همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

چگونه می توانیم کمکتان کنیم ؟

صدور
ابطال، جرایم و واریزی
ثبت نام
پرداخت سود و کارمزد
اعتبار صندوق ها
سبدگردانی
واژگان پرکاربرد
سوالات عمومی

در صندوق درآمد ثابت کاریزما تایید صدور واحدهای صندوق پس از 1 روز کاری و نمایش دارایی پس از 2 روز کاری ، در صندوق مشترک کاریزما تایید صدور واحدهای صندوق پس از 2 روز کاری ونمایش دارایی پس از 3 روز کاری بعد از واریز انجام می شود. نکته:مطابق مقررات بانک مرکزی و مرکز شاپرک، مبلغ واریزی یک روز پس از واریز به حساب صندوق واریز خواهد شد بنابراین در اینگونه موارد صدور نسبت به واریز نقدی (فیش بانکی) یک روز کاری بیشتر زمان خواهد برد.

در صورتی که درخواست صدور و مبلغ واریزی شما مورد تایید واقع شود، برای اطمینان از ثبت درخواست صدور در قسمت "مدیریت درخواست ها" وضعیت سفارش خود را مشاهده نمایید. ضمناً حداکثر تا یک ساعت پیامک دریافت سفارش شما از طرف charisma به شماره همراهتان ارسال می شود. در صورتیکه مبلغ واریزی شما به حساب صندوق واریز نشود، بانک ظرف 72 ساعت مبلغ کسر شده را به حساب مبدا عودت می دهد.

در صورت واریز وجه از طریق فیش بانکی و ثبت فیش در پنل کاربری خود ، در صندوق درآمد ثابت کاریزما نمایش دارایی پس از 1 روز کاری و در صندوق مشترک کاریزما پس از 2 روز کاری انجام می شود.

افزایش تعداد واحدهای صندوق پس از تایید نهایی و مشخص شدن نرخ صدور انجام می‌شود. لذا در صورت تایید سفارش صدور، تعداد واحدهای سرمایه گذاری شما در داشبورد حساب کاربری تان حداکثر ظرف 3 روز کاری افزایش خواهد یافت. نرخ صدوری که در تمام صندوق های سرمایه گذاری مشاهده می نمایید مربوط به روز قبل می باشد بنابراین نرخ صدور امروز یک روز کاری بعد مشخص خواهد شد.
درخواست‌های صدور زمانی تایید و ثبت می‌شوند که نرخ صدور مشخص شده باشد.( شایان ذکر است درصندوق درآمد ثابت کاریزما صدور به نرخ همان روز واریز و در صندوق مشترک کاریزما صدور به نرخ روز کاری بعد تایید میشود) در صندوق‌های سرمایه‌گذاری کاریزما، نرخ صدور هر روز در اولین روز کاری بعد مشخص می‌شود نکته: قبل از تایید صدور و اعمال تعداد واحدها در میزان دارایی، امکان مشاهده سفارش از قسمت "مدیریت درخواست‌ها" وجود دارد.
حداقل تعداد واحد قابل خریداری در صندوق های سرمایه‌‌گذاری یک واحد است. همچنین حداکثر تعداد واحدهای قابل خریداری به شرط پر نشدن ظرفیت صندوق، 500 هزار واحد در صندوق مشترک کاریزما و 1900000 واحد در صندوق درآمد ثابت کاریزما می باشد. چنانچه ظرفیت باقیمانده صندوق ها کمتر از سقف های فوق الذکر باشد، سرمایه گذار می تواند حداکثر به میزان ظرفیت باقیمانده در صندوق واحد خریداری نماید. توضیح مهم: چنانچه ظرفیت یک صندوق پر باشد، گزینه صدور آن صندوق غیرفعال می شود و امکان صدور وجود نخواهد داشت. برای اطلاع از خالی شدن ظرفیت و فعال شدن امکان صدور واحدهای سرمایه گذاری اطلاعیه های پرتال charisma یا شبکه های اجتماعی کاریزما را دنبال کنید.
در صورت انتخاب واریز از طریق فیش بانکی سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق مراجعه حضوری به شعب کلیه بانک ‌ها به میزان نامحدود به حساب‌های بانکی صندوق درخواست انتقال وجه (ساتنا یا پایا) ارائه نموده و پس از واریز شماره فیش یا شماره پیگیری را در فیلد مربوطه درج و تصویر فیش را بارگذاری نمایند. همچنین سرمایه‌گذاران محترم می‌توانند با توجه به سقف‌های تعیین ‌شده توسط بانک خود، از طریق اینترنت‌ بانک یا همراه بانک خود بدون مراجعه حضوری به بانک، نسبت به جابجایی پول به حساب‌های صندوق اقدام و فایل رسید را در فیلد مربوطه بارگذاری کنند. توضیح مهم: در صورت انتخاب درگاه پرداخت اینترنتی برای واریز، مبلغ واریزی مطابق مقررات بانک مرکزی و مرکز شاپرک، یک روز پس از پرداخت به حساب صندوق واریز خواهد شد. همچنین حداکثر مبلغ قابل ‌واریز ازطریق درگاه معادل 500 میلیون ریال برای یک کارت بانکی و حداکثر یک میلیارد ریال برای هر کد ملی (2 کارت بانکی مختلف، هر یک 500 میلیون ریال) منحصربه‌فرد است. توضیح مهم: جهت اطلاع از محدودیت های انتقال وجه حضوری یا اینترنتی لازم است سرمایه گذار با بانک خود چک کند.

تعداد تقریبی واحدهای قابل تخصیص از تقسیم مبلغ سرمایه گذاری بر نرخ صدور محاسبه می شود. تعداد دقیق واحدها پس از دو روز کاری قابل مشاهده خواهد بود.

تعداد تقریبی واحدهای قابل تخصیص از تقسیم مبلغ سرمایه گذاری بر نرخ صدور محاسبه می شود. تعداد دقیق واحدها، روز تایید صدور (معمولاً فردای روز سرمایه گذاری) قابل محاسبه و مشاهده می باشد. توضیح مهم: بهتر است سرمایه گذار برای خرید واحدهای صندوق مشترک 10 درصد بیشتر واریز نماید. لازم به ذکر است که با مشخص شدن نرخ صدور، اضافه وجه پرداختی به حساب سرمایه گذار واریز می شود.
امکان صدور به تعداد واحدهای مدنظر سرمایه گذار بطور دقیق وجود ندارد. لیکن از آنجائیکه نرخ صدور هرروز، در اولین روزکاری بعد محاسبه می‌شود، برای بدست آوردن نرخ تقریبی صدور، مبلغ سرمایه گذاری خود را تقسیم بر نرخ صدور مندرج در سایت صندوق نموده و 0.06 % درصد به آن اضافه کنید. برای بدست آوردن نرخ تقریبی صدور، به ازای هر روز حدود 600 ریال به نرخ روز قبل اضافه کنید. به عنوان مثال چنانچه از طریق درگاه پرداخت انجام می دهید 1200 ریال و در صورت پرداخت از طریق فیش بانکی 600 ریال به نرخ صدوری که در سایت صندوق مشاهده میشود اضافه نمایید. بدیهی است این نرخ، نرخ قطعی نمی باشد. صدور واحدهای سرمایه گذاری بر مبنای نرخ NAV روزی می باشد که مبلغ واریزی سرمایه گذار به حساب صندوق نشسته باشد. لذا سرمایه گذار در صورت صدور اینترنتی باید مبلغ 600 ریال به قیمت صدور اضافه نماید. عدد به دست آمده را ضرب در تعداد واحد و نهایتا مبلغ حاصل را رو به بالا رند و به حساب صندوق واریز کند. لازم به ذکر می باشد مبلغ به دست آمده کاملا تقریبی می باشد.
قیمت صدور همان قیمتی است که سرمایه گذار با آن قیمت ، یک واحد سرمایه گذاری را می خرد. در اصطلاح صندوق های سرمایه گذاری، به هنگامی که یک سرمایه گذار قصد خرید یک یا چند واحد سرمایه گذاری صندوق را دارد، به اصطلاح باید درخواست صدور واحدهای سرمایه گذاری صندوق را به مدیر صندوق ارائه دهد. درواقع مفهوم خرید و مفهوم صدور، در صندوق های سرمایه گذاری در کنار هم به کار می روند.
بعد از تکمیل فرآیند ثبت نام و فعالسازی حساب سرمایه گذار در صندوق، پس از ورود به پرتال charisma با کد کاربری و رمز عبور پیامک شده و انتخاب گزینه ثبت سفارش، انتخاب صندوق مورد نظر، انتخاب گزینه صدور، وارد کردن مبلغ سرمایه گذاری و در نهایت تایید سفارش و تایید نهایی به درگاه بانکی متصل می شوید. چنانچه تراکنش با موفقیت انجام شود به داشبورد حساب خود هدایت می شوید. توضیح مهم: چنانچه قصد خرید از طریق فیش بانکی را داشته باشید، فقط کافی است فیش واریزی خود را بارگذاری کنید و فیلدهای ستاره دار را تکمیل نمایید، سپس گزینه ثبت را انتخاب نمایید.
با توجه به اینکه در کدام صندوق سرمایه گذاری کرده اید دو الی سه روز کاری بعد از واریز، تعداد واحدها مشخص می شود.
خیر هیچ کدام از صندوق های کاریزما جریمه ابطال ندارند.

جهت ابطال کل یا بخشی از واحدهای خود وارد حساب کاربری charisma شده، از قسمت ثبت سفارش صندوق مورد نظر و بعد گزینه ابطال را انتخاب کنید. بعد از درج تعداد واحدهای مورد نظر، گزینه تایید ابطال و سپس تایید نهایی را انتخاب نمایید. چنانچه درخواست ابطال شما ثبت شده باشد، در قسمت مدیریت درخواست ها قابل مشاهده است. برای صندوق درآمد ثابت کاریزما چنانچه درخواست ابطال در روزهای کاری قبل از ساعت 11 از سامانه charisma ثبت شود، تا پایان همان روز مبلغ اسمی و سود واحدهای ابطالی روز کاری بعد واریز می شود. برای صندوق مشترک کاریزما : پرداخت مبلغ ابطال طبق اساسنامه حداقل 2 و حداکثر 7 روز کاری پس از ثبت درخواست ابطال صورت می‌پذیرد.

برای صندوق درآمد ثابت : مبلغ اسمی و سود واحدهای ابطالی حداکثر تا پایان وقت اداری روز کاری بعد از درخواست ابطال به حساب سرمایه گذار واریز می شود. نکته : چنانچه درخواست ابطال در روزهای کاری قبل از ساعت 11 از سامانه charisma ثبت شوند، تا پایان همان روز مبلغ اسمی و سود واحدهای ابطالی روز کاری بعد واریز می شود. برای صندوق مشترک کاریزما : پرداخت مبلغ ابطال طبق اساسنامه حداقل 2 و حداکثر 7 روز کاری پس از ثبت درخواست ابطال صورت می‌پذیرد.
کلیه مبالغ پرداختی از صندوق‌های کاریزما، به شماره حسابی که سرمایه‌گذار درهنگام ثبت نام در سیستم صندوق و پرتال صندوق معرفی کرده است، واریز می‌شود.
در اصطلاح صندوق های سرمایه گذاری، به هنگامی که یک سرمایه گذار قصد فروش یک یا چند واحد سرمایه گذاری صندوق را دارد، به اصطلاح باید درخواست ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق را به مدیر صندوق ارائه دهد. در واقع مفهوم فروش و مفهوم ابطال، در صندوق های سرمایه گذاری در کنار هم به کار می روند.
با توجه به نوع صندوق حداکثر پس از گذشت 3 روز کاری بعد از ثبت درخواست صدور امکان ابطال واحدهای خریداری شده وجود دارد.
صندوق های سرمایه گذاری تحت مدیریت کاریزما جریمه ابطال ندارند و بعد از مشخص شدن تعداد واحدها امکان ثبت درخواست ابطال وجود دارد. مگر اینکه صندوق مورد نظر مدت ماندگاری داشته باشد و در صورت ابطال قبل از مدت ماندگاری تنها ما به التفاوت قیمت صدور و ابطال را دریافت می نماید که ممکن است کمتر از نرخ پیش بینی صندوق باشد.

در صندوق‌های سهامی بین 2 تا  ۷ روز کاری پس از ابطال، وجه به حساب متقاضی واریز خواهد شد.

بله، شما هر زمانی که نیاز به ابطال واحدهای خود داشته باشید در روزهای کاری ( به جز پنج شنبه و جمعه ) می‌توانید به صورت آنلاین یا حضوری با دردست داشتن مدارک هویتی خود اقدام به ابطال واحدهای خود نمایید.
اگر صندوق مورد نظر سرمایه گذار از نوع قابل معامله ( ETF ) باشد، برای سرمایه گذاری در این صندوق نیازی به ثبت نام نمی باشد و بایستی کد آنلاین معاملاتی داشته باشید و در حساب کاربری کارگزاری خود نماد کاریس یا کمند را خریداری کنید. چنانچه صندوق مورد نظر سرمایه گذار از نوع غیر قابل معامله باشد، سرمایه‌گذاران می‌توانند پس‌از ثبت‌نام در سامانه charisma نسبت به درخواست صدور (خرید) واحدهای سرمایه گذاری اقدام نماید.
سود واحدهای صندوق روز کاری بعد از تاریخ پانزدهم هر ماه به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود.
سود واحدهای صندوق روز کاری بعد از تاریخ بیست و پنجم هر ماه به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود.
سود واحدهای صندوق کمند روز کاری بعد از تاریخ پانزدهم هر ماه و سود واحدهای صندوق درآمد ثابت کاریزما روز کاری بعد از تاریخ بیست و پنجم هر ماه محاسبه و به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود.

چنانچه در هر روزی از دوره صندوق نسبت به سرمایه گذاری اقدام کنید در دوره اول سود شما به صورت روز شمار( اختلاف نرخ صدور و نرخ ابطال پایان دوره ) محاسبه می گردد و از دوره بعدی دقیقا نرخ سود اعلامی تعلق میگیرد.

NAV معادل ارزش خالص دارایی های صندوق منهای بدهی های صندوق می باشد که در پایان هر روز کاری با توجه به قیمت پایانی سهم های موجود در پرتفوی صندوق محاسبه میشود. ولی قیمت لحظه ای بر اساس عرضه و تقاضا بوده و هیجانات بازار در آن تاثیر گذار می باشد.

سود این صندوق به حساب معرفی شده در کارگزاری فرد واریز میگردد.
در صورتیکه قبل از تاریخ 25ام ماه قبل صدور و در تاریخ 25ام ماه جاری واحد های خود را ابطال نمایید، سود کامل دوره به شما تعلق خواهد گرفت.

پیش‌بینی سود در صندوق کاریزما برای یک دوره کامل است. یک دوره کامل برای این صندوق از 26ام هر ماه تا 25ام ماه بعد می‌باشد. برای واحدهایی که میان دوره وارد صندوق شده (صدور واحدها) یا میان دوره از صندوق خارج می‌شوند (ابطال واحدها) سود به صورت روز شمار( اختلاف نرخ صدور و نرخ ابطال پایان دوره ) خواهد بود.

بله، در روزی که ابطال ثبت می شود همچنان تا پایان روز برای سرمایه گذار سود محاسبه می شود.
بله، در روزی که ابطال ثبت می شود همچنان تا پایان روز برای سرمایه گذار سود محاسبه می شود.
بله، بدلیل اینکه نرخ سود بانکی بصورت ماه شمار بر روی حداقل موجودی طی ماه محاسبه می شود (برای مثال اگر موجودی کل ماه 1 میلیون تومان باشد و تنها در 1 روز موجودی شما به 100 هزار تومان تقلیل یابد و مجددا موجودی شما 1 میلیون شود، سود کل ماه بر مبنای 100 هزار تومان محاسبه میشود) ولی در صندوق سود بصورت روزشمار می باشد. بطور کلی و خصوصا برای مبالغ خرد، سود صندوق ها بیشتر از سود بانک ها می باشد.
صندوق های سرمایه گذاری هزینه هایی به عنوان کارمزد پرداخت می کنند که شرح آن در امیدنامه این صندوق ها آورده شده و این اختلاف قیمت در NAV صدور و ابطال بابت این کارمزد ها می باشد.
بازدهی صندوق ها متفاوت است. بسته به شکل و نوع فعالیت صندوق بازدهی متفاوت است. برای اطلاع دقیق شما می توانید با مراجعه به سایت رسمی (قسمت ماشین حساب بازدهی) هر صندوق بازدهی آن را در دوره های مختلف محاسبه کنید.
خیر، در صندوق های سرمایه گذاری سهامی، مفهوم "بازدهی" تعریف می گردد که از اختلاف نرخ NAV صدور و ابطال محاسبه می شود. لازم بذکر است بازدهی ممکن است منفی و یا مثبت باشد.

خیر، گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما صندوق از نوع مختلط ندارد.

در صورت واریز از طریق درگاه صندوق، با توجه به تسویه یک روزه شاپرک مبلغ واریزی روز بعد به حساب صندوق واریز می گردد و سود از روز واریز به حساب صندوق محاسبه می گردد.

صندوق‌ها دو نوع هستند: صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و صندوق‌های با در آمد ثابت . صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام پرداخت سود دوره ای ندارند (در صندوق های سرمایه گذاری سهامی، مفهوم "بازدهی" تعریف می گردد که از اختلاف نرخ NAV صدور و ابطال محاسبه می شود. لازم بذکر است بازدهی ممکن است منفی و یا مثبت باشد) ولی صندوق‌های با درآمد ثابت در دوره‌های ماهیانه ، سه ماهه و... پرداخت سود دارند.

از آن جایی که سپرده های بانکی در صندوق های با درآمد ثابت بخش عمده دارایی‌های صندوق را تشکیل می‌دهند، سود حاصل از این سپرده‌ها و هرگونه تغییر در نرخ سود سپرده‌ها در NAV و بازده این گونه صندوق‌ها تأثیرگذار است اما در سایر صندوق‌ها تاثیر قابل ملاحظه‌ای ندارد.

صندوق ها با مجوز سازمان بورس و تحت نظارت سازمان فعالیت می کنند. سایر ارکان صندوق مثل متولی و حسابرس هم نظارت پیوسته بر عملکرد صندوق ها دارند. تمام نقل و انتقال وجوه و خرید و فروش های صندوق توسط این نهادهای ناظر کنترل می‌شود. 

صندوق سرمايه گذاري با درآمد ثابت کاريزما در تاریخ 1393/09/25 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤ ، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 11302 نزد سبا به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سبا انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کاریزما در تاریخ 1391/06/18 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤ ، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 11095 نزد سبا به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سبا انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد.

صندوق نیکوکاری کشتی ورزش ملی ایران در تاریخ 1394/06/20 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤ ، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 11427 نزد سبا به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سبا انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد.

کلیه صندوق‌های تحت نظارت سازمان بورس فاقد ضمانت سودآوری هستند.

خیر، مدیر صندوق بابت مدیریت خود بر صندوق ها مبلغی به عنوان حق مدیریت دریافت می‌کند و در سود و زیان شریک نیست. سود یا زیان به طور کلی متعلق به سرمایه‌گذار است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید مجوز تاسیس و فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کنند و هر صندوق دارای حسابرس و متولی مورد تایید بورس است. همچنین نرم‌افزار‌های صندوق به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده و توسط کارشناسان سازمان بصورت online کنترل می‌گردد. لذا امکان سوء استفاده و کلاهبرداری تقریبا صفر هست.

قابلیت تبدیل به وجه نقد شدن را نقدشوندگی گویند. اوراق یا کالاهایی که نقدشوندگی بالاتری دارند، از ارزش معاملاتی بالاتری نیز برخوردارند؛ زیرا مالک آنها در هر زمان می‌تواند آن را به هر کالا یا اوراق بهادار دیگری تبدیل کند. در صندوق های سرمایه گذاری نقدشوندگی پول صددرصد است و صندوق موظف است حداکثر ظرف 7 روز کاری وجه ابطال را با سرمایه گذار تصفیه نماید. واحد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به نسبت سهم در شرکت‌های سرمایه‌گذاری از نقد شوندگی بالاتری برخوردار است. زیرا در هر لحظه و به قیمت خالص ارزش روز دارایی‌ها، قابلیت نقد شدن را دارد اما سهم ممکن است بدلیل عدم وجود خریدار در نرخ مناسب تا مدت‌ها به وجه نقد تبدیل نگردد. نکته: لازم بذکر است تصفیه در صندوق درامد ثابت کاریزما یک روز کاری پس از ابطال و در صندوق مشترک سهامی کاریزما 2 روز کاری پس از ابطال صورت می پذیرد.

طبق قوانین سازمان بورس، صندوق های سرمایه گذاری اجازه تضمین سود را ندارند و تنها می‌توانند نرخ سود پیش‌بینی شده خود را اعلام کنند.. همچنین برخی صندوق‌ها دارای رکنی به نام «ضامن نقدشوندگی» نیز هستند. منظور از ضمانت نقدشوندگی در ساختار صندوق‌های سرمایه‌گذاری، در ابتدا فراهم نمودن نقدینگی کافی برای انجام پرداخت‌ها، از جمله بازپرداخت قیمت ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری متقاضیان در صورت درخواست ابطال از طرف آنها است.

به فرآیند سرمایه‌گذاری (خرید واحدهای صندوق) صدور و به فرآیند فروش واحدهای سرمایه‌گذاری (دریافت مبلغ سرمایه‌گذاری شده)، ابطال گفته می‌شود. لازم به ذکر است؛ در حال حاضر صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های تحت مدیریت شرکت سبدگردان کاریزما از جمله صندوق سرمایه‌‌گذاری با درآمد ثابت کاریزما، صندوق سرمایه‌‌گذاری مشترک کاریزما (در سهام)، صندوق سرمایه‌‌گذاری نیکوکاری کشتی ورزش ملی ایران و صندوق سرمایه‌‌گذاری نیکوکاری دانشگاه تهران از طریق پرتال به آدرس charisma.ir امکان‌پذیر است.

قرادادی به مدت یکسال نوشته می شود که در هر زمانی به درخواست مشتری قابل فسق می باشد. به نام مشتری یک کد PRX توسط سبدگردانی ایجاد می شود ، در این قرارداد تا 20 درصد سود ساخته شده شامل کارمزد نمی شود به جز 2 درصد کارمزد ثابت که هزینه نقل و انتقال سهام و اوراق می باشد ، از سود ساخته شده مازاد 20 درصد ، سبدگردان 20 درصد کارمزد دریافت خواهد کرد. مشتری در کد PRX خود امکان انجام معامله را ندارد ولی می تواند پرتفوی خود را با یک روز تاخیر مشاهده کند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین ابزار برای کسانی است که می‌خواهند از بازدهی بالا و تنوع سرمایه‌گذاری در بورس بهره‌مند باشند ولی وقت و تخصص تحلیل بازار را ندارند. صندوق سرمایه‌گذاری بورسی ابزارهای سرمایه‌گذاری هستند که تحت نظارت سازمان بورس منابع مردم را جمع آوری کرده و در اوراق بهادار بورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند. هر صندوق سرمایه‌گذاری دارای اساسنامه و امیدنامه‌ای است که مشخص می‌کند حوزه سرمایه‌گذاری آن چیست. مطابق بند 20 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار ج.ا.ا. مصوب آذر ماه 1384 مجلس شورای اسلامی صندوق سرمایه گذاری "نهاد مالی است كه فعالیت اصلی آن سرمایه گذاری در اوراق بهادار می باشد و مالكان آن به نسبت سرمایه گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک هستند."

صندوق های سرمایه گذاری این امکان را فراهم می آورند تا سرمایه گذار با هر مقیاس از پول، ضمن دسترسی به سرمایه گذاری در بورس ها از خدمات مدیریت حرفه ای و مجرب دارایی با هزینه کمتر برخوردار شود. مدیران حرفه ای و مجرب در صندوق های سرمایه گذاری با تشکیل سبدی از دارایی های متنوع برای صندوق ها، مخاطرات ناشی از هیجانات بازار و نوسانات اقتصادی را کنترل نموده، اقدام به سودآوری می کنند. اضافه بر این صندوق های سرمایه گذاری با سبد متنوعی از دارایی ها، نقدشوندگی منابع سرمایه گذاران در صندوق ها را به هنگام بروز ضرورت های روزمره تسهیل می کند.

در حال حاضر صندوق های سرمایه گذاری فعال در بورس های کشورنسبتاً تنوع زیادی دارند و از این رو با توجه به مندرجات امیدنامه صندوق ها می توان آن ها را بر اساس موضوع فعالیت صندوق، پیش بینی و تقسیم سود، تعداد کل واحدهای سرمایه گذاری، نوع استراتژی سرمایه گذاری و از این دست موارد بررسی و مقایسه نمود. اما آنچه بیشتر متدوال است و با ضرورت های عموم سرمایه گذاران مطابقت دارد، تقسیم بندی صندوق های سرمایه گذاری به اعتبار ترکیب نوع دارایی ها و قابلیت معامله واحدهای سرمایه گذاری است. صندوق های سرمایه گذاری به اعتبار ترکیب سبد دارایی به سه دسته در سهام (با اولویت سرمایه گذاری منابع در سهام)، مختلط (سرمایه گذاری منابع در ترکیبی از سهام و اوراق با درآمد ثابت) و با درآمد ثابت (با اولویت سرمایه گذاری منابع در انواع اوراق بهادار با درآمد ثابت) طبقه بندی می شوند. همچنین صندوق های سرمایه گذاری بر مبنای قابلیت معامله واحدها به دو دسته صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) و صندوق های سرمایه گذاری مشترک تقسیم می شوند.

سبدهای اختصاصی به طور ویژه برای هر سرمایه گذار و با نام او تشکیل می شوند. معاملات در سبدهای اختصاصی با توجه به ویژگی ها و اهداف شخصی سرمایه گذار انجام می شوند و یک خدمت ویژه به حساب می آید. مالکیت در صندوق های سرمایه گذای به صورت مشاع است و هر سرمایه گذار با توجه به آورده خود در صندوق، مالکیت کسب می کند. حداقل وجه لازم برای ورود به صندوق ها معادل قیمت خرید یک واحد از صندوق موردنظر است.
اول؛ برگزاری جلسه مشاوره و مذاکره اولیه با هدف تبادل اطلاعات با سرمایه گذار صورت می گیرد. دوم؛ پرسشنامه اطلاعات مشتری با هدف تحلیل ریسک از سوی سرمایه گذار تکمیل می شود. سوم؛ اوراق هویتی سرمایه گذار اخذ و قراردادی به منظور اخذ کد معاملاتی سبدگردانی اختصاصی امضا می شود. چهارم؛ وجه از طریق سرمایه گذار واریز می شود. پنجم؛ سرمایه گذار مبلغ سرمایه گذاری خود را به حساب شرکت سبدگردان ارسال و فیش واریز وجه را برای شرکت ارسال می کند. ششم؛ پس از امضا قرارداد شرکت نسبت به اخذ کد PRX به نام شما و متصل به کد بورسی شما از شرکت سپرده گذاری مرکزی اقدام خواهد کرد و سبد اختصاصی شما ایجاد خواهد شد.

تركیب دارایی صندوق معرف سبد دارایی صندوق است. هر یک از خریداران واحدهای سرمایه گذاری، به نسبت تعداد واحدهای خود از کل واحدهای فروخته شده صندوق، مالک بخشی از سبد دارایی صندوق هستند؛ به عبارت دیگر هر واحد سرمایه گذاری صندوق بیانگر نسبت مالكیت هر یك از سرمایه گذاران از دارایی های صندوق و درآمد ناشی از آن دارایی هاست. سود و زیان هر سرمایه گذار در هر زمان بر اساس افزایش یا کاهش ارزش هر واحد در آن زمان نسبت به ارزش روز خرید قابل محاسبه و مقایسه است.

شرکت سبدگردان کاریزما اولین شرکت سبدگردان کشور با سرمایه 200 میلیارد ریال به عنوان نهاد مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است. موضوع این شرکت شامل خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه گذار معین توسط سبدگردان در قالب قراردادی مشخص، به منظور كسب انتفاع برای سرمایه گذار؛ پذیرش سمت در صندوق های سرمایه گذاری و سایر فعالیت هایی مجاز طبق مقررات مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار مجاز می باشد. در حال حاضر با مدیریت 6 صندوق سرمایه‏ گذاری فعال در انواع مختلف درآمد ثابت، نیکوکاری، سهامی یکی از نهادهای مالی پیشرو در بازار سرمایه کشور در زمینه مدیریت صندوق‏ های سرمایه‏ گذاری می‏باشد. این شرکت در تاریخ 1390/02/14موفق به مجوز فعالیت سبدگردانی شده است.

شرکت سبدگردان کاریزما اولین شرکت سبدگردان کشور با سرمایه 200 میلیارد ریال به عنوان نهاد مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است. موضوع این شرکت شامل خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه گذار معین توسط سبدگردان در قالب قراردادی مشخص، به منظور كسب انتفاع برای سرمایه گذار؛ پذیرش سمت در صندوق های سرمایه گذاری و سایر فعالیت هایی مجاز طبق مقررات مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار مجاز می باشد. در حال حاضر با مدیریت 6 صندوق سرمایه‏ گذاری فعال در انواع مختلف درآمد ثابت، نیکوکاری، سهامی یکی از نهادهای مالی پیشرو در بازار سرمایه کشور در زمینه مدیریت صندوق‏ های سرمایه‏ گذاری می‏باشد. این شرکت در تاریخ 1390/02/14موفق به مجوز فعالیت سبدگردانی شده است.

شرکت سبدگردان کاریزما اولین شرکت سبدگردان کشور با سرمایه 200 میلیارد ریال به عنوان نهاد مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است. موضوع این شرکت شامل خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه گذار معین توسط سبدگردان در قالب قراردادی مشخص، به منظور كسب انتفاع برای سرمایه گذار؛ پذیرش سمت در صندوق های سرمایه گذاری و سایر فعالیت هایی مجاز طبق مقررات مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار مجاز می باشد. در حال حاضر با مدیریت 6 صندوق سرمایه‏ گذاری فعال در انواع مختلف درآمد ثابت، نیکوکاری، سهامی یکی از نهادهای مالی پیشرو در بازار سرمایه کشور در زمینه مدیریت صندوق‏ های سرمایه‏ گذاری می‏باشد. این شرکت در تاریخ 1390/02/14موفق به مجوز فعالیت سبدگردانی شده است.

منظور از صدور واحدهای سرمایه‌گذاری، ایجاد یک واحد سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذار و استفاده از وجوه آن برای انجام سرمایه‌گذاری در صندوق است. منظور از ابطال واحد سرمایه‌گذاری، نقد کردن قسمتی از دارایی‌های صندوق و پرداخت وجوه حاصل از آن به سرمایه‌گذار و حذف یک واحد سرمایه‌گذاری از صندوق است. مکانیزم صدور واحدهای صندوق از منظر سرمایه‌گذار به نوعی مشابه مکانیزم خرید سهم در شرکت‌های سرمایه‌گذاری و مکانیزم ابطال مشابه مکانیزم فروش سهم است.

واحد سرمایه ‌گذاری یا یونیت کوچکترین جزء سرمایه ‎گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری است که قابلیت صدور، ابطال یا خرید و فروش را دارد. واحد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشابه سهم در شرکت‌های سرمایه‌گذاری است؛

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، یک نهاد مالی مشابه شرکت سرمایه‌گذاری است که از یک طرف وجوه سرمایه‌گذاران را جمع آوری می کند و از طرف دیگر این وجوه را با مدیریت صحیح سرمایه‌گذاری می کند. فرق اساسی یک صندوق سرمایه‌گذاری، با یک شرکت سرمایه‌گذاری، باز بودن سرمایه آن می باشد. به این معنا که در یک صندوق سرمایه‌گذاری، هر سرمایه‌گذار می تواند در چارچوب اساسنامه در هر زمانی به صندوق وارد یا از آن خارج شود؛ اما در یک شرکت سرمایه گذاری، ورود و خروج سرمایه صرفا در قالب افزایش یا کاهش سرمایه و با طی تشریفات مندرج در قانون تجارت صورت می پذیرد. چون ورود و خروج سرمایه و سرمایه گذار در صندوق های سرمایه گذاری یک عمل مجاز و تعریف شده است، بنابراین دیگر نیازی به نقل و انتقال واحد های سرمایه گذاری نمی باشد؛ اما در شرکت های سرمایه گذاری در صورتیکه شخص سرمایه گذار قصد خروج از شرکت را داشته باشد، باید واحد سرمایه گذاری خود را به شخص دیگری منتقل نماید و یا چنانچه شخصی بخواهد سهم خود را در شرکت افزایش دهد، باید سهام مورد نظر خود را از سایر سهامداران خریداری نماید.

جهت مشاهده نرخ کارمزدها می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

لینک کارمزدها

کلیه سفارشات ثبت شده از طریق درگاه اینترنتی سه روز کاری بعد قابل مشاهده در داشبورد و دارایی خواهد بود.

سقف هر تراکنش واریز از طریق درگاه برای صدور مبلغ 500 میلیون ریال و جهت ابطال سقفی وجود ندارد. لازم به ذکر است سقف مذکور به دلیل محدودیت‌های بانک مرکزی اعمال شده است.همچنین مطابق مقررات بانک مرکزی هر فرد با کد ملی منحصربه‌فرد خود می‌تواند در طی شبانه‌روز حداکثر به میزان 1,000,000,000 (حداقل از طریق 2 فقره کارت بانکی) ریال با کارت‌های بانکی خود تراکنش خرید انجام دهد. جمع مبالغی که از طریق دستگاه POS یا بصورت آنلاین در طی روز پرداخت شده از مبلغ 500 میلیون ریال کسر می گردد.

در صندوق درآمد ثابت اگر واریزی در همان روز دریافت شود، روز مبنای صدور واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری، همان روز پرداخت توسط مشتری می‌باشد. در صندوق های مشترک سهامی، اگر واریزی در همان روز دریافت شود، روز مبنای صدور واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری، روز کاری بعد از پرداخت توسط مشتری می‌باشد. در کلیه صندوق ها، توجه داشته باشید که در صورت واریز ازطریق سامانه پایا بین بانکی بعد از ساعت 12:30 بعدازظهر هر روز، وجه واریزی روز بعد به حساب صندوق واریز می‌شود.
پرتفوی صندوق های سهامی را با یک ماه تاخیر می توانید در تارنمای اصلی هر صندوق در قسمت گزارشات - صورتهای مالی مشاهده فرمایید.
به دلیل حجم زیاد تراکنش‌ها، هر درخواست در صف صدور قرار می‌گیرد و حداقل پس از گذشت 5 دقیقه در بخش مدیریت درخواست‌ها به نمایش در خواهد آمد. در صورتی که بنا به دلایلی از قبیل قطعی درگاه بانکی یا خروج کاربر از پرتال charisma، مبلغ از حساب سرمایه‌گذار کسر شود ولی درخواست صدوری در بخش مدیریت درخواست‌ها ثبت نشود، مبلغ کسر شده طی 72 ساعت به حساب سرمایه‌گذار عودت داده می‌شود.
برای این منظور، ابتدا لازم است به صفحه ورود دسترسی پیدا کنید. در این صفحه گزینه "فراموشی کلمه عبور" را انتخاب و کد ملی خود را در کادر در نظر گرفته شده وارد کنید. در این مرحله کد بازیابی از طریق پیامک برای شما ارسال خواهد شد. با وارد کردن آن در کادر مربوطه در همین صفحه، تعریف رمز عبور جدید و انتخاب گزینه "بازیابی کلمه عبور" می‌توانید کلمه عبور خود را تغییر دهید.
بله، مطابق با ماده ۱۴۳ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی سود حاصل از سرمایه گذاری در واحدهای صندوق معاف از مالیات است.
بلی، سرمایه متوفی مشمول مالیات بر ارث می باشد.
هر صندوق دارای یک سایت اینترنتی است که اطلاعات کاملی در آن ثبت می‌شود. همچنین ارزش هر واحد سرمایه گذاری (NAV) با یک روز تاخیر محاسبه و در سایت منتشر می‌شود. (ارجاع به بلاگ)
مهمترین موضوع این است که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام دارای ریسک است و سرمایه‌گذاران باید دوره سرمایه‌گذاری‌ حداقل ۶ ماهه را برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیرند تا ریسک آنها کاهش یابد. چنانچه سرمایه‌گذار در دوره‌های کوتاه مدت قصد خروج از صندوق را داشته باشد ممکن است دچار زیان شود. نکته دیگر اینکه هنگام درخواست صدور، اطلاعات شخصی و اطلاعات شماره حساب بانکی و شماره شبا را با دقت تکمیل نمایند.

دو نوع اصلی صندوق‌ها عبارتند از: صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و صندوق‌های با درآمد ثابت. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام دارای ریسک بالا هستند و عمده منابع این صندوق‌ها در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود. این صندوق‌ها تقسیم سود ندارند و منافع سرمایه‌گذاران بصورت رشد ارزش واحدهای صندوق (یا بازدهی) تامین می‌شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک کاریزما و صندوق کاریس از این نوع هستند. صندوق‌های با درآمد ثابت صندوق‌هایی با ریسک پایین هستند و عمده منابع خود را در سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری می‌کنند. این صندوق‌ها در دوره‌های یک ماهه یا سه ماهه پرداخت سود دارند. صندوق‌های نیکوکاری، صندوق درآمد ثابت کاریزما و صندوق کمند از این نوع هستند.

جمع آوری سرمایه‌های خرد و سرمایه اشخاصی که تخصص لازم در حوزه سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار ندارند. امکان سرمایه‌گذاری متنوع و مدیریت حرفه‌ای پرتفوی سهام. کاهش هزینه سرانه سرمایه‌گذاران بابت استفاده از نیروهای متخصص در حوزه بازار سرمایه. افزایش نقدشوندگی سرمایه‌گذاری.
بله، بعد از پذیره نویسی و متعاقب شروع فعالیت صندوق امکان افزایش و کاهش تعداد واحدهای صندوق به شرطی که محدوده حداقل و حداکثر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری رعایت شود امکان پذیر است.

به طور کلی حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در صندوق به اندازه قیمت روز صدور یک واحد از آن صندوق است؛ البته لازم به ذکر است برخی صندوق‌ها برای صدور واحدهای سرمایه‌گذاری خود حداقل تعداد لازم تعیین می‌کنند. در صندوق قابل معامله سهامی کاریس، حداقل سرمایه مورد نیاز به اندازه قیمت صدور 100 واحد است. حداقل سرمایه موردنیاز در سایر صندوق‌ها قیمت صدور یک واحد می‌باشد.

خیر. گواهی‌ها با نام بوده و غیر قابل انتقال به غیر است. اشخاص برای انتقال واحد‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند از مکانیزم ابطال و صدور مجدد به نام شخص جدید استفاده کنند.
در صورتی که گواهی سرمایه‌گذاری مفقود شود، سرمایه گذار می تواند با مراجعه به سایت charisma نسبت به صدور مجدد گواهی اقدام نماید.
گواهی سرمایه‌گذاری در صندوق سندی است با نام و غیر قابل انتقال که سرمایه‌گذار در قبال سرمایه‌گذاری خود در صندوق از مدیر ثبت صندوق دریافت می‌کند و نشان‌دهنده تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری در تملک وی است.

بلی، جهت درخواست گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی لازم است سرمایه گذار تصویر کارت ملی و گذرنامه خود را از طریق پیام رسان ارسال نماید. این گواهی پس از طی مراحل اداری و امضا مدیریت از طریق پست یا بصورت حضوری به سرمایه گذار قابل تحویل می باشد.

 

. تتمه صدور 2 روز کاری پس از سرمایه گذاری ، به حساب سرمایه گذار عودت داده می شود 

لازم به ذکر است چون در هنگام واریز وجه تعداد دقیق واحدها و مبلغ صدور مشخص نمی باشد ، بنابراین پس از تایید صدور و مشخص شدن تعداد دقیق واحدها مبلغی کمتر از 1000000 ریال تحت عنوان تتمه صدور به حساب سرمایه گذار واریز خواهد شد.

می توان با مراجعه به سایت charisma  و کلیک بر روی دکمه ثبت نام اقدام به افتتاح حساب نمایید.

1-اگر سجامی هستید ، نیازی به هیچ گونه مدارک شناسایی نمی باشد ، فقط کافیست با مراجعه به سایت و وارد کردن کد ملی و کد تایید شرکت سپرده گذاری نسبت به ثبت نام اقدام نمایید.

2- اگر سجامی نیستید ، می توانید با مراجعه به سایت charisma یا سایت سپرده گذاری ابتدا سجامی شوید سپس اقدام به ثبت نام نمایید.

3-اگر سجامی نیستید و تمایل به احراز هویت حضوری دارید ، ابتدا تصویر اسکن شده از صفحه اول و توضیحات شناسنامه ، تصویر پشت و روی کارت ملی خود را در دسترس داشته باشید و سپس در سایت charisma در قسمت ثبت نام ، اقدام به ثبت نام نمایید و پس از آن  با در دست داشتن مدارک شناسایی به آدرس درج شده در قسمت ثبت نام سایت مراجعه فرمایید.

«سجام» مخفف «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است که توسط شرکت «سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» و زیر نظر سازمان بورس با هدف ایجاد سامانه یکپارچه، فراگیر و ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر به سرمایه‌گذاران ایجاد شده است.

شما می توانید با مراجعه به سایت charisma یا سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی به آدرس https://profilesejam.csdiran.ir/  نسبت به سجامی شدن اقدام نمایید.

طبق اعلام شرکت «سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» کلیه فعالان بازار سرمایه کشور (بازار اوراق بهادار و بورس‌های کالا) اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، ایرانی و خارجی مکلف به ثبت‌نام در این سامانه هستند. ثبت‌نام در این سامانه جایگزین ارائه تمامی مدارک و اطلاعات ضروری خواهد بود که اشخاص موظف‌اند هنگام دریافت خدمات نسبت به ارائه آن‌ها اقدام کنند. در پایان مهلت تعیین‌شده هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند بدون ثبت‌نام در این سامانه، در بازار سرمایه خدماتی از قبیل خریدوفروش اوراق بهادار و صدور و ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و … را دریافت کند.

افراد حقوقی یا نماینده آنها با مراجعه به سایت charisma قسمت ثبت نام حقوقی و بارگذاری مدارک ذیل می توانند اقدام به ثبت نام نمایند:

اساسنامه

آگهی تاسیس

آخرین آگهی تغییرات ثبت شده در روزنامه رسمی

مدارک اثبات کننده سمت برای نماینده سرمایه گذار

شناسنامه و کارت ملی اشخاص حقیقی هیات مدیره و نماینده سرمایه گذار

تکمیل فرم احراز هویت با امضای تمامی صاحبان امضای مجاز

پس از ثبت نام در سایت charisma و آماده کردن تمامی مدارک مورد نیاز ، کارشناسان کاریزما در اسرع وقت پس از هماهنگی تلفنی با شما جهت دریافت فرم یا احرازهویت به آدرس شرکت شما مراجعه می نمایند.

در فرآیند کنونی ثبت نام در صورت سجامی بودن (بدون در نظر گرفتن سن) کلیه افراد دارای شرایط یکسانی میباشند.

متقاضی احراز هویت می بایست پس از ثبت نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام)، به همراه ولی یا قیم خود با در دست داشتن مدارک شناسایی (شامل شناسنامه فرد متقاضی، کارت ملی و شناسنامه ولی یا قیم) به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند.

این صندوق از نوع درآمدثابت قابل معامله ( ETF ) می باشد، برای سرمایه گذاری در این صندوق نیازی به ثبت نام نمی باشد و بایستی کد آنلاین معاملاتی داشته باشید و در حساب کاربری کارگزاری خود نماد کمند را خریداری کنید.

این صندوق از نوع سهامی قابل معامله ( ETF ) می باشد، برای سرمایه گذاری در این صندوق نیازی به ثبت نام نمی باشد و بایستی کد آنلاین معاملاتی داشته باشید و در حساب کاربری کارگزاری خود نماد کاریس را خریداری کنید.

NAV ابطال از تقسیم خالص ارزش فروش خالص دارایی‌های صندوق بر تعداد واحدهای صندوق بدست می‌آید. اگر کلیه دارایی‌های صندوق با نرخ روز بفروش برسد و از محل فروش آنها کلیه بدهی‌های صندوق تصفیه گردد و باقیمانده بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم گردد، حاصل NAV ابطال خواهد بود.

هر شرکت سبدگردان با توجه به سیاست‌های مالی که دارد حداقل میزان سرمایه متفاوتی را تعریف می‌کند. حداقل سرمایه برای شرکت سبدگردان کاریزما یک میلیارد تومان به بالا می‌باشد.

کارمزد سبد گردانی شامل دو کارمزد ثابت و متغیر می باشد. کارمزد ثابت معادل دو درصد از کل مبلغ سرمایه گذاری می باشد که هر یک سال دریافت می شود. کارمزد متغیر در صورتی اخذ می شود که بازده سرمایه گذاری سبد در طول یک سال بیش از بیست درصد باشد. در اینصورت معادل یک پنجم از مازاد سود بدست آمده از سرمایه گذار دریافت می شود. به عنوان مثال فرض کنید شما 2 میلیارد تومان در شرکت سبدگردانی کاریزما سرمایه‌گذاری نموده‌اید.  پس از یکسال 50% سود کرده‌اید و سرمایه شما 3 میلیارد تومان شده است. با این حساب اختلاف بین 50% تا 20% محاسبه شده (یعنی 30%) و 20% از این 30% (20%*30%) یعنی 6% در اختیار شرکت سبدگردان کاریزما قرار می‌گیرد.

 

با توجه به اینکه در بازار سرمایه پول و سهام (دارایی‌های با نقد شوندگی بسیار بالا) معامله می‌شود و قاعدتا هر سرمایه گذاری با تلاش زیاد منابعی را برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه مهیا کرده است، بنابراین عقل سلیم حکم می‌کند که سرمایه‌گذاران از طریق شرکت‌ها‌ی رسمی و دارای مجوز فرایند مدیریت دارایی‌ها را انجام دهند.

اشخاصی که با قول‌های واهی صحبت از بازدهی‌های چند صد درصدی می‌کنند، معمولا کارشان این است که منابع مردم عادی را در اختیار گرفته و از اهرم آن برای کسب بازدهی شخصی استفاده می کنند. قراردادهای منعقد شده با این افراد هیچ اعتباری ندارد و در هیچ مرجعی قابل پیگیری نیست.

به عبارتی از آنجا که هیچ شخص ثالثی (امین سبد) بر قرارداد نظارت ندارد، فرایند گزارشگری از این افراد مشخص نیست. در ضمن معمولا مکان ثابتی هم برای مراجعه به این افراد وجود ندارد. بنابراین نباید پول بی زبان را به افراد سر زبان دار داد!

بارها دیده یا شنیده‌ایم که افرادی با دادن وعده و وعید مبالغی را از سرمایه گذاران گرفته و آن را صرف بالابردن سهام بی ارزش خود نموده‌اند. در پایان نه تنها سرمایه گذار سود نمی‌برد بلکه با ضرر هنگفتی نیر مواجه شده و گاهی حتی قادر به فروش سهم خود نیز نمی‌شود.

هر سبد (پرتفو) یک امین سبد هم دارد که معمولا یک موسسه حسابرسی این وظیفه را می پذیرد. امین سبد با دسترسی به نرم افزار سبدگردانی وظیفه نظارت بر رعایت قوانین و مقررات توسط سبدگردان را به عهده دارد. هر زمان که سبدگردان از چهارچوب قرارداد با سرمایه‌گذار خارج شود، امین سبد طی نامه‌ای موارد را به استحضار سازمان بورس می‌رساند. سازمان بورس هم مطابق مقررات با سبد گردان برخورد می کند.

تمامی افراد حقیقی و حقوقی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بورس و سایر اوراق بهادار و کسب سود هستند اما وقت و دانش کافی برای ورود به بازارهای مالی را ندارند، می‌توانند با استفاده از دانش متخصصان شرکت‌های سبدگردانی در کنار شغل اصلی خود بدون صرف وقت در این بازارها نیز سرمایه‌گذاری کنند.

برای تغییر شماره حساب در یک یا برخی از صندوق های کاریزما بایستی درخواست کتبی خطاب به مدیریت صندوق مورد نظر با ذکر مشخصات کامل فردی شخص سرمایه گذار ، اطلاعات کامل از حساب فعلی و حساب جایگزین ( اطلاعات حساب شامل: شماره حساب ، شماره شبا ، نام بانک ، کد شعبه و نوع حساب ) به همراه امضا و اثر انگشت شخص سرمایه گذار ارسال شود. تصویر این درخواست بایستی در قسمت پشتیبانی سایت کاریزما و از حساب کاربری شخص سرمایه گذارارسال شود. اعمال این تغییرات درسه روز پایانی دوره صندوق درآمد ثابت کاریزما امکان پذیر نمی باشد. 

چنانچه وضعیت درخواست صدور شما در حالت پیش نویس باشد و شخص سرمایه گذار درخواست کتبی لغو صدور را از قسمت پشتیبانی حساب کاربری خود ارسال نماید ، امکان لغو صدور به طور کامل وجود دارد . در این حالت مبلغ مجدد به حساب مبدا عودت داده می شود تا شخص بتواند مجدد در صندوق مورد نظر صدور خود را ثبت نماید.

 صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کاریزما، از مصادیق تعریف صورت گرفته در بند 20 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار مصوب مجلس شورای اسلامی در آذر 1384 و بند “ه” ماده یک قانون توسعه ابزارها  و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل در اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب آذر ماه 1388 است. از این لحاظ فعالیت این صندوق کاملا قانونی و در سیطره حکومت جمهوری اسلامی است و این قوانین همگی مصوب مجلس شورای اسلامی است و انطباق آن با شریعت اسلام توسط شورای نگهبان نیز صحه گذاشته شده است.

همچنین باید اشاره کرد تمامی دستورالعمل ها و شیوه نامه ها در بازار سرمایه قبل از تصویب و اجرایی شدن توسط کمیته فقهی سازمان بورس جهت انطباق آن با شریعت اسلامی بررسی شده است و پس از این بررسی ها و در صورت تایید کمیته فقهی،اجازه تصویب را دریافت می کند.

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.