زمان مطالعه 12دقیقه

مقایسه صندوق اهرم و تضمین

نویسنده: حمیدرضا گروسی ها
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته
فهرست مطالب
سرمایه گذاری سریع

فقط با 3 کلیک

سرمایه گذاری در کاریزما را تجربه کنید.

* حداقل مبلغ قابل پرداخت 1,100,000 ریال

در این مقاله قصد داریم ویژگی های 2 صندوق پر طرفدار اهرم و تضمین اصل سرمایه را بررسی کرده، تفاوت های آن ها را گفته و در نهایت واحد های مناسب هر فرد با پذیرش ریسک متفاوت را ذکر کنیم.
قبل از هرچیزی ابتدا به معرفی و توضیحات انوع واحد های صندوق تضمین اصل سرمایه و اهرمی کاریزما پرداخته و کارکرد این 2 صندوق را تشریح کرده و باهم مقایسه می کنیم:

صندوق تضمین اصل سرمایه (با نماد ضمان):

صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما از دو نوع واحد تشکیل شده است. واحد‌های عادی واحد‌هایی هستند که اصل سرمایه‌ی آن‌ها تضمین شده است و واحد‌های ممتاز واحد‌هایی هستند به صورت قابل معامله یا ETF در بازار سرمایه معامله می‌شوند. نکته بسیار مهم صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما این است که این صندوق از نوع مختلط می‌باشد و درصد سرمایه‌گذاری بین سهام و درامد ثابت آن ۳۰-۷۰ می‌باشد. به این معنی که صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما در زمان‌هایی که مدیریت صندوق تشخیص می‌دهد می‌تواند تا ۷۰ درصد دارایی‌های صندوق را سهام و ۳۰ درصد مابقی را درآمد ثابت بخرد و در وقت‌هایی که مدیر صندوق تشخیص می‌دهد بازار روند نزولی دارد، می‌تواند دارایی‌های صندوق را تا ۷۰ درصد درآمد ثابت تشکیل دهد و ۳۰ درصد مابقی را سهام بخرد.

واحد‌های عادی صندوق تضمین اصل سرمایه

دارندگان واحد‌های عادی صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما، همان افرادی هستند که قصد دارند اصل سرمایه خود را در مقابل روز‌های منفی بازار سرمایه حفظ کنند. واحد‌های عادی صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما به صورت صدور و ابطال می‌باشد و افراد علاقه‌مند می‌توانند از طریق پرتال سرمایه‌گذاری کاریزما به نشانی charisma.ir در واحد‌های عادی سرمایه‌گذاری کنند. نکته بسیار مهم که باید سرمایه‌گذاران واحد‌های عادی صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما بدانند این است که سرمایه‌گذاران در صورتی می‌توانند از این ویژگی این صندوق یعنی تضمین اصل سرمایه خود استفاده کنند که دوره نگهداری واحد‌های عادی آن‌ها حداقل ۹۰ روز باشد.

واحد‌های ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه

دارندگان واحد‌های ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه واحد‌هایی هستند به صورت قابل معامله یا ETF در بازار سرمایه معامله می‌شوند. این واحد‌ها اصل سرمایه واحد‌های عادی را تضمین می‌کنند. به عبارتی در صورت کاهش اصل سرمایه واحد‌های عادی، مابه التفاوت ارزش روز واحد‌های عادی با اصل سرمایه آن‌ها، از طریق سرمایه واحد‌های ممتاز جبران می‌شود. اما سؤال اصلی این است که چرا و چگونه واحد‌های ممتاز، اصل سرمایه واحد‌های عادی را تضمین می‌کنند؟!

چگونگی تضمین اصل سرمایه

چگونگی تضمین اصل سرمایه واحدهای عادی

واحد‌های ممتاز در صورت رشد ارزش روز دارایی‌های صندوق تضمین اصل سرمایه، علاوه بر سود خود، از سود واحد‌های عادی کارمزد دریافت می‌کنند. کارمزد جبران اصل سرمایه برای واحد‌های ممتاز به صورت پلکانی محاسبه می‌شود. به این صورت که تا بازدهی ۲۰ درصد کارمزدی دریافت نمی‌شود. اما برای بازدهی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کارمزد ۱۰ درصد، برای بازدهی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد، کارمزد ۲۰ درصد و بازدهی‌های بالای ۴۰ درصد مشمول ۳۰ درصد کارمزد از سود واحدی‌های عادی برای واحد‌های ممتاز خواهد شد.

واحد‌های ممتاز به دلیل دریافت این کارمزد، در صورتی که واحد عادی در صندوق تضمین اصل سرمایه، از اصل سرمایه آن‌ها کاسته شود، باید مابه التفاوت ارزش روز واحد عادی با اصل سرمایه آن‌ها را پرداخت کنند.صندوق تضمین یکی از ابزارهای نوین بازار سرمایه است که برای شناخت کامل آن لازم است مقاله "صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما " را مطالعه کنید.

صندوق سرمایه گذاری اهرمی کاریزما

صندوق های اهرمی از نوع صندوق های سهامی است با این تفاوت که از دو نوع واحد برای سرمایه گذاری ایجاد می شود. صندوق‌های اهرمی به افرادی که قصد دارند با پذیرش ریسک بیشتر وارد بازار سهام شوند این امکان را می دهد که با بهره گیری از بسیاری از مزایای صندوق های سرمایه گذاری اعم مدیریت حرفه ای پورتفوی و نقد شوندگی بالا، از ابزار اهرم نیز برخوردار شوند. صندوق های اهرمی دو نوع واحد برای سرمایه گذاری دارند که برای دو گروه از سرمایه گذاران با دو هدف و رویکرد متفاوت است. یک دسته واحد های عادی و یک دسته واحد های ممتاز است.

واحدهای سرمایه گذاری صندوق های اهرمی

همانطور که گفته شد واحدهای صندوق های اهرمی به دو صورت است که هم برای افراد ریسک پذیر و هم برای افراد ریسک گریز طراحی شده اند.

واحد های عادی صندوق اهرمی کاریزما

واحد های عادی مخصوص سرمایه گذارانیست که قصد پذیرش ریسک بالا ندارند و انتظار یک بازدهی محدود ولی مطمئن را دارند. بازدهی واحد های عادی صندوق اهرمی کاریزما تقریبا بین 20 تا 25 درصد معدل سالانه خواهد بود که بسته به میزان بازدهی سبد دارایی صندوق در این بازه متغیر خواهد بود. این واحد ها به صورت صدور و ابطال انجام میشوند. این واحد ها برای صندوق اهرمی کاریزما در سایت charisma.ir صدور و ابطال میشود.

واحد‌های ممتاز صندوق اهرمی کاریزما

در مقابل واحد های ممتاز مناسب افراد جسور و ریسک پذیر است که قصد استفاده از اهرم برای سرمایه گذاری دارند و انتظار بازدهی بالایی از سرمایه گذاری خود دارند. واحد های ممتاز به صورت قابل معامله در بورس هستند و از طریق سامانه های آنلاین کارگزاری با جستجوی نماد مورد نظر قابل داد و ستد هستند. برای صندوق اهرمی کاریزما واحد های ممتاز با جستجوی نماد اهرم قابل خرید و فروش می باشد.

صندوق اهرمی چیست؟

نحوه کارکرد صندوق اهرمی

صندوق های اهرمی از نوع سهامی هستند یعنی مدیر صندوق محدودیتی در خرید سهام ندارد بنابراین ارزش دارایی های صندوق به فراخور تغییرات قیمت سهام می تواند دچار نوسانات نامحدودی شود ولی گروه سهامداران ممتاز متضمن تحقق حداقل بازدهی برای سهامداران عادی خواهند بود. بنابراین سهامداران عادی چندان نگرانی از تحقق بازدهی خود ندارند و به نوعی گویا در صندوق های با درآمد ثابت سرمایه گذاری کرده اند.

اما سهامداران ممتاز در ازای پذیرش چنین ریسک و تعهدی چنانچه بازدهی صندوق بیش از سقف بازدهی تعیین شده برای سهامداران عادی یعنی همان 25 درصد باشد، علاوه بر سودی که به سرمایه خودشان تعلق می گیرد، مازاد سود سهامداران عادی را هم بدست خواهند آورد.

مثال: 
به طور مثال فرض کنید بازدهی صندوق اهرمی کاریزما در یک سناریو، 190 درصد باشد. در این حالت سهامداران عادی سقف بازدهی معین شده یعنی 25 درصد بازدهی خواهند داشت ولی مازاد بازدهی کسب شده یعنی 165 درصد از سود آنها به سهامداران ممتاز خواهد رسید. با توجه به اینکه سهامداران ممتاز از محل سرمایه خودشان نیز 190 درصد بازدهی کسب کردند با بدست آوردن مازاد بازدهی سهامداران عادی، به صورت اهرمی کسب سود می کنند.
در سناریو دیگر چنانچه صندوق در طول سال 15 درصد سود کند، سهامداران عادی کف سود تعیین شده یعنی 20 درصد را دریافت خواهند کرد و فاصله کسری بازدهی یعنی 5 درصد سود از محل سهامداران ممتاز جبران خواهد شد و در این حالت سهامداران ممتاز چیزی کمتر از سود کل صندوق یعنی 15 درصد بدست خواهند آورد.

برای مطالعه بیشتر پیرامون صندوق اهرمی کاریزما به مقاله صفر تا صد صندوق های اهرمی مراجعه کنید.پس از شناخت کامل این 2 ابزار مهم و کارآمد بازار سرمایه، سوال اصلی این است که این دو صندوق چه تفاوت هایی با هم دارند. 

1) نوع صندوق و نحوه سرمایه گذاری :
صندوق تضمین کاریزما از نوع مختلط است که میتواند در هر لحظه به نسبت 70-30 درصد بین سهام و درامد ثابت سرمایه گذاری کند. اما صندوق اهرمی کاریزما از نوع سهامی است که باید حداقل 70 درصد در سهام و حداکثر 30 درصد اوراق درامد ثابت باشد.

2) واحد های عادی:
در صندوق تضمین، واحد های عادی ، همان واحدهایی هستند که اصل سرمایه آنها تضمین میشود و این تضمین را واحد های ممتاز صندوق تضمین به واسطه دریافت کارمزد از رشد دارایی صندوق از واحدهای عادی دریافت میکنند . واحدهای عادی صندوق تضمین صرفا اصل سرمایه آنها به شرط ماندگاری 3 ماهه تضمین میشود و در صورت رشد دارایی های صندوق، با کسر کارمزدها ( کارمزدهایی که به واحدهای ممتاز میدهند) این واحد ها هم رشد میکنند و میتوانند از رشد بازار ولی کمتر از واحد های ممتاز استفاده کنند. 

در صندوق اهرمی، واحد های عادی، همان واحدهایی هستند که دارایی خود را به عنوان اعتبار به واحد های ممتاز میدهند تا آن واحد بتوانند به صورت اهرم در سهام سرمایه گذاری کنند. از طرفی واحد های عادی مثل یک صندوق درامد ثابت است با این فرق که حداقل بازدهی 20 درصد و حداکثر بازدهی آنها 25 درصد از طرف واحد های ممتاز تضمین می شود. 

3) واحد های ممتاز:
در صندوق تضمین، واحد های ممتاز ( ضمان) ، واحد هایی هستند که اصل سرمایه واحد های عادی را تضمین میکنند ولی به دلیل همین تضمین در صورت رشد بازار به صورت پله کارمزد از واحد های عادی دریافت میکنند. بنابراین در رشد های بازار میتوانند بیشتر از بازدهی دارایی های صندوق، بازدهی کسب کنند. 
. در صندوق اهرمی، واحد های ممتاز دارایی های واحد های عادی را به عنوان اعتبار دریافت میکنند و میتوانند به صورت اهرمی در بازار سهام سود کسب کنند. اما به دلیل دریافت این اعتبار، تضمین میکنند به واحد های عادی بین 20 تا 25 درصد سود بدهند. 

4) حداقل مبلغ سرمایه گذاری:
در واحد های عادی هر دو صندوق حداقل مبلغ سرمایه گذاری، یک واحد میباشد . 
ولی در واحد های ممتاز صندوق اهرمی ( اهرم) حداقل مبلغ سرمایه گذاری 500 هزار تومان میباشد اما در واحد های ممتاز صندوق تضمین ( ضمان) حداقل 100 هزار واحد با لاتهای 100 هزار تایی میتواند خریداری کرد.

تفاوت صندوق ضمان و اهرم

صندوق تضمین مناسب چه کسانی است؟

برای اینکه بدانیم صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما مناسب چه کسانی است باید هر دونوع واحد این صندوق هارا بررسی کنیم:

واحد های عادی صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما:

واحد های عادی صندوق تضمین اصل سرمایه مناسب کسانی است که از روند های نزولی و کاهش قیمت سهام در بازار سرمایه هراس داشته و خواهان سرمایه گذاری امن هستند. از طرفی هم این افراد خواهان سودی بیشتر از صندوق های درآمد ثابت و متناسب با رشد قیمت سهام در روند های صعودی (روند هایی مانند سال های 98 و 99) هستند.با توجه به ماهیت واحد های عادی صندوق تضمین که اصل سرمایه تضمین شده و در روندهای صعودی هم متناسب با رشد بازار سود را نصیب دارندگان می کنند، این نوع واحد ها مناسب افراد کم ریسک و خواهان سود متناسب با رشد بازار سرمایه است.

واحد های ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما با نماد ضمان:

این نوع واحد ها که اصل سرمایه واحدهای عادی را تضمین کرده و در قبال این در روند های صعودی که صندوق سودی بالاتر از 20% بسازد، کارمزد از سود واحدهای عادی دریافت می کنند مناسب افرادی است که خواهان کسب سود بالاتر از روند های بازار بوده و ریسک پذیری نسبتا بالایی هم دارند.

صندوق اهرم مناسب چه کسانی است؟

بر خلاف صندوق تضمین که هر دو نوع واحد ها از نوع صندوق های مختلط هستند، دسته واحد های عادی و ممتاز صندوق اهرمی کاریزما متفاوت است. واحد های عادی صندوق اهرمی که از نوع صدور و ابطالی هستند از نوع صندوق های درآمد ثابت هستند که تحقق سود حداقل 20% در سال تضمین می شود. پس این نوع واحدها همانند صندوق درآمد ثابت بوده و یک سود بدون ریسک و مشخص را نصیب سرمایه گذاران می کند.

خرید صندوق اهرم

واحد های ممتاز صندوق اهرمی کاریزما

این نوع واحد ها که از نوع قابل معامله در بورس می باشند، به صورت اهرمی نوسان می کنند. به این صورت که پولی که از دارندگان واحد های عادی هم جمع شده در سهام سرمایه گذاری شده و این امر باعث می شود که ماهیت اهرمی محقق شود. پس به این صورت این نوع واحد ها ریسک بالایی داشته و مناسب افراد ریسک پذیری است که خواهان تحقق سود های بالاتر از شاخص کل و بازار سرمایه همراه با پذیرش ریسک هستند.

در جدول پایین مشخصات و مقایسه کامل 2 صندوق اهرمی و تضمین اصل سرمایه کاریزما را ذکر کردیم:

مقایسه اهرم و ضمان

مقایسه بازدهی صندوق های تضمین و اهرم

همانطور که گفتیم هردوی این صندوق ها از دو نوع واحد عادی و ممتاز تشکیل شده اند.باتوجه به کارکرد و ماهیت متفاوت این واحدها برای سنجش بازدهی این دو صندوق باید هر نوع واحد را جداگانه بررسی کنیم:

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
کارت هدیه کاریزما دارید؟