زمان مطالعه 16دقیقه

انواع روش‌های ورود به بورس

نویسنده: سیده مریم حسینی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

پیش از این، در مقاله «سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدام است؟» به لزوم سرمایه گذاری در شرایط تورمی و انواع گزینه های پیش روی یک سرمایه گذار اشاره کردیم. بنا به آنچه که گفته شد، یکی از گزینه هایی که می‌توان با پول کم در آن بازدهی مناسبی بدست آورد بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار است. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، سرمایه گذاری در بازار سرمایه خود به دو نوع مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شود. سرمایه‌گذاری مستقیم به معنای خرید و فروش سهام و سایر اوراق بهادار توسط خود صاحب حساب و بدون واسطه است. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم سپردن سرمایه به افراد متخصص و حرفه‌ای است تا آن‌ها برای سرمایه‌گذار خرید و فروش کنند. 

روش ورود به بورس برای هر شخص سرمایه‌گذار می‌تواند از میان مسیرهای بیشماری باشد که در هر کدام از این دو روش مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد. در واقع هر سرمایه‌گذار گزینه‌های زیادی پیش روی خود دارد که با توجه به مشخصات فردی مانند سطح ریسک پذیری و افق سرمایه‌گذاری مد نظر و غیره می‌تواند انتخابی متفاوت با دیگران داشته باشد. ما در این مقاله قصد داریم انواع روش‌های ورود به بورس را با توجه به خصوصیات فردی هر شخص و با توجه به نوع بازارهای موجود نام ببریم.

برای ورود به بورس از کجا شروع کنیم؟

همانطور که برای نقل و انتقال پول یا پس انداز نیاز است که حساب بانکی افتتاح کنید، ثبت نام در سامانه سجام و اخذ کد بورسی یا کد معاملاتی نیز لازمه ورود به بورس است. در واقع این کد که به آن کد سهامداری نیز گفته می‌شود به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا در بازار سرمایه فعالیت کند. علاوه بر خرید و فروش سهام در بورس، امور دیگری نیز در بازار مالی با استفاده از این کد امکان پذیر است. به عنوان مثال اخذ کد PRX (کد سبدگردانی)، صدور واحد‌های صندوق‌های سرمایه گذاری، دریافت سود سهام و ... همگی با کمک این کد صورت می‌گیرد.

مقاله پیشنهادی: کد بورسی چیست؟ + دریافت رایگان کد بورسی

ورود به سامانه معاملات بورس

پس از اینکه شما کد بورسی و سپس کد معاملاتی آنلاین خود را دریافت کردید، با استفاده از نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه معاملات (پنل معاملاتی) خود شوید. آدرس سامانه معاملات کارگزاری کاریزما در این لینک قرار داده شده است. برای واریز وجه می‌توانید حساب خود را شارژ کنید و با جستجوی نماد مورد نظر و قرار دادن قیمت و مقدار سهامی که قصد خرید آن را دارید، صاحب بخشی از سهام شرکت مورد نظر شوید. در پنل معاملاتی گزینه های زیادی وجود دارد که با مطالعه فایل آموزش کار با درگاه معاملاتی و به مرور زمان آن را فرا می‌گیرید. یکی از مواردی که در پنل معاملاتی امکان مشاهده آن را دارید سبد سهامی است که مالک آن هستید.

مقاله پیشنهادی: سبد سهام یا پرتفوی چیست؟ + 5 مزیت مهم

روش های ورود به بورس

روش‌های ورود به بورس

تمام مواردی که تا اینجا بیان شد مراحل ورود به بورس است که برای شروع و انجام معاملات ضروری است. نکته ای که وجود دارد این است که زمانی صحبت از بورس می‌شود اکثر افراد خرید و فروش سهام را مد نظر دارند اما بورس و بازار سرمایه صرفا بر روی سهام تمرکز ندارد و سایر اوراق بهادار و ابزار دیگری نیز در این بازار تعریف شده اند تا طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران بتوانند اقدام به سرمایه گذاری کنند. علاوه بر آن بورس تنها مختص به بورس اوراق بهادار نیست و بورس های دیگری همچون بورس کالا، بورس انرژی و فرابورس نیز از انواع بورس هستند که در مقاله «آموزش انواع بازار بورس» هر کدام توضیح داده شده است.

از میان این بازارها، بورس اوراق بهادار، فرابورس و بورس کالا از توجه خاصی در بین عموم برخوردار هستند. از جاییکه نحوه ورود به بورس اوراق بهادار و فرابورس برای سرمایه‌گذاران یکسان است این دو بازار را در یک گروه قرار می‌دهیم و در ادامه برای سرمایه‌گذارانی که قصد ورود به بورس کالا و بورس را دارند گزینه‌های موجود را بررسی می‌کنیم.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بهترین روش برای تازه واردان

هرچند خرید و فروش مستقیم سهام یکی از روش‌های مرسوم و شناخته شده برای ورود به بورس است اما همانطور که بارها به آن اشاره کردیم بهترین روش برای سرمایه‌گذاری افراد تازه وارد به دنیای بورس و همینطور کسانیکه فرصت کافی برای بررسی این بازار را ندارند روش‌ها و ابزارهای موجود در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است. در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم گزینه‌ها و و ابزارهای بسیاری وجود دارد که برای طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران بسیار ریسک گریز تا بسیار ریسک پذیر مناسب هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هستند که در این میان از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. در ادامه براساس خصوصیات سرمایه‌گذاران این روش‌ها را معرفی می‌کنیم.

مقاله پیشنهادی: صندوق سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدام است؟

سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

دریافت سودی بیش از سود بانکی با صندوق درآمد ثابت

سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی از دیرباز آشناترین روش سرمایه‌گذاری در میان مردم بوده است. اما نرخ بالای تورم و کاهش قدرت خرید خانوارها باعث شده است که به تدریج این تنها گزینه سرمایه‌گذاری جای خود را به دیگر گزینه‌های پربازده بدهد. اما مسئله مهم برای برخی از سرمایه‌گذاران عدم دریافت بازدهی ثابت و به صورت ماهانه در بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها به جز سپرده بانکی بوده است. خوشبختانه در بازار سرمایه سالهاست که به این نیاز سرمایه‌گذاران پاسخ داده شده است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت یکی از قدیمی‌ترین صندوق‌های سرمایه گذاری هستند که نرخ سودی بیش از سپرده‌های بانکی دارند اما برخلاف سپرده‌ها ریسک خواب سرمایه را ندارند.

این بدین معنی است که شما می‌توانید واحدهای این صندوق ها را خریداری نمایید و در صورت نیاز به سرمایه خود بدون اینکه از نرخ سود شما کسر شود (به اصطلاح سرمایه شما دچار نرخ شکست شود) آن را برداشت نمایید. دارایی‌های این صندوق‌ها عمدتا اوراق بهادار درآمد ثابت، اوراق مشارکت و اخزاها هستند و درصد خیلی کمی از آن به سهام و سایر اوراق پررسیک اختصاص داده می‌شود و به همین دلیل نرخ سود این صندوق‌ها عموما از سود بانکی بیشتر است.

از دارایی‌های تحت مدیریت این صندوق‌ها پیداست که عموما افراد بسیار ریسک گریز در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. این صندوق‌ها هم از نوع غیرقابل معامله هستند و هم از نوع قابل معامله یا ETF که شما بر حسب علاقه و تمایل خود می‌توانید آن‌ها را خریداری نمایید.

«صندوق سرمایه گذاری کمند» با نماد "کمند" از نوع صندوق درآمد ثاب و قابل معامله است که می‌توانید آن را در پنل کارگزاری خود خریداری نمایید. 

«صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کاریزما» نیز از نوع غیرقابل معامله یا صدور و ابطالی است که می‌توانید با کلیک بر روی دکمه زیر آن‌ را مشاهده نمایید و اطلاعات دقیقی از آن کسب کنید.

با صندوق تضمین، هیچگاه ضرر نخواهید کرد

یکی از مهم‌ترین دغدغه افراد بسیار ریسک گریز که سرمایه های خود را با وجود تورم بالا در سپرده های بانکی با نرخ سود پایین قرار می‌دهند، حفظ سرمایه و اطمینان از عدم زیان است. بورس اوراق بهادار همواره به عنوان بازاری پرریسک شناخته شده و بسیاری بر این باور هستند که هرگونه سرمایه‌گذاری در این بازار مبنی بر پذیرش ریسک زیاد است. اما برخلاف این تصور اشتباه در بازار سرمایه ابزاری وجود دارند که اصل سرمایه اشخاص را تضمین می‌کنند و در عین حال امکان برخورداری از بازدهی‌های مثبت بورس نیز برای آن‌ها وجود دارد. صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما که چندی است به بازار سرمایه معرفی شده است، در این دسته قرار دارد.

دقت شود که برای تضمین اصل سرمایه خود می‌بایست واحدهای عادی این صندوق را خریداری نمایید و افراد علاقه‌مند می‌توانند از طریق پرتال سرمایه‌گذاری کاریزما به نشانی charisma.ir در واحد‌های عادی سرمایه‌گذاری کنند.

مدیریت ریسک پرتفو با صندوق مختلط

صندوق های سرمایه گذاری مختلط، گزینه ای مابین صندوق های سهامی و صندوق های با درآمد ثابت، هم از نظر سطح ریسک قابل پذیرش و هم از نظر بازدهی مورد انتظار می باشند. این صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بازدهی بیشتری دارند اما نوسان بازدهی آن‌ها از صندوق‌های سهامی کمتر است.

در صندوق سرمایه گذاری مختلط کاریزما، وزن دارایی سهام صندوق بین 40 تا 60 درصد متغیر و تحت اختیار مدیر صندوق خواهد بود. این ویژگی به مدیر صندوق مختلط کاریزما اجازه می دهد که در دوران رونق بازار سهام، وزن بیشتری از پورتفوی صندوق را به سهام اختصاص داده و در مقابل در دوران اصلاح یا رکود بازار سهام، وزن بیشتر پورتفوی را به اوراق با درآمد ثابت اختصاص دهد.

با صندوق‌های سهامی شاخص کل را دنبال کنید

داده های تاریخی همواره نشان داده است که بورس اوراق بهادار تهران از جمله بازاهایی است که در بلندمدت بازدهی های مناسبی برای سرمایه گذاران داشته و متناسب با روند تورم حرکت کرده است. بنابراین سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی که با شاخص کل حرکت می‌کنند، یکی از راه‌های مناسب برای کسب سود از بورس است. صندوق سرمایه گذاری سپند کاریزما با نماد "کاریس" راه حلی ساده برای افرادی است که کد بورسی دارند و قصد سرمایه گذاری موفق با کمترین درگیری فکری و زمانی در بورس دارند. ارزش واحد های صندوق سرمایه گذاری سپند کاریزما (کاریس) به تناسب رشد ارزش سهام داخل پورتفوی آن رشد می کند و بازدهی آن متناسب با بازدهی شاخص کل بورس اوراق بهادار می باشد.

مانند دیگر انواع صندوق‌های سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری سهامی نیز شامل دو نوع ETF و صدور و ابطالی هستند. صندوق سرمایه گذاری مشترک کاریزما دیگر صندوق سهامی از نوع صدور و ابطالی است که حداقل به میزان 70 درصد در سهام و مابقی در سپرده های بانکی و یا اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید می‌توانید بر روی دکمه آن کلیک کنید. 

سود بیشتر با صندوق اهرمی و ضمان

همانطور که می دانید صندوق های سرمایه گذاری یکی از راه های ساده و مفید برای ورود به بازار بورس هستند اما یکی از دلایلی که خیلی از معامله گران حرفه ای از طریق صندوق ها اقدام به سرمایه گذاری نمی کردند و ترجیح می دادند به صورت شخصی خرید و فروش سهام انجام دهند، عدم امکان استفاده از اهرم بود. از دیگر صندوق‌هایی که این راه را برای سرمایه گذاران هموار کردند صندوق اهرمی کاریزما و ضمان بودند.

صندوق سرمایه گذاری اهرمی کاریزما (نوع ممتاز) یا همان «اهرم» به سرمایه گذار این امکان را می دهد به صورت غیر مستقیم و بدون دریافت اعتبار از کارگزار خود، علاوه بر برخورداری از مزایای صندوق های سرمایه گذاری اعم از مدیریت حرفه ای و نقدشوندگی، به صورت اهرمی در بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری کند.

همچنین «ضمان» که واحده ممتاز صندوق سرمایه گذاری تضمین اصل سرمایه کاریزما است نیز دارای خاصیت اهرمی است و مانند «اهرم» سرمایه‌گذاران بسیار ریسک پذیر از این نوع صندوق‌ها استقبال خواهند کرد. جهت خرید ضمان کلیک کنید.

نحوه ورود به بورس کالا

بورس کالا در ابتدا برای ساماندهی معاملات کالاهای خام و فرآوری نشده مانند فلزات، محصولات پتروشیمی، سیمان، محصولات کشاورزی و… بوجود آمد اما به تدریج اوراق مشتقه و اوراق مالی نیز در این بازار معامله شدند. علاوه بر آن به تازگی خودرو نیز در این بازار عرضه می‌شود که بسیار مورد استقبال سهامداران قرار گرفته است. در مقاله «چگونه از بورس کالا خودرو بخریم؟» به طور مفصل مراحل ثبت نام و خرید خودرو را در این بازار را توضیح داده‌ایم. 

سرمایه‌گذاری در بورس کالا نیز مانند بورس اوراق بهادار مستلزم داشتن کد معاملاتی مخصوص به خود است که متفاوت از کد بورسی است. در صورتیکه قصد انجام معاملات کامودیتی‌ها مانند سیمان یا حتی خرید خودرو را دارید می‌بایست کد بازار فیزیکی بورس را دریافت کنید. برای آشنایی با «نحوه دریافت رایگان کد بورس کالا» و دریافت کد بورس کالا کلیک کنید. 

هنوز کد بورس کالا ندارید؟

اما در صورتیکه قصد انجام معاملات اوراق مشتقه همچون قراردادهای آتی زعفران، آتی صندوق طلا و غیره را دارید می‌بایست کد معاملات آتی بورس کالا را دریافت کنید. برای اطلاع از نحوه دریافت این کد می‌توانید مقاله «نحوه دریافت کد معاملاتی آتی» را مطالعه کنید.

سوالات متداول

آیا کد بورسی همان کد آنلاین است؟

خیر، کد بورسی منحصر به فرد است و هر شخص تنها یک کد بورسی دارد. اما کد آنلاین را می‌توان از چند کارگزاری دریافت کرد و محدودیتی ندارد. با استفاده از کد آنلاین می توان وارد پنل معاملاتی شد و اقدام به خرید و فروش سهام کرد.

چگونه با کد آنلاین به خرید و فروش سهام بپردازیم؟

برای اینکار لازم است با نام کاربری و رمز عبور خود وارد درگاه آنلاین کارگزاری شوید و در قسمت جستجو نام نماد مورد نظر را وارد نمایید و پس از مشخص کردن تعداد سهم و قیمت مد نظر خود گزینه خرید یا فروش را بزنید.

واریز و برداشت پول برای خرید و فروش سهام چگونه است؟

شارژ کردن حساب مانند خرید‌های اینترنتی و از طریق درگاه‌های پرداخت انجام می‌شود. برای برداشت پولتان نیز در پنل آنلاین گزینه برداشت وجود دارد که می توانید مبلغ و تاریخ برداشت را مشخص کنید.

برداشت وجه از حساب بورسی چقدر زمان می‌برد؟

درصورتی که سهام خود را به فروش رساندید؛ دو روز بعد از ثبت درخواست برداشت پول، مبلغ به حساب بانکی شما واریز می‌شود. اصطلاحا گفته می‌شود زمان آن T+2 است.

اگر کارگزاری موردنظر در شهر ما شعبه نداشت چه‌ کار کنیم؟

در حال حاضر عمده کارگزاری ها به صورت غیرحضوری و مجازی اقدام به ثبت نام می کنند و فرآیند ثبت نام بسیار راحت و آسان شده است.

اگر در خصوص سرمایه گذاری در بورس ندانیم، چگونه وارد بورس شویم؟

بهترین کار این است که در مورد بورس اطلاعات کافی را بدست آورید سپس اقدام به سرمایه گذاری کنید. با این حال اگر فرصت و زمان کافی برای یادگیری ندارید پیشنهاد ما به شما خرید صندوق های سرمایه گذاری یا مراجعه به سبدگردانی است.

برای کسب اطلاعات در مورد بورس باید چه کنم؟

کتب و منابع متنی زیادی در این زمینه وجود دارد. همچنین اینترنت نیز می تواند منابع صوتی و تصویری بیشماری را در اختیار شما قرار دهد.

شرایط ورود به بازار بورس چیست؟

یادگیری مفاهیم اولیه جزء پیش نیازهایی است که برای ورود به بورس لازم دارید. همچنین شرایط خاصی نیز وجود دارد که در سایت سجام برای افراد حقیقی و حقوقی مشخص شده اند.

آیا امکان صفر شدن پولمان در بورس وجود دارد؟

هرچند صفر شدن پول در بازار بورس به نظر چندان درست نیست اما می توان گفت در صورتیکه شرایط نامساعد شود احتمال ضرر و زیان بسیار زیاد وجود دارد. با این حال صندوق های سرمایه گذاری بسیار زیادی وجود دارند که ریسک این اتفاق را خیلی کاهش می دهند. پیشنهاد می کنیم با صندوق های سرمایه گذاری بیشتر آشنا شوید.

میزان پول برای شروع سرمایه گذاری و ورود به بورس چقدر است؟ 

حداقل میزان سرمایه مورد نیاز برای شورع سرمایه گذاری در بورس در حال حاضر 500 هزار تومان است. 

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری عمومی کارگزاری

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین