زمان مطالعه 8دقیقه

دلار بخریم یا طلا؟

نویسنده: حمیدرضا گروسی ها
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

طلا بخریم یا دلار؟

این روزها تب و تاب ویژه ای برای سرمایه گذاری در دلار در بین مردم ایجاد شده است. باتوجه به سهمیه ای بودن و تعداد محدود دلار، در این مقاله خرید دلار را بررسی کرده و در ادامه با خرید طلا مقایسه خواهیم کرد. سرمایه گذاری در طلا یا دلار کدام بهتر است؟ در ادامه همراه ما باشید تا به این سوال مهم پاسخ دهیم. 

خريد دلار

برای خرید دلار آمریکا (تا 2000 دلار) باید به صرافی های مجاز مراجعه کنید. البته به تازگی براساس بخش نامه جدید بانک مرکزی، قبل از مراجعه به صرافی ها باید در سامانه my.ice.ir ثبت نام و ثبت سفارش کرده و بعد از آن به صرافی جهت تحویل دلار مراجعه کنید.همانطور که گفته شد در حال حاضر فقط امکان تهیه 2000 دلار به صورت فیزیکی است.با فاصله ای که بین دلار فروشی بانک مرکزی و بازار آزاد ایجاد شده این روش درحال حاضر به صرفه است. اما سوال اصلی این است که اگر بیش از 2000 دلار بخواهیم چه باید کرد؟ 

روش های خرید دلار

همانطور که گفته شد اصلی ترین روش سرمایه گذاری در بازار ارز درحال حاضر مراجعه به صرافی های مجاز است. اما روش های دیگری مثل صرافی های ارزدیجیتال و روش های دیگری برای خرید دلار (به صورت مجازی مثل تتر و شارژ کیف پول های مجازی) وجود دارد که ریسک های مختص به خود مانند امنیت، خطر فراموشی رمز و... را دارد.

معایب خرید دلار

بزرگترین مشکل فعلی سرمایه گذاری دلار، محدودیت در تعداد آن است. همین امر باعث می شود که هر فرد ایرانی بتواند تنها 2000 دلار خریداری کند. ریسک دیگر هم امنیت نگهداری این دارایی است.برای سرمایه گذاری در ارز باید به فکر راه جایگزینی بود.معایب خرید دلار به شرح زیر هستند:

  • محدودیت حجمی در خرید و فروش
  • ممنوعیت و جرم انگاری فروش در بازار آزاد
  • محدودیت های مالیاتی
  • مخاطرات نگهداری
  • نقد شوندگی پایین

عوامل اثرگذار بر نوسان قیمت دلار

پیش‌بینی قیمت دلار از طریق پارامترهای اقتصادی کار بسیار دشواری است، اما عرضه و تقاضا، تحریم ها، وضعیت اقتصادی و ذخایر ارزی مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت دلار هستند .

طلا یا دلار

خرید طلا

به صورت تاریخی ما ایرانی ها علاقه خاصی به خرید طلا داریم. عوامل اثرگذار بر نوسان قیمت طلا خود از انس جهانی طلا و دلار در بازار آزاد هستند. سرمایه گذاری در طلا  یکی از راه های جذاب سرمایه گذاری در ایران محسوب می شود. سهولت خرید طلا نسبت به دلار و نقدشوندگی بالای طلا در این روزها به جذابیت های آن افزوده است.


درحال حاضر اشکال مختلفی از طلا در طلا فروشی ها یافت می شود.سکه بهار آزادی، نیم سکه، ربع سکه، سکه های گرمی، طلا ساخته شده و طلاهای بدون اجرت (معروف به دست دوم) از جمله این اشکال هستند.بنابراین شما در بازار طلا حق انتخاب بین گزینه های مختلف با سرمایه های مختلف را دارید.اما سوال اصلی آن است که مشکلات و معایب خرید طلا چیست؟

معایب خرید طلا

خرید هر شکلی از طلا معایب خودرا دارد. به عنوان مثال سکه های طلا در وزن های مختلف دچار حباب قیمتی شده اند که همین امر خرید سکه را برای افرادی که خواهان پذیرش ریسک پایین هستند را سخت کرده. در واقع ارزش طلا سکه پایین تر از قیمت های فعلی است. برای خرید طلای ساخته شده نیز شما با هزینه های اضافی مانند مالیات و اجرت ساخت روبرو هستید.مشکلات دیگر مثل ایجاد هیجان در بازار طلا در مواقع نوسان نرخ طا نیز وجود دارد. آیا راه جایگزینی برای کسب سود متناسب با دارایی هایی مثل دلار وطلا وجود دارد؟

  • دریافت کارمزد و گپ قیمتی بین خرید و فروش در طلا فروشی ها
  • دریافت مالیات و اجرت در مورد طلای ساخته شده
  • نقدشوندگی پایین
  • مخاطرات نگهداری

راه های دیگر خرید طلا

روش های دیگری نیز برای خرید طلا در ایران وجود دارند.گواهی سپرده سکه، گواهی سپرده شمش طلا و صندوق های سرمایه گذاری طلا از این روش ها هستند. به دلیل پیچیده بودن و نیاز به تخصص و گرفتن کدهای معاملاتی ویژه درگواهی های سپرده، خرید آن برای عموم سرمایه گذاران سخت تر بوده است.یکی دیگر از راه های خرید طلا، خرید شمش طلا از بورس کالا است.شمش طلا در بورس کالا با عیار 24 معامله شده و به راحتی می توان اقدام به خرید آن نمود.

برای خرید شمش طلا از بورس کالا می توانید به مقاله "نحوه خرید شمش طلا از بورس + آخرین جزئیات" مراجعه کنید. در ادامه به معرفی و نحوه خرید صندوق های طلا اشاره خواهیم کرد.

صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا

صندوق های سرمایه گذاری یکی از ابزارهای جذاب بازار سرمایه هستند که در ایران هم طرفداران خود را دارند. یکی از بزرگترین مزایای این صندوق ها مدیریت دارایی و ریسک توسط مدیر و تیمی آموزش دیده، با دانش و با تجربه است.هم چنین صندوق های طلا به نوعی طلای بدون کارمزد هستند. هم چنین پیش‌بینی قیمت طلا و سکه با توجه به نوسان های بالا این بازار کار سختی است که سرمایه گذاری در بازار طلا را برای مردم سخت تر هم کرده است.
همین امر باعث جذابیت این صندوق ها شده است. صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا که چندسالی است به بازار سرمایه راه پیدا کرده اند، 90% از دارایی های خودرا در بازار طلا با خرید سکه (گواهی سکه) سرمایه گذاری می کنند. به زبان ساده دارایی های این صندوق ها تماما در طلا سرمایه گذاری شده است.

در مقایسه بازدهی صندوق طلا با سکه تمام بهار آزادی متوجه سود بالاتر صندوق ها می شویم. دلیل این امر هم بهره مندی از دانش وتجربه و مدیریت ریسک و سرمایه در صندوق ها است:

بازدهی صندوق طلا

همانطور که مشاهده می کنید در بازه های زمانی مختلف صندوق طلای کهربا همبستگی بالایی با سکه بهار آزادی داشته است.دلیل این امر هم این است که دارایی های صندوق طلا از سکه تشکیل شده است. 

نحوه خرید صندوق طلا

برای خرید صندوق های طلا ابتدا باید درکارگزاری ثبت نام کنید.بعد از ثبت نام در کارگزاری به پنل خود رفته و نماد "کهربا" را سرچ کرده و اقدام به خرید می کنید.صندوق طلا بخریم یا نه؟برای پاسخ به این سوال باید مزایای صندوق های طلا را بررسی کنیم.

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق طلا

صندوق های طلا علاوه براینکه سودی متناسب با نوسان قیمت طلا را نصیب دارندگان می کنند، بدون مالیات و هرگونه اجرت خاصی هستند. هم چنین هیچ محدودیت ریالی برای خرید این صندوق ها وجود ندارد. 

بیشتر بخوانید: پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری طلا


رفع مشکلات نگهداری فیزیکی طلا و سکه:مشکلات خرید طلا بصورت فیزیکی از جمله حمل کردن، نگهداری در مکانی امن، احتمال کلاهبرداری، سرقت و تقلب از بین می‌رود.با سرمایه گذاری در صندوق های طلا شما از سوددهی بالای طلا جا نمی مانید.

کاهش کارمزد معاملات: کارمزد معاملات فیزیکی طلا حدود 1 تا 2 درصد است و در صندوق‌های طلا به 0.15 درصد کاهش می‌یابد. کارمزد کم در صندوق طلا یکی از جذابیت های آن است.

قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های کوچک: در حالی که برای خرید یک سکه طلا، باید میلیون‌ها تومان هزینه کرد با تنها مبلغ 500 هزار تومان می توانید سرمایه گذاری را در صندوق طلا کهربا شروع کنید.

سرمایه گذاری دلار


نقدشوندگی خوب: از دیگر مزایای این صندوق‌ها امکان بازارگردان برای نقدشوندگی است. چنانچه بازار به سمت خرید یا فروش (بازار یک طرفه) برود، بازارگردان با عرضه و تقاضاهای خود بازار را کنترل می‌کند تا همواره طرف معاملاتی مطمئن وجود داشته باشد و تفاوت نرخ عرضه و تقاضا به کمترین میزان خود برسد.


فروش راحت: از آنجایی که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا به صورت خرید واحد است و قیمت هر واحد بسیار کمتر از قیمت یک سکه طلاست، سرمایه‌گذاران می‌توانند در مواقعی که نیاز به پول نقد دارند، هر تعداد واحدی که می‌خواهند بفروشند و در واقع مبلغی کمتر از ارزش یک سکه را نقد کنند. در حالی که در فروش طلا و سکه بصورت فیزیکی، امکان اینکار وجود ندارد.


قابل معامله بودن در بورس (ETF): به این معنی که این صندوق‌ها قابلیت معامله در بورس را دارند و برای خرید و فروش واحدهای این صندوق، نیازی به مراجعه حضوری نیست و از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین این کار صورت می‌گیرد.


بازار سکه و دلار بسیار به هم نزدیک هستند به گونه ای که رشد و نزول های قیمتی در این 2 بازار باهم هماهنگ است.در این مقاله به پرسش مهم آیا دلار بخریم پاسخ داده و باهم فهمیدیم که این روزها خرید طلا ریسک و محدودیت کمتری نسبت به خرید دلار دارد. سرمایه گذاری ارزی در ایران ریسک ها ومحدودیت های روز افزونی دارد. یکی از جذاب ترین ابزارهای مناسب و امن که بوسیله آن می شود در بازار طلا سرمایه گذاری کرد، صندوق های طلا هستند.   

سرمایه گذاری در صندوق کهربا

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری کارگزاری کالا

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
بازگشت به وبسایت