زمان مطالعه 12دقیقه

صندوق درآمد ثابت چیست؟

نویسنده: حمیدرضا گروسی ها
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

یکی از دغدغه‌های مهم سرمایه‌گذاران به خصوص تازه واردان به بورس و بازار سرمایه، سرمایه گذاری مطمئن و امن است. این گروه از سرمایه‌گذاران عموما به دنبال کسب بازدهی ثابت و بدون ریسک هستند. خوشبختانه در بازار سرمایه این امکان با ابزاری به نام صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت فراهم شده است که تحت نظارت سازمان بورس هستند. بنابراین سرمایه گذاران ریسک گریز و افراد با سرمایه‌های کلان می‌توانند واحدهای صندوق‌های درآمد ثابت را خریداری نمایند و سود ثابت و بدون ریسک دریافت نمایند. در این مقاله به توضیح صندوق‌های درآمد ثابت و انواع آن می‌پردازیم.  

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیست؟ 

صندوق درآمد ثابت چیست؟ صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income) یکی از انواع صندوق های مشترک می باشد که با حداقل ریسک، بازدهی مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران می ‏کند و اشخاصی که در صندوق های درآمد ثابت سرمایه گذاری میکنند افراد ریسک گریزی هستند که میخواهند سود قابل قبولی هم به دست بیاورند. در واقع صندوق های درآمد ثابت یک سرمایه گذاری مطمئن در ایران محسوب می شوند.

در مقاله «صندوق سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدام است؟» به طور کامل انواع صندوق های سرمایه گذاری را نام برده و ویژگی های هر کدام را توضیح داده ایم. 

مزایای صندوق درآمد ثابت

قابلیت نقدشوندگی بالا، وجود ضامن نقدشوندگی، سود تضمین شده، امکان سرمایه گذاری با حداقل سرمایه و ریسک پایین از جمله ویژگی های صندوق‌ با درآمد ثابت هستند که در ادامه به شرح کامل آن می پردازیم.

طبق مصوبات سازمان بورس، صندوق های درامد ثابت موظفند حداقل 75% از دارایی هایشان را به اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی، و سپرده بانکی اختصاص دهند. همین موضوع باعث شده است ریسک صندوق های درآمد ثابت نسبت به دیگر ابزارها کمترین مقدار باشد.

با توجه به صلاح دید مدیر صندوق باقی مانده دارایی صندوق در ابزارهای بازار سرمایه که ریسک بالاتری دارند، سرمایه گذاری خواهد شد که این موضوع باعث می‌شود بازدهی صندوق درآمد ثابت نسبت به سود سپرده بانکی در اکثر مواقع بیشتر باشد. بطور معمول صندوق با درامد ثابت به دلیل وزن بالای سرمایه گذاری در ابزارهای کم ریسک مانند سپرده بانکی، حداقل سود تضمین شده را برای سرمایه گذاران دارند. همچنین به دلیل کم ریسک بودن صندوق درآمد ثابت می‌توان با ترکیب آن با دیگر اوراق بهادار ریسک پرتفوی سرمایه گذاری را کاهش داد.

لازم به ذکر است که بیشتر صندوق های درآمد ثابت در مدت زمان تعیین شده به سرمایه گذاران خود سود پرداخت می نمایند. با این حال صندوق های درآمد ثابت دیگری نیز هستند که به جای پرداخت سود به ارزش خالص دارایی آن افزوده می‌شود و سرمایه گذار از تفاوت قیمت خرید و فروش آن بازدهی کسب می‌کند.

یکی دیگر از مهمترین مزایای صندوق های درآمد ثابت قابلیت نقد شوندگی بالای آنها است. نکته قابل توجه این که اکثر این صندوق ها یک رکن به نام ضامن نقد شوندگی دارند که معمولا این نهاد یک نهاد مالی معتبر می باشد که این ضمانت موجود باعث میشود تا سرمایه گذاران با آرامش بیشتری سرمایه گذاری کنند.

انواع صندوق درآمد ثابت

انواع صندوق درآمد ثابت

انواع صندوق‌های درآمد ثابت و تفاوت آنها با هم به شرح زیر است:

1- صندوق درآمد ثابت با تقسیم سود: در این نوع از صندوق های درآمد ثابت در زمانهایی مشخص از هر ماه مبلغی به حساب سهامداران به عنوان سود توزیع میشود. به عنوان مثال صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمند از این نوع است.

2- صندوق درآمد ثابت بدون تقسیم سود: این نوع از صندوق های درآمد ثابت تقسیم سود ندارند و سهامداران از تفاوت قیمت صدور و ابطال آن منتفع میشوند. صندوق سرمایه گذاری نوع دوم کارا در این دسته قرار می‌گیرد. 

3- صندوق درآمدثابت مختص اوراق دولتی: که اجازه خرید سهام، حق تقدم و دیگر ابزارهای بازار سرمایه را ندارد. صندوق سرمایه گذاری مختص اوراق دولتی کاریزما از این نوع است.

صندوق درآمد ثابت مناسب چه افرادی است؟

باتوجه به ریسک پایین صندوق های درآمد ثابت و اختصاص بخش کوچکی از پرتفوی سرمایه گذاری به سهام، این نوع صندوق ها مناسب افرادی است که به دنبال سودی معقول و مناسب ولی بیشتر از سپرده های بانکی برای سرمایه خود هستند. همچنین با توجه به اینکه این صندوق ها سود روزشمار نصیب سرمایه گذاران می کنند، برای افرادی که خواهان سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند هم مناسب است.

در صورتیکه قصد سرمایه گذاری بدون ریسک، با سود ثابت و روزشمار دارید کلیک نمایید.

صندوق درآمد ثابت بهتر است یا حساب بانکی؟

صندوق با درآمد ثابت با سپرده‌های بانکی چه تفاوتی دارد؟ مهم ترین سوالی که برای سرمایه گذارانی که خواهان پذیرش ریسک پایین هستند همین است. برای مقایسه صندوق درآمد ثابت و بانک بهتر است از تاریخچه و گذشته این دو مدل سرمایه‌گذاری صحبت کنیم. در همین ابتدا لازم است این نکته را یادآور شویم که بانک در کشور ما گزینه مرسوم سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود و در برخی از کشورهای دنیا بانک تنها گزینه‌ای برای نگهداری و پس‌انداز پول و سرمایه است. باتوجه به سود روزشمار، نبودن نیاز به بلوکه شدن سرمایه، نقدشوندگی بالا می‌توان گفت صندوق‌های درآمد ثابت نسبت به بانک و سپرده های بانکی از مزیت نسبی برخوردار است. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله مقایسه صندوق درآمد ثابت و حساب های بانکی مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی: صندوق درآمد ثابت یا بانک، کدام بهتر است؟

صندوق درآمد ثابت بهتر است یا بانک؟

معرفی صندوق های درآمد ثابت مناسب

همانطور که گفتیم با توجه به اضافه شدن ابزارها و صندوق های جدید، انواع مختلفی از صندوق های درآمد ثابت وجود دارند. در ادامه به معرفی انواع این صندوق های درآمد ثابت میپردازیم:

1- صندوق های درآمد ثابت صدور و ابطال و قابل معامله در بورس

در یک دسته‌بندی کلی صندوق های درآمد ثابت به دو گروه قابل معامله و صدور و ابطالی تقسیم می شوند. صندوق هایی که قابل معامله در بازار بورس در ساعات مشخص شده باشند را قابل معامله یا ETF  می گویند که صندوق کمند از همین دسته صندوق ها است. هم چنین صندوق هایی که از طریق صدور و ابطال و از طریق سایت صندوق خرید و فروش می‌شوند را صدور و ابطالی می گویند.

2-صندوق های درآمد ثابت نوع دوم

صندوق‌های درآمد ثابت نوع دوم مانند اغلب صندوق ها تقسیم سود ندارند و بازدهی آن‌ها به صورت مرکب محاسبه شده و به ارزش هر واحد صندوق اضافه می‌گردد. صندوق کارا یکی از انواع صندوق های نوع دوم مناسب است که در ماه های گذشته عملکرد مناسبی داشته است.

3-صندوق درآمد ثابت مختص اوراق دولتی

صندوق مختص اوراق دولتی به تازگی به بازار سرمایه راه پیدا کرده است. این صندوق ها که بخش بزرگی از دارایی های خودرا در اوراق درآمد ثابت و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می کنند، نمی توانند در خرید و فروش ابزارهای بازار سرمایه مانند سهام فعال باشند. در واقع این صندوق ها ریسک بسیار پایین و  در عوض سودی معمول و تقریبا ثابت دارند.

نحوه ی ثبت نام در صندوق درآمد ثابت چگونه است؟

بسته به نوع و ماهیت صندوق درآمد ثابت که از نوع صدور و ابطال و یا قابل معامله در بورس باشد، می توان در آن سرمایه گذاری کرد. درصورتی که صندوق مورد نظر قابل معامله در بورس باشد، می توان از طریق سرچ نماد آن در پنل کارگزاری اقدام به خرید صندوق همانند مراحل خرید سهام کرد. اما در صورتی که صندوق درامد ثابت مورد نظر از نوع صدور و ابطالی باشد، باید از طریق مراجعه به سایت معرفی شده برای صندوق، اقدام به ثبت نام و خرید نمود.

صندوق های درآمد ثابت در چه اوراقی سرمایه گذاری می کنند؟

ترکیب دارایی‌های صندوق درآمد ثابت چگونه است؟ ترکیب دارایی‌های صندوق‌ درآمد ثابت متشکل از ابزارهای درآمد ثابت و بازار سرمایه (سهام، حق تقدم و...) است. صندوق های درآمد ثابت می توانند در انواع اوراق با درآمد ثابت که توسط دولت، بانک‌ها و ناشران دیگر منتشر می شوند سرمایه گذاری کنند. مهم ترین ویژگی که همه این اوراق باید آن را داشته باشند، ماهیت درآمد ثابت بودن آن ها است. در زیر حداقل و حداکثر های مصوب توسط سازمان بورس آورده شده اند:

حد نصاب صندوق های درآمد ثابت

چگونه بهترین صندوق درآمد ثابت را انتخاب کنیم؟

معیارهای مختلفی برای انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت وجود دارد. مهم ترین معیار ها نقدشوندگی، تحقق سودگذشته و پرتفوی سرمایه گذاری هر صندوق است. با مراجعه به سایت هرصندوق (مثلا کمند) می توانید سابقه سودسازی، پرتفوی و دیگر ویژگی های صندوق را مشاهده کنید.

صندوق های درآمد ثابت تحت نظارت کدام سازمان هستند؟

یکی از نکاتی که خیلی مهم است و باید به آن اشاره شود این است ک عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری از لحاظ ماهیت با موسسات مالی و اعتباری که در سالیان گذشته سرمایه افراد را جذب کرده و سپرده‌گذاران را مشکل مواجه ساختند و حتی اصل پول مردم را برنگرداند، بسیار متفاوت می‌باشند.
صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند و هیچ صندوقی بدون مجوز سازمان بورس فعال نیست و هیچ ربطی به موسسات و صندوق‌های قرض الحسنه که بدون مجوز بانک مرکز فعالیت می‌کردند، ندارند. به همین دلیل نیز بسیار مطمئن و امن هستند.

بیشتر بخوانید: آیا سود دریافتی از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت از نظر شرعی حلال است؟

بازده صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت چقدر است؟

باتوجه به ترکیب دارایی های صندوق های درآمد ثابت، میزان بازده این صندوق ها هم به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال این صندوق ها بخش کوچکی از دارایی های خودرا به سهام تخصیص می دهند و به تبع اون هرچه این سهم رشد بیشتری داشته باشد، صندوق نیز عملکرد بهتری خواهد داشت. از طرفی دیگر سود اوراق درآمد ثابتی مثل اخزا نیز مداوم درحال نوسان است و روی بازدهی صندوق های درآمد ثابت اثر می گذارد. نکته مهم این است که با مقایسه اعداد و ارقام صندوق های درآمد ثابت عملکرد بهتری نسبت به سپرده بانکی داشته و توانسته اند سودی بالاتر از آن محقق کنند.

ریسک صندوق های درآمد ثابت

ریسک صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت‌ چقدر است؟

این روزها همه به دنبال سرمایه گذاری مطمئن در ایران هستند. صندوق های سرمایه گذاری به واسطه اینکه  زیرنظر سازمان بورس هستند و دارایی های خودرا به صورت ماهانه در سایت کدال منتشر می کنند یکی از کم ریسک ترین ابزارهای سرمایه گذاری در ایران هستند.

مقاله پیشنهادی: چرا صندوق درآمد ثابت بدون ریسک است؟

سوالات متداول

-صندوق درآمد ثابت چه تفاوتی با سپرده بانکی دارد؟

همانطور که گفته شد صندوق های درآمد ثابت سرمایه گذاری با سود ماهیانه را محقق می کنند. هم چنین قابلیت نقدشوندگی و سود بالاتری نسبت به سپرده بانکی دارند.

-سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت چه مزایایی دارد؟

سود روزشمار، نقدشوندگی، ریسک پایین از مهم ترین مزایای صندوق های درآمد ثابت هستند.

-چرا صندوق‌ درآمد ثابت کم‌ریسک است؟

به دلیل رعایت اصول چینش پرتفوی که عمدتا اوراق درآمد ثابت و بدون ریسک است، همچنین فعالیت زیر نظر سازمان بورس و منتشر کردن ترکیب دارایی در هر ماه، این صندوق ها از کم ریسک ترین اوراق در بازار سرمایه هستند.

-چگونه می‌توان بازده صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت را با هم مقایسه کرد؟

می توان با مراجعه به سایت هرصندوق پارامترهای گفته شده در متن مقاله را استخراج و با دیگر صندوق ها مقایسه کرد.

-میانگین سود درسالهای گذشته برای صندوق های درآمد ثابت کاریزما چند درصد بوده است؟

صندوق های با درآمد ثابت کاریزما درگذشته همواره توانسته بالای 20% سود را محقق سازد.

-صندوق های با درآمد ثابت کاریزما کدام اند؟

کمند، کارا، صندوق مختص اوراق دولتی، صندوق درآمد ثابت از صندوق های درآمد ثابت کاریزما هستند.

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

اوراق بدهی سرمایه گذاری

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;