همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

سرمایه گذاری آسان و سریع در طلا با صندوق کهربا

اگر شما هم مثل خیلی ها معتقدید سرمایه گذاری در طلا همچنان یکی از بهترین و مطمئن ترین روش های سرمایه گذاریست، صندوق کهربا به شما این امکان را می دهد که با هر میزان سرمایه به راحتی طلا بخرید و نگران امنیت آن نباشید.

معرفی صندوق

صندوق سرمایه گذاری کهربا از جمله صندوق های مبتنی بر کالا می باشد به این معنی که دارایی این صندوق در یک دارایی کالایی سرمایه گذاری می شود و ارزش واحد های صندوق متناسب با تغییرات قیمت آن کالا تغییر می کند. در ایران رایج ترین صندوق کالایی، صندوق های مبتنی بر اوراق گواهی سپرده سکه طلا هستند.

در صندوق کهربا، مدیر صندوق ملزم است حداقل 70 درصد از دارایی های صندوق را در گواهی سکه طلا سرمایه کند و حداکثر تا 20 درصد از دارایی صندوق را نیز می تواند در ابزار های مشتقه مرتبط با سکه از جمله قرارداد آتی سکه یا قرارداد اختیار معامله سکه سرمایه گذاری کند.

سرمایه گذاری در صندوق کهربا مزایای قابل توجهی نسبت به خرید سکه طلا یا طلای آب شده و جواهر آلات به صورت فیزیکی دارد که از جمله آن ها می توان به سهولت خرید و فروش واحد های سرمایه گذاری در بورس، امنیت بالا و عدم ریسک سرقت و شفافیت اطلاعات اشاره کرد. همچنین به دلیل خرد بودن واحدهای صندوق، این امکان به سرمایه گذار داده می شود که با کمترین مبالغ هم بتواند در طلا سرمایه گذاری کند.

سرمایه گذاری آسان و سریع در طلا با صندوق کهربا
سرمایه گذاری آسان و سریع در طلا با صندوق کهربا

اطلاعات صندوق

 • مدیر صندوق شرکت سبدگردان کاریزما
 • آغار فعالیت از 1400/3/24
 • شماره ثبت سازمان بورس 11856
 • تعداد واحدهای صندوق

  171,800,000

  كل خالص ارزش دارایی ها (ریال)

  2,125,017,601,883

  نحوه کسب بازدهی

  به دلیل ترکیب دارایی مجاز صندوق که عمدتا متشکل از سکه طلاست، بازدهی صندوق طلای کهربا همسو با بازدهی طلا در بازار فیزیکی باشد. اما به دلیل وجود امکان سرمایه گذاری در ابزارهای مشتقه و اهرمی، در مواردی ممکن است بازدهی صندوق به نرخ هایی فراتر از بازدهی سکه طلا هم برسد. از آنجا که قیمت طلا در ایران از حاصلضرب نرخ جهانی انس طلا و نرخ دلار در برابر ریال بدست می آید، ارزش واحد های این صندوق نیز رابطه مستقیمی با نرخ دلار و قیمت انس طلا دارد.

  عملکرد گذشته

  صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلای کهربا از نوع صندوق های ETF یا قابل معامله بوده و پذیره نویسی آن از تیر ماه سال 1400 آغاز شده است. از آنجا که به دلیل ماهیت تورمی اقتصاد در ایران نرخ طلا در بلند مدت همواره صعودی بوده است، انتظار می رود صندوق کهربا نیز در بلند مدت بازدهی خوبی نصیب سرمایه گذاران خود کند.

  مزایا

  حفظ ارزش پول در مقابل تورم
  امکان سرمایه گذاری در طلا با مبالغ کم
  امنیت بالا عدم وجود ریسک سرقت
  شفافیت اطلاعات و سهولت خرید و فروش

  مناسب برای

  از آنجا که طلا در ایران در بلند مدت همواره روند صعودی داشته، سرمایه گذاری در این صندوق می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت خوب برای همه افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند باشد. همچنین برای افرادی که نگرانی افت ارزش داراییشان در مقابل تورم را دارند و تاکنون به فکر سرمایه گذاری در دلار یا سکه طلا بودند، این صندوق با توجه به مزایای ذکر شده می تواند گزینه بهتری باشد.

  نحوه سرمایه گذاری

  صندوق کهربا از نوع ETF یا قابل معامله بوده و سرمایه گذاری در آن از طریق کد بورسی صورت می گیرد.

  بنابراین سرمایه گذار می بایست از طریق یکی از کارگزاری های فعال در بورس، کد بورسی دریافت کند و پس از ورود به سامانه معاملاتی آن کارگزار، نماد "کهربا" را جستجو کرده و با تعیین قیمت و تعداد مورد نظر، واحد های صندوق را خریداری نماید.

  نرخ صدور و ابطال

  ایکون
  12,401

  قیمت صدور هر واحد

  ایکون
  12,370

  قیمت ابطال هر واحد

  ایکون
  1401/3/3

  تاریخ آخرین بروزرسانی

  هزینه ها

  در صندوق سرمایه گذاری قابل معامله طلا کاریزما با توجه به اینکه خرید و فروش آن از طریق سامانه های معاملاتی کارگزاری ها صورت می گیرد، کارمزدی توسط صندوق از سرمایه گذار دریافت نمی شود و صرفا کارمزد معاملات کارگزاری ها اعمال می شود.