زمان مطالعه 13دقیقه

صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما و نحوه سوددهی آن

نویسنده: سیده مریم حسینی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما اولین صندوق تضمین اصل سرمایه در بورس است. این صندوق درصدد رفع نیاز سرمایه‌گذارانی طراحی شد‌ه است که نگران اصل سرمایه خود هستند.

برای اطلاع از نحوه سازوکار صندوق تضمین اصل سرمایه، در ادامه این مطلب از کاریزما همراه ما باشید.

صندوق تضمین اصل سرمایه چیست؟

سازوکار صندوق تضمین کاریزما، بدین شکل است که اصل سرمایه افراد سرمایه‌گذار را تضمین می‌کند. بدین صورت که افراد سرمایه‌گذار می‌توانند در زمان‌هایی که بازار سرمایه رشد می‌کند، از این رشد بهره‌مند شوند. ولی در صورتی‌که بازار روند نزولی داشتـه باشد و احیانا اصل سرمایه آنها کاهش پیدا کند، صندوق تضمین کاریزما با سازوکاری مناسب، این کاهش از اصل سرمایه را جبران می‌کند.

پس از پذیره نویسی موفق واحدهای ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما با نماد «ضمان» در تاریخ 20 شهریور 1401، این صندوق مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرد تا واحدهای عادی صندوق که دارای تضمین اصل سرمایه هستند قابل خرید شوند.

شما می‌توانید برای سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین کاریزما و حفظ اصل سرمایه خود، وارد لینک زیر شوید: 

صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

عملکرد صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما چگونه است؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، ماهیت صندوق تضمین بر حفظ اصل سرمایه اشخاص بنا شد‌ه است. با این وجود، واحدهای این صندوق از تنوع خوبی برخوردارند که طیف سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز و ریسک‌پذیر را شامل می‌شود.

صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما از دو نوع واحد تشکیل شد‌ه است. واحد‌های عادی واحد‌هایی هستند که اصل سرمایه‌ آنها تضمین شد‌ه است. در عوض، واحد‌های ممتاز واحد‌هایی هستند که به صورت قابل معامله یا ETF در بازار سرمایه معامله می‌شوند.

نکته بسیار مهم صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما این است که صندوق تضمین از نوع مختلط بود‌ه و درصد سرمایه‌گذاری بین سهام و درآمد ثابت آن ۳۰-۷۰ می‌باشد. بدین معنی که صندوق تضمین کاریزما در زمان‌هایی که مدیریت صندوق تشخیص می‌دهد می‌تواند تا ۷۰ درصد دارایی‌های صندوق را سهام و ۳۰ درصد مابقی را درآمد ثابت بخرد. همچنین در هنگام نزول بازار نیز مدیر صندوق با تشخیص خود می‌تواند دارایی‌های صندوق را تا ۷۰ درصد درآمد ثابت و ۳۰ درصد مابقی را سهام بخرد.

واحدهای عادی صندوق تضمین اصل سرمایه

دارندگان واحد‌های عادی صندوق تضمین، همان افرادی هستند که قصد دارند اصل سرمایه خود را در روز‌های منفی بازار سرمایه حفظ کنند.

واحد‌های عادی صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما به صورت صدور و ابطال می‌باشد. به طوریکه افراد علاقه‌مند می‌توانند از طریق پرتال سرمایه‌گذاری کاریزما به نشانی charisma.ir در واحد‌های عادی سرمایه‌گذاری کنند.

نکته بسیار مهمی وجود دارد که باید سرمایه‌گذاران واحد‌های عادی صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما  قبل از خرید بدانند. این که سرمایه‌گذاران در صورتی می‌توانند از این ویژگی صندوق (یعنی تضمین اصل سرمایه خود) استفاده کنند که دوره نگهداری آنها حداقل ۹۰ روز باشد.

واحدهای ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه

واحد‌های ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه به صورت قابل معامله یا ETF در بازار سرمایه معامله می‌شوند. این واحد‌ها اصل سرمایه واحد‌های عادی را تضمین می‌کنند. به‌عبارتی، در صورت کاهش اصل سرمایه واحد‌های عادی، مابه‌التفاوت ارزش روز واحد‌های عادی با اصل سرمایه آنها، ازطریق سرمایه واحد‌های ممتاز جبران می‌شود. اما سؤال اصلی این است که " چرا و چگونه واحد‌های ممتاز، اصل سرمایه واحد‌های عادی را تضمین می‌کنند؟! "

در ادامه مقاله، به طور کاملا شفاف، پاسخ این پرسش را خواهیم داد.

چگونگی تضمین اصل سرمایه واحدهای عادی

واحد‌های ممتاز در صورت رشد ارزش روز دارایی‌های صندوق تضمین اصل سرمایه، علاوه‌بر سود خود از سود واحد‌های عادی هم کارمزد دریافت می‌کنند. کارمزد جبران اصل سرمایه برای واحد‌های ممتاز به صورت پلکانی محاسبه می‌شود. به این صورت که تا بازدهی ۲۰ درصد، هیچ کارمزدی دریافت نمی‌شود. اما برای بازدهی بالاتر درصدهای متغیری از کارمزد از سود واحدی‌های عادی دریافت می‌شود که ادامه آنها را به‌ترتیب ذکر می‌کنیم.

  • بازدهی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد، کارمزد ۱۰ درصد
  • بازدهی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد، کارمزد ۲۰ درصد
  • بازدهی‌ بالای ۴۰ درصد، ۳۰ درصد کارمزد

واحد‌های ممتاز به دلیل دریافت این کارمزد، در صورتی‌که از اصل سرمایه واحدهای عادی در صندوق تضمین کاسته شود، باید مابه‌التفاوت ارزش روز واحد عادی با اصل سرمایه آنها را پرداخت کنند.

مزایای صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

همانطورکه تا‌اینجا فرآیند صندوق تضیمن را توضیح دادیم، گروه مالی کاریزما دو گروه از سرمایه‌گذاران با درجه ریسک‌پذیری متفاوت را مقابل هم قرار داد‌ه است. از این لحاظ، یکی از بهترین روش‌ها را برای ایجاد ضمانت ایجاد کرده است. یعنی به هیچ عنوان این روش تضمین اصل سرمایه ریسکی ندارد و افراد سرمایه‌گذار با خیال راحت می‌توانند در صندوق تضمین کاریزما سرمایه‌گذاری کنند. در کل از نظر رکن ضامن، صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما یکی از بهترین روش‌های ممکن را انتخاب کرد‌ه است.  

در مجموع، صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما دارای مزایای زیر است: 

1) سرمایه گذاری بدون ضرر

مهم‌ترین مزیت صندوق تضمین، رکن ضمانت آن است. درواقع، سرمایه‌گذار با رشد بازار بازدهی مثبت و متناسبی کسب می‌کند، اما اصل سرمایه وی در شرایط بد بازار تضمین می‌شود و ریسک زیان ندارد.

2) مدیریت پرتفوی 

دیگر مزیت صندوق تضمین، انعطاف زیاد در مدیریت دارایی‌های پرتفوی آن است. همانطور که اشاره شد صندوق تضمین از نوع صندوقهای مختلط، با نسبت سهام به اوراق درآمد ثابت 70% به 30% است. یعنی در صورتی که صندوق پیش‌بینی رشد قیمت سهام را داشتـه باشد، می‌تواند حداکثر 70 درصد از دارایی صندوق را در سهام (سرمایه‌گذاری پرریسک) و مابقی را در ابزارهای با درآمد ثابت (سرمایه‌گذاری کم‌ریسک) سرمایه‌گذاری کند. همچنین در صورت عدم اطمینان، حداکثر 70 درصد پرتفوی صندوق را در ابزارهای با درآمد ثابت و 30 درصد باقی‌مانده را سهام خریداری کند.

3) امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ کم

دیگر مزیت صندوق تضمین، امکان سرمایه‌گذاری در آن با مبالغ اندک است. حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما، 50 هزار ریال است. 

نحوه سرمایه گذاری در صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

پس از طی فرآیندهای اداری و دریافت مجوز برای پذیره‌نویسی، صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما و شروع فعالیت صندوق، خرید واحدهای عادی این صندوق از طریق ورود به صفحه مختص صندوق امکان‌پذیر است.

جهت تضمین اصل سرمایه خود در بورس کلیک کنید.

صندوق تضمین؛ بهترین سرمایه گذاری در ایران

متاسفانه در سال‌های اخیر اقتصاد ایران روز‌های بسیار سختی را پشت سر می‌گذارد. ایجاد بالاترین تورم ماهانه در خرداد ماه سال ۱۴۰۱ شاید یکی از تلخ‌ترین آمار‌های اقتصادی چند وقت اخیر باشد. از این رو، با تورم ایجاد شد‌ه در جامعه، شاهد کاهش قدرت خرید افراد جامعه هستیم.

برای جلوگیری از کاهش قدرت خرید و مقابله با تورم بالای اقتصاد، در تمام دنیا توصیه به سرمایه‌گذاری در بازار‌های مختلف می‌کنند.

بازار‌های اقتصاد ایران شامل بازار سرمایه، بازار سکه (طلا)، بازار ارز، بازار مسکن، بازار خودرو و... است. در این بین، بازار سرمایه همیشه یکی از بازار‌های مهم در اقتصاد ایران بود‌ه است.

اگر نگاهی به آمار‌ بازار‌های مختلف در یک دهه گذشته بیندازیم، بازار سرمایه با اختلاف بهترین بازدهی را داشتـه است. این بازار توانستـه قدرت خرید افراد را در مقابل تورم نه‌تنها حفظ کند بلکه افزایش هم دهد. مبنی براینکه بازدهی بازار سرمایه در ۵ سال و ۱۰ گذشته، به‌ترتیب حدود ۱۰۰۰ و ۳۵۰۰ درصد بود‌ه که از این لحاظ در بین بازار‌ها بدون رقیب است.

با این حال، برای بسیاری از سرمایه‌گذاران این نگرانی وجود دارد که در صورتیکه قصد سرمایه‌گذاری با مدت زمان کمتر از 5 سال داشتـه باشند آیا باز هم می‌توانند از رشد بازار بهره‌مند شوند؟ و مهم‌تر اینکه اگر تجربه کاهش شاخص بورس در سال 99 اتفاق بیوفتد، چگونه می‌توانند اصل سرمایه خود را از زیان مصون کنند؟ پاسخ ما به این سوال، انتخاب صندوق تضمین اصل سرمایه برای سرمایه‌گذاری است. 

چرا صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما؟!

روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به دو صورت امکان‌پذیر است.

  • روش مستقیم: سرمایه‌گذاری به این روش نیاز به تخصص و زمان دارد که بسیاری از سرمایه‌گذاران از وقت کافی یا تخصص مالی لازم بهره‌مند نیستند.
  • روش غیرمستقیم: در این روش بار این دو مورد مهم، از دوش سرمایه‌گذار برداشتـه شد‌ه است. بدین صورت که مدیریت پرتفوی به افراد حرفه‌ای و متخصص بازار سرمایه سپرده شد‌ه است.

سازمان بورس اوراق بهادار در دهه ۹۰ برای رفع این مشکل، مجوز تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به نهاد‌های مختلف داد. همین موضوع مهم باعث شد که سرمایه‌گذاری به روش غیرمستقیم کم‌کم در بین سرمایه‌گذاران مورد استقبال قرار بگیرد.

همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، بسیار از افراد نگران اصل سرمایه خود در بازار سرمایه هستند و از طرفی می‌خواهند از بازدهی مناسب بازار هم بی‌نصیب نمانند. در زمان فعلی، شاید تنها راهکار حفظ اصل سرمایه، صندوق‌های درآمد ثابت باشد. این صندوق‌ها می‌توانند اصل سرمایه افراد سرمایه‌گذار را حفظ کنند. اما به دلیل ماهیت این صندوق‌ها که نمی‌توانند در سبد خود درصد بالایی سهام داشتـه باشند و در روز‌هایی که بازار سرمایه روند صعودی دارد، از این روند جا می‌مانند. بنابراین دغدغه اصلی بسیاری از سرمایه‌گذاران این است که چگونه می‌توان هم از بازدهی بازار استفاده و هم اصل سرمایه خود را حفظ کنند؟!

خلاصه هر آنچه که باید در مورد صندوق تضمین بدانید

تاکنون افراد بسیاری به دنبال راهکاری مطلوب برای سرمایه‌گذاری بودند که اصل سرمایه خود را ضمانت کنند. از این رو، جای خالی صندوق تضمین به شدت در بازار سرمایه حس می‌شد. اما در حال عضر، صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما، دغدغه سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه را رفع کرد‌ه است. از همین جهت، افرادی که نگران اصل سرمایه خود هستند با خرید واحدهای صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما دیگر نگران اصل سرمایه خود نمی‌شوند.

نکته بسیار مهم در همه بازار‌ها، زمان ورود مناسب است. اگر به این مورد مهم توجه نکنیم، در برخی‌از شرایط نه‌تنها برای ما بازدهی مناسبی ندارد بلکه می‌تواند ما را با ضرر نیز همراه کند.

به عنوان مثال، در سال ۹۹ بسیاری از افراد در اوج بازار به سودای کسب سود وارد بازار سرمایه شدند. اما متأسفانه با ریزش بازار با ضرر‌های سنگینی مواجه شدند که بعد از گذشت دو سال هنوز هم به اصل سرمایه خود نرسیده‌اند. همین موضوع باعث بی‌اعتمادی زیادی نسبت به بازار شد‌ه است. به طوریکه، حتی در زمان‌هایی که بازار وضعیت مناسبی دارد، بسیاری از افراد همچنان خاطره تلخ سال ۹۹ را بازگو می‌کنند. اغلب آنها بازگو‌کننده این هستند که در شرایط فعلی (تورم بالا) نمی‌توانند بر روی اصل سرمایه خود ریسک کنند.

برای خرید صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما کلیک کنید. 

خرید صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

سوالات متداول در زمینه صندوق تضمین کاریزما

1) حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری در صندوق تضمین چقدر است؟
شما می‌توانید با حداقل 10 هزار تومان در این صندوق سرمایه‌گذاری کنید.
2) چه میزان از سرمایه در صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما تحت تضمین قرار می‌گیرد؟
کلیه سرمایه واحدهای عادی که بیش از 90 روز از زمان صدورشان سپری شد‌ه باشد، مشمول تضمین اصل سرمایه می‌شوند.
3) آیا می‌توان زودتر از 90 روز از صندوق خارج شد؟
حداقل دوره نگهداری در این صندوق 90 روز است. اما برای رفاه حال سرمایه‌گذاران، امکان خروج زودتر از 90 روز هم فراهم گردید‌ه است. ولی چنانچه دوره ماندگاری شما کمتر از 90 روز باشد، در صورت محقق شد‌ن زیان، امکان استفاده از امتیاز تضمین وجود نخواهد داشت.
4) پرداخت بالای 50 میلیون تومان چگونه انجام می‌شود؟
در صورتی‌که مبلغ مورد نظر شما بیشتر از 50 میلیون تومان باشد، با توجه به محدودیت اعمال‌شده از سوی بانک مرکزی، امکان دریافت یکباره مبلغ وجود ندارد. بنابراین شما باید در چند مرحله نسبت به پرداخت مبلغ مورد نظر به صورت آنلاین اقدام و یا از طریق واریز به حساب و ارسال فیش بانکی در پنل کاربری خود این کار را انجام دهید.
5) چگونه در صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما سرمایه‌گذاری کنیم؟
علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در صندوق تضمین می‌توانند به پنل کاربری خود در کاریزما مراجعه کنند. در بخش صندوق‌ها با انتخاب صندوق تضمین، می‌توان در این صندوق سرمایه‌گذاری کرد. در صفحه صندوق تضمین اصل سرمایه می‌توانید فرآیند خرید خود را انجام دهید. 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

اوراق بدهی سرمایه گذاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
بازگشت به وبسایت