حسابی واریز کنیم؟

مبلغ پیش پرداخت جهت خرید خودرو به حساب وکالتی که فرد متقاضی در بانک ملت باز کرده است باید واریز شود. 

-امکان خرید خودرو با کد آتی وجود دارد؟

برای خرید خودرو از بورس کالا باید کد بورس کالا از سایت EBGO را دریافت کرد و این کد با کد آتی فرق میکند. در نتیجه نمیتوان با کد آتی از بورس کالا خودرو خریداری کرد. 

-نام کاربری و رمز عبور سامانه EBGO را از کجا دریافت کنیم؟

برای دریافت نام کاربری و رمز عبور سامانه EBGO  باید اول در این سامانه ثبت نام کرد و سپس نام کابربری و رمز عبور برای فرد متقاضی ارسال میشود. 

-در صورتی که خرید خودرو انجام نشود، مبلغ پیش‌پرداخت چگونه عودت داده خواهد شد؟

در صورتی که خودرو خریداری نشود، مبلغ پیش پرداخت در همان حساب وکالتی باقی میماند و فرد میتواند پول خود را برداشت کند.

-چگونه از بورس خودرو بخریم؟

برای خرید خودرو از بورس کالا ابتدا لازم است که در سامانه سجام ثبت نام کنید و سپس کد بورسی خود را از کارگزاری دریافت نمایید. سپس با واریز وجه نقد در حساب وکالتی و ثبت سفارس در روز عرضه تا روز معامله می‌توانید خورو مورد نظر را خریداری کنید.

-برای خرید خودرو از بورس کالا چه نوع کد بورسی لازم است؟

جهت خرید ماشین از بورس کالا تنها کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا مورد نیاز است و کد بورس خرید سهام و آتی کاربردی ندارد.

-حساب وکالتی چیست؟

حساب وکالتی یک نوع حساب بانکی است که برای واریز وجوه پیش‌پرداخت مشتری نزد یکی از بانک‌های منتخب افتتاح می‌شود.

-چه زمانی باید ثبت سفارش کنیم؟

از تاریخ انتشار اطلاعیه عرضه تا ساعت ۸:۳۰ صبح روز عرضه امکان ثبت سفارش وجود دارد.

-مبلغ پیش پرداخت خرید خودرو را چطور باید واریز کرد؟

پیش پرداخت خرید خودرو می‌بایست به حساب وکالتی اخذ شده واریز شود. 

-چه زمانی باید پیش پرداخت به حساب وکالتی واریز شود؟

پیش پرداخت می‌بایست یک روز قبل از عرضه به حساب وکالتی واریز شود.

-پس از خرید، برای تحویل خودرو از نمایندگی چه مدارکی مورد نیاز است؟

خریدار با در دست داشتن اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه، مدارک احراز محل سکونت و ارائه شماره شبا با تاییدیه بانک می‌تواند خودرو خریداری شده را تحویل بگیرد.

-تاریخ عرضه خودرو در بورس کالا، چه زمانی است؟

تاریخ عرضه خودرو در بورس کالا ، با توجه به اطلاعیه که بورس کالا بر روی سایت خود اعلام می کند مشخص می شود. ولی در کل با توجه به اعلام وزارت صمت، سعی می شود عرضه های خودرو در بورس کالا هر هفته انجام شود. یکی از سوالات این است که خودروها در چه روزهایی عرضه می شوند؟ فعلا درتمام روزهای هفته خودرو ها عرضه می شوند. 

-آیا امکان خرید خودرو صرفا با داشتن کد بورسی خرید سهام یا کد بورسی آتی وجود دارد؟

خیر. خرید خودرو صرفا با داشتن کد بورس کالا امکان پذیر می باشد. 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

کارگزاری سهام خودرو

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;